Vágólapra másolva!
A jégkorszak végén az egyre növekvő hőmérséklet miatt a gleccserek olvadni kezdtek. Meglepő módon emiatt - a Golf-áramlat gyengülésével - hidegebb lett az éghajlat Észak-Európában.
Vágólapra másolva!

A legutolsó jégkorszak végén, 13-11,5 ezer évvel ezelőtt, a Golf-áramlatot "üzemeltető" észak-atlanti mélyvízi cirkulációs rendszer leállt, mert a megolvadó gleccserek sok édesvizet juttattak az Atlanti-óceán északi részébe több száz éven keresztül. Mivel a Golf-áramlat meleg, trópusi vizet szállít északra, ennek szünetelése miatt Európa nyugati része erősen lehűlt.

A kutatók szerint ez az esemény elég hosszan tartott ahhoz, hogy végül az egész északi félteke hidegebb legyen. Most első ízben sikerült megbízhatóan bizonyítani, hogy a glaciális olvadékvíz mennyisége elegendő volt ahhoz, hogy néhány 100 év alatt a jelenleginél jóval kisebbre csökkenjen az óceáni cirkuláció erőssége.

A számítógépes modell szerint az észak-atlanti cirkuláció teljesen leállt mintegy 300 év alatt. Amikor úgy állították be a paramétereket, hogy a cirkuláció a jelenleginél gyengébb legyen, akkor a Golf-áramlat is megszűnt 150-200 éven belül, ami jól egybevág a paleoklíma adatok alapján végzett becslésekkel. Minél több édesvizet, és minél hosszabb ideig juttatunk be a rendszerbe, annál nagyobb a cirkuláció redukciója. A modell szerint lineáris az összefüggés.

A Golf-áramlat meleg felszíni vizet szállít az egyenlítőtől észak felé az Atlanti-óceánon keresztül, miközben a víz lehűl, a sótartalma megnövekszik az evaporáció miatt, és nagyon sűrűvé válik. Mire megközelíti Új-Foundland partjait, vagy még tovább halad a Norvég-tengerbe, elég sűrűvé válik ahhoz, hogy lesüllyedjen. A sűrű víz azután lassan vándorol a mélyben vissza dél felé, egészen a déli féltekéig. Amikor azonban az Atlanti-óceán északi részén az édesvíz összekeveredik a sós tengervízzel, akkor a víz kevésbé lesz sűrű, és lassabb lesz a lesüllyedése és így az óceáni cirkuláció is.

Bár a tanulmány szerint az édesvíz hozzáadás teljesen le tudná állítani a cirkulációt, a Golf-áramlatot mégsem szűnne meg teljesen, mivel ezt részben a szelek is mozgatják. A modell szerint a redukált Golf-áramlat csak körülbelül feleannyi hőt szállítana északra, ezért Észak-Európa lehűlne, ami éppen ellentétesen hat, mint az akkoriban valószínűsített globális felmelegedés.

Az óceán és az atmoszféra folyamatainak számítógépes szimulációja azt sejteti, hogy hasonló jelenség előfordulhat a jövőben is, ha a globális felmelegedés következtében megnövekvő eső és hó mennyiség megemeli az óceánba jutó édesvíz mennyiségét. A nagyobb hőmérséklet ugyanis megnöveli az atmoszféra vízszállító kapacitását.

A számítógépes modell azonban néhány ponton nehezen egyeztethető össze a korábbi adatokkal és tanulmányokkal. Eddig azt feltételezték, hogy miután az édesvíz beszállítás megszűnt, azután az óceáni cirkuláció néhány évtized alatt helyreállt, ami jó egyezést mutat a paleoklíma adatokból kiolvasható gyors felmelegedéssel. A modell szerint viszont a mélyvízi cirkulációs rendszer csak több száz év alatt tud újra kialakulni. A számítógépes szimuláció lehűlést jelez az egész északi féltekén, az észak-amerikai szárazföldön viszont ennek semmi nyomát nem találták eddig. Van még tehát bőven megválaszolandó kérdés ezen a területen is.

Dulai Alfréd