Vágólapra másolva!
Jelenleg az orvos alapos megfigyelése mellett is csak kétéves kortól lehet az autizmus tüneteit biztosan felismerni. Most azonban egy amerikai pszichológus talált egy módszert, ami ennél sokkal korábban és biztosabban jelzi a betegséget.
Vágólapra másolva!

Szemben az egészséges és a szellemi fogyatékos gyerekekkel, az autista óvodások nem reagálnak az édesanyjukat ábrázoló fényképre, de reagálnak, amikor egy ismerős játék képét látják - jelentette be tegnap Geraldine Dawson gyermekpszichológus a Society for Research in Child Development (Fejlődéslélektani Kutató Társaság) minneapolisi éves találkozóján. A University of Washington kutatója szerint az arcfelismerés zavara az autizmus legkorábbi jele lehet.

Dawson, az University of Washington autizmuskutató központjának igazgatója elmondta, hogy természetes indíttatásból érdeklődünk mások arca iránt. Úgy tűnik, van az agynak egy speciális része, melynek célja az arcfelismerés. "Mivel a vizsgálatban részt vevő gyermekek mindannyian hasonlóan reagáltak a játékokra, és csak az autistáknak voltak arcfelismerési problémáik, elmondhatjuk, hogy az autizmus nem az egész agy zavara, hanem kifejezetten a társas funkciókért felelős agyterületek rendellenes működéséről van szó. Azt is mondhatnánk, a 'társas agy' működésképtelenségéről van szó."

Dawson szerint agyunk arcfelismerésért felelős területe a jobb oldali halántéklebeny egyik agytekervénye (fusiformis gyrus). Az agyműködés feltérképezéséhez Dawson egy speciális eszközt, úgynevezett geodéziai hálót (geodéziai EEG-rendszert) használt. A berendezés hajhálóként illeszkedik a koponyára, és a fej 64 pontján érzékeli az agy elektromos impulzusait. Dawson kutatásában 71 gyermeket vizsgált meg - 34-en voltak közülük autisták, 17-en szellemi fogyatékosok és 21-en egészségesek.

Minden gyereknek két képsorozatot, 50-50 képet kellett megnéznie. Először olyan képeket mutattak nekik, melyeken vagy édesanyjuk, vagy egy idegen nő volt látható. Ezek után - ismerős és idegen - játékokról készült képeket kellett felismerniük. A háló mérte az agyműködést fél másodperccel azután, hogy az egyes képeket megmutatták, és rögzítette az adott ingerre adott agyi reakciót.

Korábbi kutatásokból már tudjuk, hogy a normálisan fejlődő gyermekek agya már hat hónapos korukban másképp reagál, ha édesanyjukat vagy egy idegent látnak.

Dawson szerint az arcfelismerés képességének vizsgálata a jövőben az autizmus kiszűrésének fő módszere lehet. További kutatásaiban az egyéves csecsemők arcfelismerési készségét vizsgálja.

A mai eszközökkel biztosan csak kétéves kortól lehet az autizmust kiszűrni, bár a szülők már a csecsemő 12 hónapos kora után aggódni szoktak, ha a gyerek késik a beszéd elsajátításával.

Ajánló:

Angol nyelvű sajtóanyag a UniSci honlapján.