Tankvezetéssel edzenek a vállalatvezetők

Vágólapra másolva!
Filmforgatás, főzés, tankvezetés. A csapatépítő tréningpiacon mindig találni a hagyományostól eltérő gyakorlatokat. A tréningek filozófiája: a munkakörnyezettől eltérő problémák közös megoldása sikerélményt okoz, javítja az összetartást, amit később a munkahelyen lehet kamatoztatni.
Vágólapra másolva!

Az outdoor - vagy magyarul szabadtéri - tréningek egyik legextrémebb formájára a Gastro Track nevű cégnél akadtunk, amely harckocsivezetéssel javítaná a vállalati felső vezetők közötti összhangot és kommunikációt. A kalandra vágyók különböző (GSP55 kiképző kétéltűt, ZSU23 légvédelmi harckocsit, MTLBU mobil parancsnoki járművet, T55A harckocsit, T55 műszaki mentőt) harci járműveket vezethetnek elsőként kiképzési módban, majd "éles" helyzetben is. A járműben személyenként legalább 30 percet kell tölteni. Hasznics Milán ügyvezető eredeti végzettsége szerint mérnök-informatikus, a menedzsmenttudományok doktora, úgy nyilatkozott: saját élményei alapján, személyes indíttatásból találta ki a harckocsis tréninget, melynek kapcsán rádöbbent: a tankvezetés kiválóan alkalmas a csapatépítésre is. "Rendkívül emlékezetes élmény tankot vezetni. A harckocsik vezetése közelebb hozza egymáshoz a kollégákat, összekovácsolja a csapatot. Mindemellett precízen végre kell hajtani az utasításokat. A csapat tagjainak ezért mindvégig koncentrálnia kell, teljesen egymásra vannak utalva" - magyarázza.

A "tanktréninget" egyre gyakrabban veszik igénybe felső vezetők hatékonyságnövelésére a tankok és a vállalatok közti párhuzamokra hivatkozva. " A nagyvállalatok - hasonlóan a harckocsikhoz - strapabíróak, céltudatosan haladnak előre, mindent átvészelnek, rossz vezetővel viszont katasztrofális helyzetbe kerülhetnek. A tréning ezért a vezetőkben is megerősíti a felelősségtudat jelentőségét" - tette hozzá.

Közös filmforgatás

Nem csupán tankvezetéssel, hanem filmforgatással is építhető a csapat. "A tréningen részt vevők saját, 10-15 perces kisfilmet forgatnak - szabadon választott, vagy a trénig szervezőivel egyeztetett forgatókönyv alapján, jelmezekkel, profi filmes szakemberek (vágók, operatőrök) közreműködésével. A munkálatokban mindenkinek részt kell vennie -a produkció végén a hagyományos filmekhez hasonlóan stáblista is készül " - avat be a részletekbe Tancsa István az Atlantis Child Trainer Kft. ügyvezető igazgatója. A cégvezető elmondása szerint a tréningen született már fekete-fehér kópiás burleszkfilm jazzaláfestő zenével és művészfilmszerű produkció egyaránt. A készítendő filmtől függően indoor - outdoor elemeket kombináló tréning során a kreativitásnak is teret engednek.

Együttműködés nélkül lehetetlen végigcsinálni

Az ügyvezető a tréning hatékonyságát elsősorban abban látja, hogy lehetetlen kihátrálni a feladattal együtt járó csapatmunkából. "A résztvevők a forgatókönyvvel csak a történetben előforduló szituációk vázlatszerű leírását kapják kézhez - a szereplők párbeszédszövegeit már közösen kell kidolgozniuk. A forgatás pozitívan hat a felek együttműködő készségére, fejleszti a csapatszellemet. Az olyan összehangolt feladatok, mint egy forgatás teljesen nyilvánvalóvá teszik: együttműködés és a munkatársak iránti nyitottság nélkül gyakorlatilag lehetetlen normálisan kivitelezni" - magyarázza. Tancsa István úgy tájékoztatott: a tréninget főként értékesítési vagy kreatív területeken dolgozók igénylik. A résztvevők köre mégis vegyes képet mutat -telekommunikációs nagyvállalat és irodatechnikai cég munkatársai egyaránt megfordultak már a programon.

Közös főzés a jobb együttműködésért

A munkáltatók közös főzéssel is fejleszthetik a csapatszellemet. A résztvevők tréningenként 20-30 fős csapatokban, ételtől függően 2-3 óra alatt közösen készítik el a kínálatban szereplő mintegy 300 fogás valamelyikét, kezdve a hagyományos magyar konyhától a külföldi ínyencfalatokig. A főzőcsketréninget kiötlő ChefParade ügyvezető igazgatója, a korábban üzleti szimulációs tréningszervezéssel foglalkozó Kócsa László kérdésünkre elmondta: az ötletet a főzés szeretete mellett a változatosság igénye is adta. Úgy látja, a hagyományos csapatépítő programokba belefásult dolgozók nagyon igénylik az újdonságokat. A program ráadásul az élmény mellett a kollégák egymás közti kommunikációjára is jótékonyan hat. "Az illatok, a színek, a közös tevékenység, nem csak komplex élményt nyújtanak, hanem kiválóan alkalmasak a csapatépítésre. A konyhai műveletek során ugyanis mindenkinek aktívan együtt kell működnie, kapcsolatba kell lépnie a másikkal" - magyarázza.

Egzotikus ízekre vágynak a dolgozók

A cégvezető arról számolt be: leggyakrabban az ülő munkát végzők - informatikusok, help-desk-esek, ügyfélszolgálatosok és a shared service centerek munkatársai jönnek. A tapasztalatok alapján a tréningezők főként az egzotikus - thai, indonéz és mexikói - ételkülönlegességek elkészítését választják. Kócsa László úgy tapasztalta: a közös főzés elsősorban az élményszerű kikapcsolódás miatt is népszerű.

Takács Gabriella