A férfikosárlabda-bajnokság középszakaszánal utolsó fordulójában a Kaposvár hazai pályán hat ponttal a Szolnokot, a Dombóvár kettővel a Debrecent, a Falco hárommal az Albacompot verte, míg a Körmend  hazai pályán a középszakasz győztese, az Atomerőmű ellen diadalmaskodott - mindössze egy ponttal.

Férfikosárlabda-NB I:
Kaposvári Klíma-Vill KK - Mol Szolnok 68-62 (15-13, 19-23, 13-12, 21-14)
Kaposvár, városi sportcsarnok, 1400 néző
vezette: dr. Valovics, Király.
Kaposvár: Simon (7/3), Bencze (3/3), Szőke (8/3), IVKOVICS (10), BUKVA (20). Csere: Filipovics (5/3), BROWN (15), Varga R. (-). Edző: Földi Sándor.
Szolnok: Maljkovics (12/6), MÉRÉSZ (13/3), Vukicsevics (2), LAPOV (12), Lapov (15). Csere: CZICZÁS (8), Rusznák (-), Szarvas (-). Edző: Goran Miljkovics.
Az eredmény alakulása: 4. perc: (4-2), 7. perc: (11-7), 13. perc: (19-20), 17. perc: (30-31), 23. perc: (38-40), 29. perc: (42-46), 33. perc: (53-50), 36. perc: (61-60), 38. perc: (64-60).
kipontozódott: Vukicsevics (a 24. percben), Mérész Cs. (a 38. percben).

Mindkét gárda tagjai elszántan készülődtek a rájátszás előtti helyezéseket alapvetően befolyásoló összecsapásra. Talán a kaposváriak előjelei voltak negatívabbak, hiszen ebben a szezonban még egyetlen alkalommal sem sikerült legyőznük a Tisza-partiakat. Rontotta az esélyeket továbbá, hogy Dzunics Braniszlav és Fülöp Gábor sem állhatott Földi edző rendelkezésére. A túloldalon Trepák lázas betegsége miatt volt kénytelen kihagyni a meccset. A térdsérüléssel bajlódó Pavlovics azért bemelegített "lesz, ami lesz alapon". A kaposváriak képlete egyszerű volt: nyerni kell és megvan a hőn áhított harmadik pozíció.

A kezdésre természetesen megtelt a városi sportcsarnok lelátója, így közel 1400-an köszöntötték a csapatokat. A Szolnok kezdőjében végül Mérész Csaba kapott lehetőséget Pavlovics helyén. A Lapov, Bukva csatát már az első percben utóbbi személyi hibája vetítette előre, később aztán a vendégek légiósa sem maradt adós. A kezdet igen nehéz volt az idegesebben kosárlabdázó hazaiak számára, Vukicsevics pedig már a harmadik hibáját könyvelhette el. A kaposvári kosárcsendet Ivkovics pontjai törték a negyedik percben meg. Sok mozgással védekezett a Klíma-Vill, így Szőke helyére hamar érkezett Brown a hazaiaknál. Mérész öt pontjával lopta a távolságot a Szolnok, de Bencze triplája a legjobbkor jött. Lapov csípődobását faulttal honorálták a játékvezetők, csakúgy, mint Bencze visszahúzását, utóbbit ráadásul szándékosnak minősítették. Helyzeti előnyét pontokra váltották a vendégek, s két egységnyire megközelítették ellenfelelüket. A csereként érkező Filipovics kosárral mutatkozott be, ám még mindig sok volt a hiba a kaposváriak játékában. A zsákoló Orosz 2+1-ével először vezetett a Szolnok, de csak Filipovics hármasáig. Egy perc múlva Gordan már a negyedik hibára késztette Lapovot, aki távozóban még bemutatott a játékvezetőknek, utalva arra, hogy le vannak fizetve... Cziczás késett le a sarkazó Ivkovicsról, nem is tette zsebre, amit Miljkovics edzőtől kapott. A remeklő Mérész váltotta legtöbbször pontokra a vendégek helyzeteit, akik hiába léptek el, Bukva büntetőivel 32-32-re egyenlített a bajnok. Rettenetesen hiányoztak a távoli kosarak a kaposvári oldalon, középtávolról pedig mindössze egyetlen (kimaradt) kísérlete volt a hazaiaknak. Ez is a magyarázata, hogy a negyedik perctől pihenő Vukicsevics és a később kiváló Lapov nélküli Szolnok zárhatta előnnyel a második félidőt.

