Vágólapra másolva!
Szavazott a Parlament arról, hogy mely önkormányzatok kapjanak jövőre címzett támogatást. Kiderült, hogy csakúgy mint az elmúlt években, jövőre is elsősorban a kormánypárti vezetésű helyhatóságok számíthatnak állami pénzekre. Módosítják ugyanakkor az eljárási szabályokat, így a jövőben nem költségvetési szervek is részesülhetnek a támogatásból.
Vágólapra másolva!

Kedd délelőtt - 217 képviselő támogatásával 37 ellenében, és 65 tartózkodása mellett - elfogadta az Országgyűlés a címzett támogatásban részesülő önkormányzatok listáját. A költségvetésből összesen 36 milliárd forintot osztanak szét címzett támogatásként.

Az összegen 44 helyhatóság osztozik, amelyek összesen 56 milliárd forintnyi beruházáshoz igényeltek pénzt. Az idén hat témakörben fogadott be az állam pályázatokat az oktatás, a kultúra, a vízgazdálkodás, a szociális ellátás, a hulladékgyűjtés és az egészségügy területén.

A pályázati felhívásra összesen 468 önkormányzat jelentkezett. Közülük 131 kormánypárti település, 80 ellenzéki és 257 független vezetésű. Az előbbiek közül 30 helyhatóságot támogattak 26 milliárd forint értékben, a függetlenek közül tizen nyertek 6 milliárdnyi állami pénzt, az ellenzéki vezetésű önkormányzatok közül azonban csupán négy kapott támogatást, négymilliárd forint értékben.

Az ellenzéki pártok szerint mindez azt bizonyítja, hogy politikai szempontok alapján jelölték ki a támogatásban részesülő önkormányzatokat. Azaz csaknem kizárólag azok a települések kapnak a pénzből, amelyek kormánypárti vezetőt választottak.

Ugyanakkor az elmúlt években a tendencia az, hogy egyre több ellenzéki vezetésű település is a támogatott önkormányzatok közé kerül. Igaz, két éve még egyetlen ilyen önkormányzat sem nyert el állami címzett támogatást.

Lamperth Mónika, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának szocialista alelnöke szerint nem véletlen, hogy belterületi vízrendezésre két önkormányzat nyert el támogatást, amelyek közül Alcsútdoboz (a miniszterelnök születési helye - a szerk.) kilencszer többet (3 milliárd forintot) kapott, mint Nagyréde, ellenben sok rászoruló Békés megyei település pályázatát elutasították. Ugyanakkor a céllal egyetért az MSZP is.

A Belügyminisztérium, mint előterjesztő, mindig szakemberek javaslatai alapján állítja össze a támogatandók körét - tájékoztatta az [origo]-t a BM.

A képviselők arról is döntöttek, hogy megváltozzanak a címzett támogatásokról szóló eljárási szabályok. A jövőben előbbre hozzák a pénzek odaítéléséről szóló szavazást, továbbá az önkormányzatokkal ellátási szerződést kötött, ám nem önkormányzati, nem állami intézmények is jelentkezhetnek állami pénzekre.