Szentiványi: Idegen érzés volt a Windows

Vágólapra másolva!
Korántsem bombabiztos a Windows pozíciója az operációs rendszerek piacán - állítja a linuxos szakember. Szentiványi Gábor, a SuSE Linux Magyarország ügyvezetője járt az [origo] Társalgójában.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOSzentiványi Gábor: Mindenkit szeretettel üdvözlök a chaten és várom az érdeklődők kérdéseit!

Ön mit szól a BSA munkásságához? (cool)

Szentiványi Gábor: Hát, nemes cél érdekében tevékenykednek, az biztos... :-) De komolyra fordítva a szót, én is ellenzem a szoftverlopást, már csupán abból a célból is, hogy hatályos törvénybe ütköző cselekedet.

Nyilvánvalóan a szabad szoftverek használatára buzdítok mindenkit, és akkor egy huszárvágással meg is oldottuk a problémát: nem kerülünk kapcsolatba a BSA-val.


"Mindig tudjuk, mi történik a gépünkön"

Használt már Windows-t? (A_Grincs)

Szentiványi Gábor: Igen, régebben használtam, de már körülbelül 3-4 éve nem használok.

Mi a véleménye a Windows XP ről? (Norbertka)

Szentiványi Gábor: Hát, belekóstoltam, de nekem nagyon idegen érzés volt, és visszatértem a "jó öreg" Linuxhoz. Nekem semmi pluszt nem nyújtott, így nem igazán volt szükségem rá.

Milyen operációs rendszer futott azon a számítógépen, amelyet először használt? (kanalis)

Szentiványi Gábor: ZX-81-et használtam először.

Miért érdemes Windows helyett Linuxot használni - az anyagiakon kívül? (drumlin)

Szentiványi Gábor: Ennek nagyon sok oka van. Talán az egyik legfontosabb az, hogy ha Linuxot használunk, nem kell féljünk attól, hogy trójai falovakat viszünk be a gépbe, amik tudtunk nélkül különféle dolgokat művelnek a rendszeren.

De van még sok másik ok is, például, mert mindig tudjuk, hogy mi történik a gépünkön, és stabil környezetben dolgozhatunk, játszhatunk.

Nyújt e a Linux olyan pluszt, ami Windows-ban egyáltalán nincs? (drumlin)

Szentiványi Gábor: Igen, nyújt. Túl sokat ahhoz, hogy mindet most leírjam. Jó példa a titkosított fájlrendszer, mely Linuxon sokkal jobban, biztonságosabban van megoldva, mint Windowson. Egy másik példa, hogy minden fájlt tudok csatolni mint fájlrendszert (loopmount), és ezt végtelen mélységben.

Másik példa, hogy több grafikus és klarakteres konzolt használhatok egyidőben, hogy chroot-os környezetben futtathatok programokat, alrendszereket, és még sorolhatnám, de ahhoz kérek egy konkrét területet, mert letörik az ujjam... :-)

Trójai falovak és vírusok Linux alatt is léteznek. Milyen más előny van még? (Gyerektest)

Szentiványi Gábor: Mivel a Linux nyílt forráskódú, nem lehet olyan trójai falovat bevinni, amit ne lehetne megtalálni elviekben. Nagy különbség azonban, hogy milyen programokon keresztül jutnak be ezek a trójaiak és ki teszi bele őket (if you know what I mean... :-) Vírusok szintén léteznek, de ezek legtöbbször férgek, és a desktop felhasználót nem veszélyeztetik. Makrovírusok nincsenek, így nem kell félnünk az e-mailek, dokumentumok megnyitásakor, végrehajtásakor elszabaduló rémségektől.