Nagy cégek a NYSE vételi oldalán

Vágólapra másolva!
Az egy hét kényszerű szünet után újra megnyílt New York-i értéktőzsde (NYSE) több mint hét százalékos zuhanás után, a 9000 pontos határon megállni látszott. Ez volt tehát a szint, ahol a nagyvállalatok - ahogyan azt előre ígérték - megjelentek a vételi oldalon, sajátrészvény-vásárlási szándékukkal.
Vágólapra másolva!

Összesen 33 nagyvállalat és cég - köztük az Intel, a General Electric, a Cisco és a Pepsi - jelentette be, hogy többmilliárd dollár értékben szándékoznak (a várható bessz miatt) visszavásárolni sajátrészvényt. A cégek mellett a befektetési cápák is megjelentek, a milliárdos Warren Buffettel az élen, hogy élve az alacsony Dow Jones kínálta lehetőséggel részvényvásárlásokba kezdjenek.

A nagy részvény-visszavásárlók között is a legnagyobb a General Electric (GE), mely az adatok szerint 2,8 milliárd dollár értékben vásárol vissza GE részvényeket. A cég 22 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot visz végbe 1994 decembere óta. Ez a 2,8 milliárd az, ami fennmaradt hét év alatt az eredeti összegből.

Az elektronikus üzletág óriása, az Intel tervein a szeptember 11-ei események sokat változtattak. Eredetileg a részvényvásárlási politikán belül 300 millió dollár értékben vett volna Intel részvényeket a cég. Eredetileg a cég 63 millió részvényt tudott volna vásárolni az összegből, ez a szám mára jelentősen emelkedett.

A Compaq computer vállalat 550 millió dollárért vásárol sajátrészvényt. Ez az az összeg, ami megmaradt az eredeti 1 milliárdos keretből. A részvény visszavásárlás eddig a Hewlett-Packard-al folytatott egyesülési tárgyalások miatt szünetelt.

A The Walt Disney filmvállalat jelenleg érvényben lévő részvény visszavásárlási programja keretében a cég 385 millió részvénnyel lesz gazdagabb. A cég 1 milliárd dollárt különített el a célra. A Morgan Stanley Dean Witter egymilliárd dollárt, az Egyesül Államok második számú üdítőital gyártó cége, a Pepsico pedig (mely cég részvényei alig estek a hétfői napon, összesen 0,1 dollárt) kétmilliárd dollárt szán sajátrészvény vásárlásra.

Az elektronikus alkatrészeket gyártó Sanmina vállalat is vásárlásba kezdett hétfőn. A cég tervei szerint 5 százalék sajátrészvény vándorol vissza a Sanminához. A Seattle-i központú kávéforgalmazó vállalat, a Starbucks is a vétel oldalára helyezkedett a tőzsde nyitását jelző csengetés után. A cég elmondta: 60 millió dollárnyi sajátrészvényt vásárol majd vissza.

A hétfői kereskedési napon NYSE indexe, a Dow több mint 7 százalékot vesztve értékéből a 9000 pontos határon állt meg. Feltehetőleg ennek oka az, hogy a nagycégek és befektetők itt jelentek meg hatalmas vételi ajánlattal a piacon, megállítva a részvényárfolyamok esését.

Az öt legnagyobb részvény visszavásárló:

Fleetboston Financial (FBF)

$ 4 milliárd

Cisco Systems Inc. (CSCO)

$ 3 milliárd

Pepsico Inc. (PEP)

$ 2 milliárd

First Data Corp. (FDC)

$ 700 millió

Allstate Corp. (ALL)

$ 500 millió

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Pánik a gazdaságban - az Üzleti Negyed különkiadása Amerika megtámadásáról

Starbucks

Pepsico

New York Stock Echange

Korábban:

Többszáz pontos mínuszban a Dow
(2001. szeptember 17.)

Hazafias vásárlások várhatók a NYSE-n
2001. szeptember 17., hétfő, 14.41

Ezeregyszáz pontos esésnél felfüggesztik a NYSE-t
2001. szeptember 17., hétfő, 13.06

Rövid távon pánik alakulhat ki az amerikai tőzsdéken
2001. szeptember 17., hétfő, 11.21