Földhaszonbérleti láz a nyugati megyékben

Vágólapra másolva!
A földtörvény-módosítások február 24-i életbe lépése előtt a mezőgazdasági vállalkozások többsége új földbérleti szerződést kötött a földtulajdonosokkal. A nyugati megyékben a külföldi tulajdonú magyarországi vállalkozások lényegesen magasabb használati díjat kínálnak a tulajdonosoknak, mint a hazaiak - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

A Népszabadság és a Világgazdaság értesülései szerint az utóbbi hetekben a cégszerűen működő gazdasági társaságok körében valóságos földhaszonbérleti láz tört ki az ország több térségében - különösen a nyugati megyékben -, mivel az új földtörvény február 24-i hatályba lépése után lényegesen kedvezőtlenebb helyzetből jelentkezhetnek majd be a művelni kívánt táblákra, mint korábban.

Magyarországon beterjesztett, külföldi érdekeltségű cégek, a hazai viszonyok között irreális, hektáronként 40-80 ezer forintos éves díjat kínálva kötnek 8-10 éves földhaszonbérleti szerződéseket egyes dunántúli térségekben - tudta meg a Világgazdaság. Az összeg messze meghaladja az általánosnak mondott 10-15 ezer forintos hektáronkénti bérleti díjakat.

A jelenlegi lehetőségre ugyanakkor "rámozdultak" a külföldi tulajdonú magyarországi vállalkozások is: a Népszabadsághoz eljutott dokumentumok szerint például az osztrák magántulajdonban működő kisgyaláni R.G.RÁKÓ Kft. a környékbeli hazai gazdaságok által fizetett bérleti díj harmadával magasabb összeget, hektáronként 40-60 ezer forintot kínál a 2003. január 1-jétől bérbe vehető területekért.

A külföldi társaságok a magyar ajánlatokra az elmúlt hetekben főként azért ígértek rá, mert csütörtökön hatályba lép az új elő-haszonbérleti szabályozás, amelyet a parlament a földtörvény tavaly decemberi módosításával fogadott el. Annak értelmében a családi gazdaságok és a helyben lakó termelők elő-haszonbérleti (és -vásárlási) jogosítványokat kapnak az eddigi bérlőkkel, illetve valamennyi társas vállalkozással szemben. Ám éppen előlük bérelhetik el a földeket a mostani akciókkal a külföldiek. Ezeket a földeket pedig később, az uniós csatlakozás utáni liberalizáció miatt előbb-utóbb meg is vásárolhatják.

(MTI)

Ajánlat:

Zsebszerződések elleni fellépés
(a termőföldről szóló jogi szabályozás átfogó módosítása - az Üzleti Negyed összeállítása)