Több száz közmunkást vesznek fel a kórházak

Vágólapra másolva!
Húsz magyarországi kórház 334 közmunkást állít munkába áprilisban. A kiválasztott közmunkások az első szakaszban képzésben vesznek részt. A jelentkezők ezután felnőtt betegápoló, ápolási asszisztens, kórházi kisegítő és adminisztrátori munkakörben helyezkedhetnek el. Bérük az első hónapban minimálbér (71 500 forint) lesz, majd bruttó 80 ezer forintra számíthatnak.
Vágólapra másolva!

A fekvőbeteg-ellátó intézmények a Szociális és Munkaügyi Minisztériumnál pályázhattak, a jelentkezők közmunkás státusza december 31-ig tart, utána közalkalmazottként dolgozhatnak tovább - tájékoztatta Bálint Attila, a tárca szakmai főtanácsadója az MTI-t.

A program első hónapjában alapozó képzések lesznek, majd júniustól, júliustól kezdődnek a szakmai képzések, továbbá, akiknek már van valamilyen egészségügyi képesítésük, átképzésben vesznek részt.

Bruttó 80 ezerért dolgoznak

A jelentkezők kiválasztása eltért a megszokott gyakorlattól - mondta a szakember -, hiszen az intézmények még a pályázat beadása előtt a munkaügyi kirendeltségek segítségével együtt, közösen választották ki a jelölteket. Személyes elbeszélgetést követően az adott kórházba is kötelező volt ellátogatniuk a programban résztvevőknek, hogy lássák leendő munkahelyüket és a munkakörülményeket. Így ezek után csak a valós igényekre születtek meg a pályázatok - fejtette ki Bálint Attila.

A munkavállalókat a munka törvénykönyve szerint foglalkoztatják a kórházak. Első havi bérük nyolcórás foglalkoztatásban a minimálbér szintje körül lesz, a további hónapokban pedig nagyjából bruttó 80 ezer forintos fizetésre számíthatnak közmunkásként. Amennyiben a kórház a munkavállalót a továbbiakban több műszakban vagy eltérő munkaidőben alkalmazza, a plusz juttatásait az intézmény fedezi.

Jövőre közalkalmazotti státuszba kerülhetnek

Ez a pályázat a szakmai utánpótlást szolgálja, a pályázók önként vállalták, hogy a központi program után is foglalkoztatják a képzésben résztvevők többségét, immár közalkalmazottként - mondta Bálint Attila, aki reményét fejezte ki, hogy a jelentkezők a közmunkás státuszból kikerülve az ágazatban dolgoznak majd tovább.

A pályázat lebonyolításában az Egészségügyi, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium mellett aktív szerepet vállalt az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, a Magyar Ápolási Igazgatók Egyesülete, az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet, valamint az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány.