Vágólapra másolva!
A poligráf - közismertebb nevén a "hazugságvizsgáló" - megbízhatóságát már hosszú ideje és egyre többen vitatják. Használatához sokan nagy reményeket fűznek, mások teljesen megbízhatatlannak tartják.
Vágólapra másolva!

Forrás: JonesMivel az Egyesült Államokban nemzetbiztonsági okokból széles körben használják - főleg alkalmazottak biztonsági szűrésére -, ezért az Energiaügyi Minisztérium felkérte a Nemzeti Kutatási Tanácsot (National Research Council, NRC) a kérdés alapos vizsgálatára. Az NRC egy 13 tagú, matematikusokból, pszichológusokból, orvosokból és jogászokból álló bizottságot hozott létre, amelynek elnöke Stephen E. Fienberg professzor volt.

A poligráfvizsgálatok túlnyomó részét korábban egyedi eseteknél - főként bűnügyek nyomozásánál - végezték, amely esetben - a tapasztalatok szerint - a hazugság és az igaz válasz közötti megkülönböztetés aránya jobb ugyan a véletlen eredménynél, ám pontossága nem kielégítő. A bizottság szerint a vizsgált személy mért fiziológiai reakciói, valamint a személy félrevezető válaszai közötti alapvető kapcsolat nem kielégítően bizonyított.

Egy sor mentális és fizikai tényező, mint pl. a vizsgálat által kiváltott izgalom a technika megbízhatóságát lényegesen csökkenti. Ezenkívül egyes embereket ki lehet képezni arra, hogy az igaz válasznak megfelelő reakciókat produkáljanak vizsgálat közben, ezek kiszűrésére pedig még nincs megfelelő módszer.

Az ingatag tudományos bizonyítékok ellenére - a közkeletű vélemények szerint - a hazugságvizsgálatok eredményében nem kételkednek. A média a hazugságvizsgáló berendezést gyakran valamiféle misztikus "gondolatolvasó" készüléknek ábrázolja, amelynek a közönség körében kifejtett lélektani hatása magyarázhatja a vizsgálatok viszonylagos sikerét egyedi esetekben. Ha ugyanis a vizsgálati személy bűnös valamiben és elhitetik vele a poligráf csalhatatlanságát, hajlamosabb lesz bűnösségének bevallására, mint egyébként.

A vizsgálat eredményét Fienberg professzor, a bizottság elnöke így összegezte: "A nemzetbiztonság túlságosan is fontos ahhoz, hogy ilyen durva és pontatlan eszköz használatára hagyatkozzunk... A poligráfvizsgálatok komoly korlátai az alkalmazottak biztonsági szűrésénél csak tovább nyomatékosítják azt a tényt, hogy nagy szükség van alternatív és sokkal hatékonyabb módszerekre."

Bizonyos alternatív módszerek ígéretesnek látszanak, de eddig egyik sem vezetett komoly áttöréshez. A szövetségi kormány sem foglalkozott megfelelő súllyal bármilyen, a hazugságvizsgálatra alkalmas módszer tudományos alapjainak felderítésével. Szükség van tehát megfelelő kutatási programok megindítására, amelyek szilárd tudományos alapot szolgáltatnak megbízható módszerek kidolgozására.