Tanácsos felmérni a cégkultúrát állásinterjún

Vágólapra másolva!
A főnök lehet diktátor vagy jobb teljesítményre sarkalló tréner. A leendő kollégák lehetnek csapatjátékosok, de önző individualisták is. Az állásinterjún sok minden kiderülhet a megcélzott cég értékeiről, viszonyairól. Petuhov Erzsébet karriertanácsadó ad tippeket a munkaadó feltérképezéséről és a különféle munkahelytípusokról.
Vágólapra másolva!

Már az állásinterjúkon érdemes nyitott szemmel járni - így könnyebben feltérképezhető, milyen szervezeti kultúrába csöppen a munkahelyre frissen belépő, mennyire hierarchikus, tekintélyelvű, individualista, kollektivista, férfias vagy nőies a kiszemelt munkahely.

Tekintélyelvű állásinterjú, elérhetetlen vezetők

A nagy hatalmi távolságot előnyben részesítő szervezeti kultúrában az interjúztatók egyértelműen érzékeltetik hierarchikus fölényüket: ilyenkor nem ritkán a főnök foteljéből vagy íróasztala mögül folytatják le a felvételi beszélgetést. Az ilyen munkahelytípusoknál a főnök és a beosztott soha nem lehet egyenrangú.

Előfordul a bűnbakkeresés

Sikertelenség esetén gyakori a bűnbakképzés, a hatalomban lévőket mindig előjogok illetik meg, a vezetők rendszerint elérhetetlenek, a felmerülő problémákat csak előzetes bejelentkezés után hajlandóak meghallgatni. Nem ritka: a cégnél minden egyes vezetőnek külön titkárnője és sofőrje van, míg a vezetőket mindenki igazgató úrnak szólítja.

Kis hatalmi távolság: barátságos interjúk

A kis hatalmi távolságot tartó cégeknél más hangnemben zajlanak az állásinterjúk: az interjúztató itt kötetlen, már-már baráti beszélgetést folytat. Az interjúztatókat ebben a helyzetben inkább a pályázó személyisége, mintsem eredményei érdeklik. A fenti kategóriába tartozó munkahelyekre jellemzőek az egy légterű irodák, a könnyen megközelíthető vezetők, a gyakran összehívott spontán megbeszélések - a vezető nem zárkózik el a beosztottaitól, keresi a társaságukat.

Előtérben a csapatmunka

A munkahelyi csapatszellem szempontjából az sem mindegy, hogy a cégnél az individualizmust, vagy a kollektivizmust részesítik előnyben. A fő hangsúlyt a csapatmunkára helyező cégeknél a pályázók közül a legjobbat nem ritkán csoportos kiválasztással - szakszóval assessement centerrel - választják ki. Ezeknél a cégeknél a döntéseket is csoportokban dolgozzák ki és a munkahelyen nagyon erősen jelen van a "mi" tudat.

Individualista munkahely: érzelmileg nem kötődő dolgozók

Az individualista beállítottságú munkahelyek állásinterjúján rendszerint négyszemközti beszélgetés zajlik. Az interjúztató főként a pályázó egyéni teljesítményére, készségeire kíváncsi - a szociábilis készségek itt kevésbé, vagy egyáltalán nem érdeklik az interjúztatókat. Az individualista vállalatoknál a dolgozók a saját eredményeikért felelősek és a cég teljesítményértékelési rendszert is ennek szellemében alakítják ki. Az új belépők szinte a munkakezdéssel egy időben személyre szabott karriertervet kapnak, míg az ügyfelekkel folytatott megbeszélések kizárólag az üzleti tárgyú témákra koncentrálódnak. Az individualista céget gyakran fiatalon kinevezett vezetők, ám érzelmileg kevéssé kötődő dolgozók jellemzik.

Férfias cégek: a karrier anyagi vonzata a legfontosabb

A férfias szervezeti kultúrát előnyben részesítő cégek állásinterjúján mindenekelőtt a hosszú távú karrierlehetőség és ennek kecsegtető anyagi vonzatai, a magabiztos és határozott fellépés van középpontban. A vezetők és a kulcspozícióban lévők túlnyomó többsége férfi. A béren kívüli juttatások anyagi jellegűek, míg a legtöbb informális beszélgetés állandó, visszatérő témája a pénz, az autók és az anyagi javak.

Egyből mély vízben

A teljesítményértékelés legfőképpen az érdekeltségi rendszer teljesítményfüggő elemeinek (prémium, bónusz, stb) mértékét hivatott megállapítani. Nem ritkaság a túlóra, a pályakezdőket pedig rendszerint rögtön mély vízbe dobják. Az ilyen cégnél rendszerint a munkahelyi kényelemre sem adnak - gyakran nincs étkezőhelyiség sem, a dolgozók így íróasztalaikon ebédelhetnek.

Nőies szervezeti kultúra: fontos a lelkesedés, a szociábilis érzék

A nőies kultúrával szimpatizáló vállalatoknál az állásinterjúkon főként a pályázó konfliktuskezelési és szociális készségeire, kompromisszumvállalási hajlandóságára kíváncsiak. A feladatok iránti lelkesedést feltérképező interjúztató szintén nőies vállalati kultúrára utalnak. Az ebbe a kategóriába tartozó cégeknél gyakoriak a női vezetők. A beilleszkedést rendszerint a pályakezdő mellé kijelölt mentorokkal segítik, a kollégák általában készségesek a frissen érkezettekkel. A kommunikációra, a konfliktuskezelésre, a kollégák együttműködési készségeinek fejlesztésére rendszerint nagy gondot fordítanak.

Nem hiányozhat a jól felszerelt konyha

A béren kívüli juttatások-ellentétben a férfias vállalati kultúrával- nem ritkán gondoskodó jellegűek - a juttatás gyakran a több szabadidő fogalmához kötődik. Az irodák elengedhetetlen tartozéka a jól felszerelt konyha. A nőies cégkultúra törekszik a családbarát munkahelyek kialakítására, a céges rendezvényeken a dolgozók családtagjait is meghívják.

Takács Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!