Vágólapra másolva!
Bőhm András SZDSZ-es képviselő az [origo]-nak azt mondta: nagyon sajnálja, hogy Pokorni Zoltán lemondott elnöki és frakcióvezetői posztjáról, ha valóban csak amiatt távozik, mert édesapja ügynök volt. Az MDF elnöke közölte: megérti Pokorni Zoltán megrendülését, lemondása nem volt szükségszerű, de tisztességesen járt el. Rockenbauer Zoltán fideszes képviselő szerint a pártból senki sem tehetett volna szemrehányást Pokorninak, ha nem válik meg tisztségétől, hiszen személy szerint erkölcsileg kikezdhetetlen.
Vágólapra másolva!

SZDSZ

Az egész SZDSZ frakció nevében együttérzését fejezte ki Mécs Imre országgyűlési képviselő, a Medgyessy-ügy után beterjesztett ügynöktörvény egyik szerzője. Az SZDSZ a lemondást túlreakciónak tartja. Mécs Imre szerint mindenkit a saját cselekedetei és nézetei, nem a rokonai alapján kell megítélni. Így Pokorni Zoltánt a jövőben is csak saját tettei alapján fogják megítélni. Arra a kérdésre, hogy nem kellett volna Medgyessy Péternek lemondania, aki nem más, hanem saját maga révén érintett, Mécs Imre azt mondta: az SZDSZ elfogadta Medgyessy Péter lemondását, de az MSZP frakciója nem, így szerinte ebben az ügyben a szocialistákat illeti a felelősség.

Lemondott Pokorni apja ügynökmúltja miatt/itthon/20020703pokorni.htmlVideofelvétel Pokorni lemondásárólhttp://origo.hu/attached/20020703pokornilemond1.mpgPokorni Zoltán portréja20020308pokorni.html

Bőhm András az [origo]-nak azt mondta: sem morálisan, sem politikailag nem volt indokolt, hogy Pokorni lemondott posztjáról. Bőhm közölte: nem ért egyet azzal, hogy egy politikus karrierjét, munkáját befolyásolhatja egy családtagja tevékenysége.

Mécs Imre szerint ez az eset is alátámasztja, hogy ki kell derülnie a teljes igazságnak. "Ha 90-ben tisztázódott volna minden, már régen megoldódott volna." A politikus, aki magai is 56-os elítélt és később is megfigyelt ellenzéki volt, úgy látja, hogy könnyebb lett volna egyszerre feldolgozni ezt az ügyet, mint egyes emberek tragédiájaként. Reméli, hogy most sikerül elfogadtatni a szükséges törvénymódosítást és az átvilágítás után mindenki tiszta lappal folytatjatja a munkáját. Emlékeztetett arra, hogy Bauer Tamás személyével kapcsolatban a jobboldal gyűlöletkeltő nyilatkozatokat tett, miközben neki is csak az apja volt ÁVH-s.

Az új törvénnyel kapcsolatban kitért arra, hogy annak meg kell szüntetnie a zsarolhatóságot. Az iratok jelentős része szerinte megvan, csak egyesíteni kell őket. Ha a dokumentumok kutathatóvá válnak, mindenki tisztázhatja magát. A törvény hatálybalépése után egy bizonyos időt nyitva hagynának az iratok beszolgáltatására. Aki azonban ezen az időn túl visszaél ilyen dokumentumokkal, az államtitoksértést követ el és kettőtől nyolc évig tartó börtönnel lesz büntethető.

MDF

Dávid Ibolya, az MDF elnöke Pokorni Zoltán lemondására reagálva úgy nyilatkozott: e lemondással Pokorni Zoltán időt ad magának, hogy feldolgozza, megbeszélje, mi is történt, vagy történhetett édesapjával, családjával. - Ez az eset is arra int, hogy nagyon óvatosan és körültekintően kell eljárni az ügynök- és az állambiztonsági ügyekkel foglalkozó törvényjavaslat előkészítésénél - mondta Dávid Ibolya.

Fidesz

Több ellenzéki képviselő is visszautasította, hogy válaszoljon az [origo] Pokorni Zoltán lemondásával kapcsolatos kérdéseire. Végül Rockenbauer Zoltán fideszes képviselő, volt kulturális miniszter nyilatkozott, aki azt mondta, hogy a lemondás Pokorni személyes döntése volt, ő maga például az [origo]-ból értesült róla. Szerinte a pártból senki sem tehetett volna szemrehányást Pokorninak, ha nem válik meg tisztségétől, hiszen személy szerint erkölcsileg kikezdhetetlen. Ugyanakkor tiszteletben kell tartani a távozásáról szóló döntését - mondta Rockenbauer Zoltán.

MSZP

Kovács László külügyminisztert, az MSZP elnökét is megdöbbentette Pokorni lemondása, de egyben megerősítette abban a meggyőződésében, hogy az egyetlen helyes megoldás a múlttal való szembenézés, a múlt egyszer s mindenkorra történő lezárása.

A külügyminiszter az MTI varsói tudósítójának nyilatkozva azt mondta, hogy ez a folyamat együtt járhat személyes tragédiákkal is, ahogyan ez a Fidesz elnöke és parlamenti frakcióvezetője esetében történt, de akkor sem lát ennél jobb megoldást. Mielőbb el kell jutniuk a magyar politikai élet szereplőinek oda, hogy senkinek a múltját vagy családjának múltját ne lehessen politikai harc tárgyává tenni.

"A pártok és a politikusok közötti politikai vitáknak nem a múltról, hanem a jelen problémáinak megoldásáról és az ország boldogabb jövőjének megteremtéséről kell szólniuk" - fejezte be nyilatkozatát Kovács László.

Pokorni Zoltán azért mondott le pártelnöki és frakcióvezetői posztjáról, mert kiderült, hogy apja együttműködött az állambiztonsági szolgálattal. Pokorni könnyekkel küszködve közölte: nem tudná úgy folytatni munkáját, ha folyton átkiabálnának a túloldalról: "Kérdezd apád, ő is ott volt!". A Fideszt a következő tisztújító kongresszusig Áder János vezeti. A frakció új vezetőjének Pokorni Deutsch Tamást ajánlja.