<P style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt">Még nem dőlt el, lesz-e országos sztrájk

Vágólapra másolva!
Országos fellépésről döntött tegnapi testületi ülésén a Magyar Orvosi Kamara, minden érintetthez ugyanazt a kérdőívet juttatja el, amelyből kiderül majd: az orvosok milyen fellépést támogatnak, s egy esetleges országos sztrájkban látnak-e reményt arra, hogy változást érjenek el.
Vágólapra másolva!

Csaknem 36 ezer orvos együttes fellépésére készül a Magyar Orvosi Kamara, tegnapi képviselőtestületi ülésük határozata szerint ugyanis a tiltakozás formáját, s annak támogatottságát teljeskörűen kell tisztázni. A szabolcsi sztrájktámogatási kérdőívek után tegnap országos felmérést indított a MOK, azaz valamennyi megyei szervezet képviselője döntött úgy: egységesen kell valamilyen módon demonstrálni a most kialakult egészségügyi helyzet miatt.

A napokban az ország minden pontjába eljut majd az a felmérés, amely választ ad arra: az orvosok mennyire érzik elkeseredettnek helyzetüket, illetve az ágazat helyzetét, s egy estleges sztrájkot mennyire tartanak elfogadható eszköznek a változtatáshoz.

Az érdekvédelmi tagok döntése, a korábban megszólaltatott dolgozókhoz hasonlóan egyértelmű: a demonstráció vagy bármilyen megmozdulás csak országos egységben lehet hatásos, s nem elszigetelt kezdeményezésekre van szükség. Azaz, a december 8-án, a kamara elnökségi ülésére összesített adatlapokból kiderül: az ország orvosai milyen akcióra szánták el magukat, s milyen arányban vennének részt bármilyen tiltakozó megmozdulásban. Jóllehet: több megkérdezett orvos, egészségügyi dolgozó véleménye szerint is akár 60-70 százalékban támogatnának bármilyen tiltakozó megmozdulást, az egységes, s komoly fellépéshez mindenképp pontos információkra van az érdekképviselőknek szüksége. Az azonban továbbra is kérdéses, milyen eszközt tartanának az érintettek leginkább elfogadhatónak. A kamara, más szervezetekhez, illetve intézményekhez hasonlóan, többször is tárgyalt a szaktárcával, illetve a kormány illetékeseivel. Különböző állásfoglalásokat is megfogalmaztak már az egészségügy tragikus helyzetéről, s adtak javaslatokat a változtatásra.

Egyelőre mindez hatástalannak bizonyult, azt azonban a testület nem tudja: az orvosok, illetve az egészségügy más szereplői ennek ellenére radikálisabb lépést várnak-e a szervezettől, illetve részt vennének-e határozottabb demonstrációkban.

Ezzel egy időben az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete is rendkívüli ülést hirdetett: szerdai gyűlésükön döntenek majd arról, az egészségügy, illetve a szociális ágazat dolgozói is támogatnának-e egy országos munkabeszüntetést.

A mostani kezdeményezések már egy több mint egy hónapja kezdődött folyamat eredményei. Akkor, elsőként az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet dolgozói hívták fel a figyelmet a kritikus helyzetre s kérték a teljes szakma és politika támogatását. A "segélykéréshez" sorra csatlakoztak az ország minden részéből, majd múlt hét végén került szóba elsőként a sztrájk lehetősége. Pénteken ugyanis a szabolcsi kamara elnöke kezdett sztrájktámogatási felmérésbe, amelyet arra használnának, hogy első lépésben legalább 150 milliárd többletet szavaztassanak meg az ágazatnak a 2002-es költségvetésbe. A kérdőív fogalmazói szerint az "enyhébb" figyelemfelkeltés az egészségügy egyre romló finanszírozására "nem talált meghallgatásra", ezért van szükség a sztrájk meghirdetésére.

Korábban:

Az orvosok sztrájk-hajlandóságát vizsgálják