Egy tudóst gyanúsítanak a lépfene terjesztésével

Vágólapra másolva!
Az FBI szerint egy amerikai kutatólaboratórium volt munkatársa a tavaly öt ember halálát okozó lépfenefertőzések fő gyanúsítottja. A tudóst már kétszer elbocsátották kormányzati állásából.
Vágólapra másolva!

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint egy amerikai kutatólaboratórium volt munkatársa a tavaly öt ember halálát okozó lépfenefertőzések fő gyanúsítottja - írja hétfői számában a The Washington Times. A lap által idézett bűnüldöző szervek és biokémiai szakértők elmondták, hogy a meg nem nevezett tudós a kormányzat lépfeneprogramjához kapcsolódó több mint 300 személy alapos kikérdezése nyomán került reflektorfénybe, de vádemelés még nem történt az ügyben. Az FBI-nál egyelőre nem fűztek megjegyzést a hírhez.

A cikk forrásai úgy tudják, hogy a gyanúsított az amerikai hadsereg fertőző betegségekkel foglalkozó orvosi kutatóintézetében dolgozott a Maryland állambeli Fort Detrickben, és már kétszer eltávolították kormányzati állásból. A tudóst mintegy ötven olyan kutató közül "szúrták ki", akikről tudható, hogy technikailag képesek a tavaly New Yorkba, Connecticutba, Floridába és Washingtonba küldött antraxtörzsek előállítására.

Barbara Hatch Rosenberg, az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) biológiaifegyver-ellenőrző testületének vezetője elmondta, hogy az FBI egy ideje már "a gyanúsítottak szűk körére" összpontosított, majd a kör leszűkült "egyetlen személyre, a biokémiai közösség egyik tagjára".

A tavaly szeptember 11-i terrortámadások után ismeretlen tettesek lépfenespórákat tartalmazó leveleket küldtek két amerikai szenátornak, sajtóintézményeknek és más címzetteknek. Október eleje óta öten haltak meg és 13-an kaptak lépfenefertőzést e küldeményektől az Egyesült Államokban.

Korábban:

Újabb lépfeneriadó az USA-ban