A villámrajtot vevő vendégek 6-0-ás rohanását Bukva duplája törte meg. Rusznák és Vukicsevics is a kipontozódás szélére került, utóbbi pillanatok múlva le is ülhetett. Szőke harcossága eredményezte a 42-42-es egyenlítést, amikor Miljkovics visszaküldte az addig jegelt Lapovot. Továbbra sem ment távolról a somogyiaknak, tiszta helyzetek maradtak kihasználatlanul, így tartotta magát a Szolnok, sőt a negyed végéig 48-47-re vezetett. Óriási izgalmakat tartogatott a zárószakasz: míg a vendégeknél Mérész és Cziczás dobta a kosarakat, a kaposváriaknál sokáig csak Bukva volt eredményes. Ivkovics próbálta kedvezőbb helyzetbe hozni csapatát, és Bukva is tarthatatlan volt, a centerek pontjait pedig Brown egészítette ki, a túloldalon Lapov igazolta klasszisát. Az utolsó percben Brown lopott labdát, Szőke pedig megnyerte a meccset a Kaposvárnak, amely így a harmadik helyen végzett.

Földi Sándor (Kaposvár): "Az idegek csatáját mi bírtuk jobban, ez döntött."

Goran Miljkovics (Szolnok): "Gratulálok a Kaposvárnak és gratulálok saját csapatomnak is, mert a hiányzók ellenére jól tartották magukat."

Dombóvári VMSE - Debreceni Vadkakasok 102-100 (31-24, 35-25, 21-22, 15-29)
Dombóvár, 500 néző
vezette: Kékesi, Benczúr T.
Dombóvár: PUSKÁS (10/3), LEE (38/12), JOVANOVICS (21/3), Panta (4), RILEY (20/6). Csere: Balogh L. (3/3), Vavra (6), Krasznai (-). Edző: Déri Csaba.
Debrecen: McDaniel (23/12), HALM (19/6), Ridl (11/3), Boldizsár (-), RUCKER (35). Csere: Gémes (6/3), Tóth (-), Ádám (1), Bacsa (5). Edző: Sterbenz Tamás.
Az eredmény alakulása: 5. p.: 16-12, 9. p.: 29-22, 12. p.: 36-26, 16. p.: 44-42, 24. p.: 74-58, 28. p.: 80-67, 32. p.: 87-78, 37. p.: 96-87.
kipontozódott: Boldizsár a 33., Halm a 34. percben.

Déri Csaba sérülés miatt nem számíthatott Bódi játékára, ugyanakkor Jovanovics ismét a kezdőcsapatban kapott helyet. A vendégek kezdtek jobban, de Riley és Lee kosaraival fordítottak a hazaiak, s a negyed végéig meg is őrizték előnyüket. A dombóváriak első számú kedvence, Lee nem csak a pontszerzésben, de a gólpasszokban is jeleskedett, s a dudaszó pillanatában triplával zárta le az első negyedet. A második tíz percre Lee helyett Balogh érkezett, Jovanovics büntetőivel, majd Riley triplájával tíz ponttal megugrottak a vasutasok. Halm hármasával kapaszkodtak a Vadkakasok, de Balogh is távolról talált be, így maradt a különbség. A Dombóvár a két amerikai kosaraival növelte előnyét, Lee lemásolta korábbi produkcióját, és ismét a dudaszóval egyidőben helyezett el egy triplát a debreceni gyűrűben, s ezzel tizenhét pontra növelve ezzel a hazaiak előnyét.

A nagyszünet után is lendületben maradtak a dombóváriak, az ekkor már 27 pontnál járó Lee-nek méltó ellenfele akadt Rucker személyében, aki ugyancsak húsz pont felett termelt. Kapaszkodott a vendégcsapat is, ám Déri edző időkérését követően Lee rövid időn belül két hármast is bevágott (26. perc: 80-62). A vendégek becsületére legyen mondva, nem adták fel, és a jelentős előny birtokában immár közönségének játszó dombóváriak ellen a végéig faragtak jelentős hátrányukból.

Déri Csaba (Dombóvár): "Ez volt a szezonbeli tizedik győzelmünk, és a dombóvári kosárlabda történetében először play-off mérkőzéseket játszhatunk. Gratulálok a csapat eddigi teljesítményéhez."

Sterbenz Tamás (Debrecen): "Az első félidei védekezéssel a hetedik helyünket is veszélyeztettük. A másodikban megmutattuk, hogy kell majd kosárlabdáznunk a rájátszásban."

