Évtizedekre visszamenően átvilágítanák az ügyvédek múltját

Vágólapra másolva!
Egyesek közvetlen politikai célzatú javaslatnak tekintik az ügyvédi törvény tervezett módosítását. Más vélemények szerint a közelmúlt vitái, eseményei csak kiindulópontul szolgálnak az ügyvédi hivatás iránti bizalom helyreállításához. Az igazságügyi tárca javaslata szerint a kamara a felvételkor megvizsgálhatná a jelentkezők múltját, sőt a régi tagok előéletét is, akár évtizedekre visszamenően. Ha valakit érdemtelennek találnak a közbizalomra, törölné az ügyvédi névsorból. Ha pedig a testület nem törölné azt, akit a jog szerint szükséges lenne, az igazságügyi miniszter bírósághoz fordulhat. A Budapesti Ügyvédi Kamara elnöksége nem támogatja a módosítást.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt időben jogértelmezési viták nehezítették az ügyvédi kamara működést - közölte a Magyar Hírlappal Hende Csaba, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára, eredetileg maga is ügyvéd. Ezért kezdeményezte a tárca az 1998-as ügyvédi törvény módosítását. Az államtitkár szerint a törvénymódosítás elfogadása után csak úgy lehet valakit felvenni az ügyvédi kamarába, ha életmódján és magatartásán kívül az előélete is méltóvá teszi a közbizalomra. Ezek a feltételek a kamarai taggá vált ügyvédekkel szemben is folyamatosan érvényesülnek majd. Ha ugyanis valakiről kiderül, hogy az előélete miatt nem méltó a közbizalomra, törölhető az ügyvédek közül. Egy másik új rendelkezés szerint az igazságügyi miniszter bírósághoz fordulhat a kamara olyan határozatával szemben, amely az eljárás alá vont ügyvéd javára szól, de jogsértő. Kezdeményezheti tehát a méltatlannak vélt tag törlését.

Mint azt a Magyar Hírlap megtudta, a Budapesti Ügyvédi Kamara nem támogatta a javaslatot. Bánáti János elnök közlése szerint a több mint harminc tagú elnökség egyhangúlag elutasította az elképzeléseket. A felvételi követelmény szigorításával elvben egyetértenek, olyannyira, hogy a budapesti szervezet már korábban szerette volna elérni, hogy az elmúlt két és fél év tapasztalatai alapján módosítsák a jogszabályt. Ám eddig óvatos érdeklődéseikre is elzárkózás volt a válasz. Bánáti kifejtette: a kamara a mostani előírások érvényesítéséhez sem kapta meg a jogi eszközöket. Eddig sem lehetett ugyanis kamarai tag - és vele ügyvéd -, aki életmódja vagy magatartása miatt erre érdemtelen. Csakhogy a testület nem nyomoztathatott a felvételt kérők után, el kellett fogadnia a jelentkezők közléseit.

Mit jelent az új követelmény, vagyis az, hogy valaki az előélete miatt méltatlan a közbizalomra? S miként fog ez érvényesülni a törvény elfogadása után? Mint az Országgyűléshez már beterjesztett tervezet indoklásából kitetszik, ezt majd a gyakorlat dönti el. Távolról sem csupán esetleges korábbi elítéltetésről lehet szó, hanem minden olyan múltbéli eseményről, tényről, amelynek a hatása ma hátrányos. Bánáti szerint az erkölcsi ellenérzést nem szerencsés összekeverni a foglalkozás gyakorlásának jogával. A közéletben is lehetnek olyanok, akiknek a korábbi magatartása, múltja ma sérti a többség erkölcsi érzékét, mégsem lehet őket eltiltani tevékenységüktől.

A kormányzat nyilvánvaló politikai célzattal és nem szakmai alapon kezdeményezte az ügyvédi törvény módosítását - nyilatkozta Hankó Faragó Miklós, az SZDSZ országgyűlési képviselője. Mint mondta: ügyvédként állíthatja: a több mint 8 ezres létszámú ügyvédi kar számos olyan gonddal küzd, amelyek megoldását csak segíthetné egy megalapozott módosítás. Répássy Róbert ügyvéd, a Fidesz képviselője kérdésünkre kijelentette: az ÁVH-s múltja miatt nemrég kamarai eljárás alá vont, de el nem marasztalt Bauer Miklós ügye csak kiindulópont volt a törvény módosításához. A cél nem ennek a rendezése, hiszen - Répássy szerint - a szerzett jogok tisztelet ezt már nem igen tenné lehetővé. Azt kell elérni - mondta a képviselő -, hogy helyreálljon az ügyvédség megtépázott tekintélye. Ne csorbíthassa azt olyan jogászok magatartása, akik korábban például a lakásmaffiát szolgálták vagy zsebszerződések megkötésében vettek részt. a képviselő úgy véli, nem szükséges, hogy felvételkor a kamara nyomozzon. Elegendő annak tudata, hogy bejelentésre bármikor bármelyik ügyvéd előélete megvizsgálható.