Ne dőlj be a diéta mítoszoknak!

Vágólapra másolva!
Leadni néhány kilót egyáltalán nem könnyű feladat - ráadásul meg is nehezíthetjük a saját dolgunkat azzal, ha bedőlünk a "diéta-mítoszoknak".
Vágólapra másolva!

A hízást rá lehet fogni jó néhány dologra: a lassú anyagcserére, vagy arra, hogy a dohányzás abbahagyása után mindenképpen meghízik az ember. Ha pedig úgy dönt valaki, fogyókúrázni kezd, egymás után kapja a jó tanácsokat: hagyjon ki étkezéseket, egyen zsírszegény ételeket, és felejtse el az esti evészeteket. Jobb, ha ezeket a "tuti tippeket" fenntartásokkal kezeljük.

1. mítosz: A böjtölés és a szigorú diéták segítségével gyorsan és könnyen lehet fogyni.

Tény: A böjtöléstől, és a szigorú diétáktól biztosan lehet fogyni, de csak ideig-óráig, és legtöbbször az eredmény sem lesz olyan tartós, mintha lassan adtuk volna le a felesleges kilókat. Az ilyen diéták "kiéheztetik" a szervezetet, nem jutunk velük elegendő tápanyaghoz, és nemcsak zsírt veszítünk velük, de vizet és izomszövetet is. Egy-egy szigorú, egyhangú diéta után jóval nagyobb az esély arra, hogy mindent magunkba tömünk, amit csak meglátunk, így aztán gyorsan vissza is hízzuk a keservesen leadott súlyfelesleget.

2. mítosz: Sokkal jobban hízlalnak azok az ételek, amelyeket este eszünk meg.

Tény: Sok diéta tanácsolja azt, hogy egy bizonyos időpont után már ne együnk, mert a késő este bevitt kalóriákat a szervezet nem égeti el semmilyen tevékenységgel, hanem automatikusan zsírként raktározza el. Ez igaz, de ennél jóval fontosabb, hogy 24 óra alatt mit, mennyit és hogyan eszünk. Ha valaki napközben kihagy étkezéseket, és kiéhezteti magát, estére farkaséhesen csap le a hűtőre, és mindent felzabál, amit benne talál. Az esti csipegetéssel, alkoholfogyasztással is legyünk óvatosak: észrevétlenül rengeteg kalóriát pakolhatunk a szervezetünkbe.

3. mítosz: A zsírszegény ételek segítenek a fogyásban.

Tény: Az, hogy valami zsírszegény, még nem jelenti azt, hogy kalóriában is szegény lenne. A zsírszegény ételek gyakran sokkal több kalóriát tartalmaznak, mint zsírosabb társaik, általában több bennük a cukor és a különböző ízfokozó szerek, mint a "normál" variációkban. Ráadásul ezekből az ételekből hajlamosabbak vagyunk többet enni, egyrészt, mert úgy gondoljuk, "egészségesebbek", mint a hagyományos ételek, másrészt mert az ízük kevésbé intenzív.

4. mítosz: Ha abbahagyod a dohányzást, elkerülhetetlenül meghízol.

Tény: Az, hogy valaki meghízik-e miután abbahagyta a dohányzást, vagy sem, egyéntől függő. A probléma akkor merül fel, amikor valaki a cigaretta utáni vágyat különböző hizlaló ételekkel próbálja csillapítani. A csoki és a rágcsálnivaló helyett inkább próbáljunk meg gyümölcsöt vagy zöldséget nassolni, esetleg rágjunk cukormentes rágógumit.

5. mítosz: Ha sok vizet iszunk, akkor könnyebb lefogyni.

Tény: Ha korábban ásványvíz helyett cukros üdítőket, gyümölcsléket ittunk, akkor ezeknek a kalóriában gazdag italoknak a vízzel való helyettesítése valóban segíthet a fogyásban. Hiszen kevesebb kalória kerül a szervezetünkbe. De pusztán az, hogy megnöveljük a vízfogyasztást, nem segít: mellette a megfelelő tápanyagokra is szükség van.

6. mítosz: Ha sóvárgunk valamilyen étel után, azt jelenti, hogy a szervezetünk hiányt szenved valamiben.

Tény: Az, hogy rettenetesen vágyunk egyik vagy másik étel után, nem azt mutatja, hogy egy-egy tápanyagban hiányt szenvedünk - ez a vágy sokkal inkább érzelmi és pszichológiai jellegű. Legtöbbször olyan ételek után sóvárgunk, amelyeket élvezet megenni, amelyeket szeretünk vagy amelyekhez kellemes élményeink kötődnek. Az emberek inkább a csokitortára és a hamburgerre magára vágynak, mintsem a bennük található ásványi anyagokra.

7. mítosz: Hetente csak egyszer szabad a mérlegre állni.

Tény: Bár a fogyás legtöbbször lassú folyamat, az eredménye nem látható egyik napról a másikra, annak, hogy hetente többször is ráállunk a mérlegre, gyakran bátorító, erőt adó hatása van - vagy éppen figyelmeztethet arra, hogy valamit rosszul csinálunk, és változtatni kellene. Ugyanakkor ne legyünk türelmetlenek, és próbáljuk meg máshogy is követni az eredményeket (pl. a ruháinkon, vagy a rólunk készült fényképeken).

8. mítosz: Ha kevesebbszer eszünk, gyorsabban fogyhatunk le.

Tény: Az étkezések kihagyásának sokkal több káros hatása van, mint haszna. Egyrészt, ha kihagyunk egy-egy étkezést, a következő étkezésnél jóval többet eszünk, hiszen "kiéheztetjük" a szervezetünket. Ugyanakkor, ha sokáig éheztetjük magunkat, az anyagcserénk lelassul - így pedig sokkal nehezebb lefogyni.