</P> </P> <A name="OLE_LINK19">A költségvetési bizottság meghallgatta az ÁPV Rt. elnökj

Vágólapra másolva!
A költségvetési bizottság kormánypárti többsége 15 igen szavazat mellett támogatta Mészáros Tamásnak az ÁPV Rt. elnökévé való kinevezését. A kinevezés előtti meghallgatásra szerdán a késő esti órákban került sor a testület ülésén.
Vágólapra másolva!

A meghallgatás elején az ellenzéki képviselők kivonultak a teremből, a kormánypárti többség ugyanis nem fogadta el az ülés elhalasztását célzó indítványt. Hargitai János (Fidesz) ügyrendi indítványában azért javasolta a meghallgatás elhalasztását, mert álláspontja szerint este 7-kor már nem lehet érdemben meghallgatni az ÁPV Rt. kinevezés előtt álló elnökjelöltjét. Veres János (MSZP) viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy erre a meghallgatásra éppen az ellenzéki oldalról érkezett először javaslat.

Az ügyrendi indítványt az MSZP-s képviselők többségi szavazással elutasították. Mészáros Tamás a kormánypárti honatyák előtt elmondta: támogatja azt, hogy az állam vállalkozói vagyona kerüljön vissza az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-hez, hogy egy kézbe kerüljön a még állami tulajdonban lévő vagyon. A még privatizálható állami tulajdon értékét 452 milliárd forintban határozta meg az elnökjelölt. - Nincs privatizációs kényszer, ezért a legjobb, a legmegfelelőbb időben kívánja megvalósítani az ÁPV Rt. új vezetése a még magánosításra váró állami vagyonrészek eladását - hangoztatta Mészáros Tamás.

Az elnökjelölt szerint az ÁPV Rt. új igazgatósága jó szakmai felkészültségű, és nyilvánosan, szakmai alapon kíván dönteni az egyes privatizációs ügyletekről. Bár törvényi kötelezettség nem mondja ki, meghallgatta a parlamenti bizottság Kamarás Miklóst, az ÁPV Rt. vezérigazgatóját is vezetői terveiről. Kamarás Miklós elöljáróban hangoztatta: sajnálja, hogy az ellenzéki képviselők részvétele nélkül tárgyalja a testület az ÁPV Rt. előtt álló feladatokat.

A vezérigazgató úgy ítélte meg, hogy a jövőben a privatizációs törvény szellemében az ÁPV Rt. legfontosabb feladata, vagyis a privatizáció kerül ismét az intézmény tevékenységének fókuszába. A vezérigazgató a privatizációs törvényt, mint jogszabályt jónak nevezte, azonban - mint mondta - a mellékleten a közeljövőben változtatni kell ahhoz, hogy a privatizációra szánt állami tulajdon visszakerüljön az ÁPV Rt.-hez. Közölte: az ÁPV Rt.-t egy ideje bizonytalanság lengte körül, a mostani vezetés azonban úgy látja, hogy középtávon tartós és lojális munkát végez majd az ÁPV Rt. menedzsmentje. Fontosnak ítélte a testületnél a humánpolitikát, amelyet vezérigazgató-helyettesi szintre emelt.

Kamarás Miklós elmondta: a pénzügyminiszter egyértelművé tette, hogy a privatizációs tartalék feltöltésére a költségvetéstől igényelt 137 milliárd forint nem áll rendelkezésre; ezért az új vezetés hamarosan áttekinti az ÁPV Rt. ez évi üzleti tervét és ezt a szempontot az új elképzelések összeállításakor figyelembe veszi. A privatizációs tartalék - mint mondta - 2000 végétől 2001. december 31-ig jelentősen csökkent, az év eleji 126 milliárd forint tavaly év végére 55 milliárd forintra mérséklődött. Különösen nagy mértékben csökkent a privatizációs tartalékban a készpénzállomány, ami a vezérigazgató hivatalba lépésekor mindössze 7 milliárd forint volt, de ebből már 1 milliárd forintot átutalt a debreceni egyetemnek.