Falco KC Szombathely - Albacomp UPC 78-75 (24-21, 20-15, 18-18, 16-21)
Szombathely, 700 néző
vezette: Váradi, Katona.
Szombathely: Kálmán (11), Alexe (21/6), Pankár (18/12), Borszéki (2), Tarle (8). Csere: Gráczer (3/3), Dénes (2), Sallay (13). Edző: Zsoldos András.
Albacomp: Boros (15/6), Shannon (-), Williams (15), Góbi (10), Báder (21/3). Csere: Bencze (4), Matus (-), Trunics (5/3), Csirke (5/3). Edző: Sterbenz László.
kipontozódott: Alexe (35.)

Az első percben már látszott a Falcós játékosokon, hogy függetlenül a pontszámok jelentőségétől (illetve azok jelentőségtelenségétől), mindenáron győzni akarnak. A győzelem mellett szintén nagyon fontos volt a jó játék, ami a közelgő rájátszást megelőzően előrevetítheti a pillanatnyi formát.

Kálmán diktálta a tempót, Alexe és Pankár pedig távoltól sokkolta a mentálisan első ránézésre is gyengébbnek látszó Albásokat. Ebből kifolyólag az első perctől kezdve szombathelyi vezetésről beszélhettünk. A vendégeknél pedig rendre rossz dobáskísérletekkel, sőt többször eladott labdákkal végződtek az akciók, ami egyben Tarle-ék védekezését is dicséri. A tizennegyedik percig kellett várni, míg a piros-kékek első személyi hibáját regisztráljuk, Bencze pedig elkapta a fonalat (mármint ebben a műfajban) és röpke hat perc alatt már négynél járt. A szünet előtt nem sokkal tíz lett a különbség, így a pihenő és a taktika átgondolása leginkább a Sterbenz-alaulat számára volt fontosabb.

Fordulás után az első percek nem sok változást hoztak: a Falco irányította a játékot, Báderék pedig leginkább a felzárkózás lehetőségének keresésébe fektették energiájuk nagy részét. A szombathelyieknél időközben a fiataloktól, elsősorban Sallay-tól és Dénestől láthattunk nagyon szép villanásokat. Újabb próbálkozásként feljebb tolták soraikat a vendégek, ideig-óráig csökkentvén valamit hátrányukból. Elsőre visszaverték a támadást Zsoldos András fiai, jött azonban Sallay és Alexe negyedik személyije, ami a csapat szerkezetének átalakítását vonta maga után. Ezzel a változásoknak még nem volt vége... Tarle hazai támadás közben kapott egy könyököst: konstatálhattuk, hogy a játékvezetők szerint egyetlen faultot sem ért meg az eset, sőt földön fekvő játékos ide vagy oda folytatódott a játék. Az első holtidőben Tarle orvosi ellátásban részesült, amire volt is szükség, lévén, hogy felrepedt szemöldöke erősen vérzett.

A szünet után Csirke triplája már vendégelőnyt eredményezett (először a mérkőzésen), sőt négy ponttal meglógtak a fehérváriak. Azonban az előny is csupán átmenetire sikeredett, mivel jöttek az eladott labdák, amelyekből hol Kálmán, hol pedig Pankár bünetetőből csinált pontokat. Az utolsó akció némi tétlenkedés után Báder kezében zárult, aki korábban hintett két triplájával ellentétben ezúttal hibázott, majd Góbi szorongatott helyzetben szintén nem tudott a Falcós gyűrűbe találni. Az óriási szívvel és taktikával játszó Falco megérdemelten győzte le a négy közé igyekvő Albacompot.

Zsoldos András (Szombathely): "Mentálisan nagyon erősek voltunk, hihetetlenül együtt volt a csapat. Jobbak voltunk az öt-öt illetve az öt-hat elleni játékban is."

Sterbenc László (Albacomp): "A pankrációhoz hasonlító védekezéshez csak a második félidőben tudtunk alkalmazkodni. Fordítottunk, de a végjátékban nem volt szerencsénk."

A nap negyedik mérkőzésén:
Körmend - Atomerőmű 71-70 (18-21, 27-19, 12-21, 14-9)

Euroliga: a Valenciennes és a Gdynia jutott a döntőbe

A házigazda Valenciennes és a Gdynia jutott a franciaországi Lievinben zajló Euroliga döntőjébe. A Final Four első napján a tavalyi ezüstérmes a GYSEV-Ringát búcsúztató szlovák Ruzomberokot győzte le 48 ponttal, míg a lengyel élcsapat a címvédő francia Bourges-t kiejtő Parmánál bizonyult jobbnak.