Románia
15:002024. június 17.
Ukrajna
Belgium
18:002024. június 17.
Szlovákia

Művészek fizetése - A színésztől az iparművészig

Vágólapra másolva!
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) statisztikája alapján kijelenthető: hazánkban nincsenek túlfizetve a művészek, sőt. Átlagkeresetük mindössze bruttó 136 ezer forint, ráadásul még a köztük legjobban kereső iparművészek bére sem éri el a havi 200 ezer forintot. Vannak, akik havi bruttó 103 ezer forintból tengődnek. Összefoglalónk.
Vágólapra másolva!

Az ÁFSZ legfrissebb statisztikája több száz szakma átlagkeresetébe nyújt betekintést. A kutatás során néhány, úgynevezett művészethez kötődő foglalkozás is górcső alá került: vizsgálták az iparművészek, a zeneszerzők, a népzenészek, az énekesek, a táncművészek, a színészek, a segédszínészek és az írók fizetését is.

Mint kiderült, az átlagbér egyik szakma esetében sem éri el a bruttó 200 ezer forintot. A színészek, előadóművészek, bábszínészek keresete például mindössze átlagosan bruttó 140 ezer forint, de a zeneszerzők sem keresnek sokkal többet: fizetésük átlagosan bruttó 148 ezer forint.

Az énekesek bére 187 ezer forint, a népzenészeké 106 ezer forint

A vizsgált szakmák képviselői közül a "legjobban" az iparművészek, az énekesek, illetve a táncművészek, koreográfusok keresnek. Az adatok alapján ugyanis az iparművészek bére átlagosan bruttó 189 ezer forint, az énekeseké bruttó 187 ezer forint, a táncművészeké, koreográfusoké pedig bruttó 176 ezer forint.

A művészek közül a népzenészeknek és a segédszínészeknek jut a legkevesebb fizetés. A segédszínészek átlagosan bruttó 103 ezer forintot, a népzenészek pedig mindössze bruttó 106 ezer forintot "vihetnek haza".

A kiadók fizetésképtelenek

Viszonylag magas bérrel a fentiek mellett az írók rendelkeznek, helyzetük azonban elég speciális. Bár a statisztika szerint keresetük átlagosan havi bruttó 166 ezer forint, a kiadók fizetésképtelensége miatt azonban gyakorlatilag ellehetetlenültek. "Nem ritka, hogy számos szerző egy forint hasznot sem lát szellemi terméke után. Az ok: a kiadóknak nincsen pénze, a honorárium intézménye kihalóban van" - mondta el Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke.

Alig tucatnyian képesek megélni az írásból

Az írók szempontjából kedvezőtlen gazdasági környezet tényét Nógrádi Gergely író is alátámasztja. A szerző úgy látja: ma Magyarországon, fő tevékenységként folytatva, kizárólag írásból alig tucatnyi ember képes megélni. Tapasztalatai szerint a szépirodalmi alkotásokra egyre kevésbé van kereslet: azok a szerzők lehetnek piacképesek, akik "sztárkönyvet", azaz egy-egy ismert médiaszereplő életrajzával, személyiségével foglalkozó kötetet írnak.

"Az írással foglalkozók túlnyomó többsége civilben újságíró, tanár, esetleg fordító. Az irodalom számukra inkább egyfajta melléktevékenység" - tájékoztatott Kalász Márton.

Fizetés az eladott példányszámok után

Az írók esetében egyébként a munkadíj kifizetése is speciális: számos szerző a megállapodás szerinti, egy összegben fizetett honoráriumot kapja munkadíjként, mások az eladott példányszámok után kapnak meghatározott százalékot, és vannak, akik az újságírásra jellemző flekkdíjakban kapják kézhez a szellemi alkotások árát.

A művészek havi bruttó átlagkeresete

Segédszínész 103 ezer forint
Népzenész 106 ezer forint
Színész, előadóművész 140 ezer forint
Zeneszerző 148 ezer forint
Író 166 ezer forint
Táncművész, koreográfus 176 ezer forint
Énekes 187 ezer forint
Iparművész 189 ezer forint

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről