Eredménytelen volt a poligráf alkalmazása a postánál

Vágólapra másolva!
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosához fordult két szocialista politikus, mert jogsértőnek tartják, hogy a Magyar Posta Rt. hazugságvizsgálónak vetette alá saját dolgozóit. A postánál ezzel szemben állítják, hogy mindent jogszabályszerűen végeztek. A poligráf alkalmazása végül nem érte el célját, hiszen senkit sem ért szankció, a vizsgálat eredményét azonban nem közlik.
Vágólapra másolva!

Eddig egyik ombudsmanhoz sem érkezett meg az MSZP beadványa, a postán alkalmazott hazugságvizsgáló (poligráf) miatt - tájékoztatta az [origo]-t az országgyűlési biztosok hivatala. A Csiha Judit és a szocialisták frakcióvezetője, Nagy Sándor által jegyzett beadvány szerint a hazugságvizsgáló alkalmazása sérti az emberek önrendelkezési jogát.

Emiatt a szocialista politikusok beadvánnyal fordultak az állampolgári jogok országgyűlési biztosához. Igaz ugyanakkor, hogy az adatvédelmi ombudsman foglalkozott a kérdéssel a 2000. évi országgyűlési beszámolójában.

A Magyar Posta Rt. igazgatója, Szász Katalin szerint nem sértettek meg egyetlen jogszabályt sem, hiszen munkatársaik önként vettették alá magukat a poligráfos vizsgálatnak. Az ellenőrzés közel ötven munkatársat érintett, közülük senkit sem ért szankció. Azokat sem büntették, akik nem vállalták a vizsgálatot. Az ereményeket azonban nem hozhatják nyilvánosságra, mert személyiségi jogokat sértene - fejtette ki Szász Katalin.

Csiha Judit szerint az önmagában nem elegendő, hogy az alkalmazottak önként vállalták a vizsgálatot, hiszen a munkáltató és a munkavállaló viszonyában egyértelmű a kiszolgáltatottság. Ráadásul komoly pszichikai nyomásnak van kitéve az az alkalmazott, akivel közlik, hogy hazugságvizsgálatnak vetnék alá.

A Magyar Posta Rt. vezetése, azt követően rendelte el több tucat munkatársának az ellenőrzését, hogy néhány országgyűlési képviselőhöz és a sajtóhoz került a Magyar Posta Rt. és a Defend Kft. által kötött szerződések másolata és más ezzel összefüggő iratok. Az iratokban olvasható tranzakciók miatt két MSZP-s politikus feljelentést tett a rendőrségen.

A posta igazgatója azt állítja, hogy az üzleti titkok kiszivárogtatása csak egy volt az indok között. A vizsgálat ugyanis része annak az intézkedés-sorozatnak, amely során megpróbálják a megbízhatatlan munkatársakat kiszűrni. Szász Katalin példaként említette a múlt héten felderített önrablásos esetet.

Majtényi László volt adatvédelmi ombusman szerint a civil szférában aggályos a hazugságvizsgáló alkalmazása. A rendőrség is csak büntetőügyben és szigorú szabályok között vetheti be a poligráfot. Jogszabály ugyanakkor nem tiltja a poligráf civil használatát, ám ettől még törvényellenes - mondta Majtényi, aki szerint a megfélemlítés a célja egy ilyen vizsgálatnak.

Az országban három cég foglalkozik hazugságvizsgáló berendezésekkel. Közülük a Poliscope Információ Ellenőrzési és Adatszolgáltató Kft (nem ez a cég dolgozott a postának) ügyvezető igazgatója, Barabás Gábor szerint a vizsgálat több órát is igénybe vesz-, és mintegy 40 ezer forintba kerül személyenként.

A vizsgálat során 100 kérdést tesznek fel a delikvensnek, amelyekből csak néhány tartozik a tárgyhoz. Megkérdezhetik, hogy igaz-e, hogy március van, s hogy hányas cipőt hord az illető, majd ezt követheti a cég által fontosnak ítélt kérdés: "Ön juttatta-e el a konkurenciának az iratokat?" A kérdéseket pszichológus állítja össze.

Bohus Péter