Elindultak Irakba a magyar szálláscsinálók

Vágólapra másolva!
Elindult Irakba az az 54 fős szálláscsináló csoport, amelynek feladata, hogy előkészítse a terepet az augusztusban érkező magyar szállító alakulatnak. A szálláscsinálókat szállító bérelt repülőgép Kuvaitban száll le, ahonnan néhány nap múlva utazik tovább a csoport, amely a személyes felszerelések mellett hűtőgépet, mentőkocsit, földmunkagépet és targoncát visz magával, továbbá fagyasztott formában az esetleges kígyómarás, skorpiócsípés elleni vakcinákat.
Vágólapra másolva!

Elindult Taszárról az iraki nemzetközi stabilizációs és humanitárius segítségnyújtásban részt vevő 300 fős magyar szállító zászlóalj előkészítő részlegének első 12 fős csoportja, egy An-124-es típusú, a Magyar Honvédség által bérelt orosz szállító repülőgéppel péntek délben. "Az 54 szálláscsináló a táborépítéshez szükséges felszerelésekkel a tervek szerint három ütemben, öt fordulóban vasárnap estig érkezik meg Kuvaitba, ahol a nemzetközi repülőtér egy katonai forgalmat lebonyolító kijelölt területén pakolnak ki" - közölte az MTI érdeklődésére a Kapos Bázis Repülőtéren Szarvas László.

"A magyar békefenntartók Kuvaitból előreláthatóan 24-én, egy amerikai támogató csoport kíséretében indulnak el leendő táborhelyükre, a Bagdadtól délre mintegy 100 kilométerre fekvő Al Hillába" - mondta el a Magyar Honvédség közlekedési szolgálat főnöke. A szállítási feladatok irányításával megbízott alezredes tájékoztatása szerint a három nap alatt összesen 355 tonna felszerelést küldenek a helyszínre.

Az első géppel 12 katonai gépjárművet, valamint kilenc technikai eszközt, továbbá egy áramfejlesztő-, egy vízszállító- és egy konyhai utánfutót, összesen 77 tonnányi rakományt, a további négy fordulóban pedig ruhaneművel és egyéb, a tábor építéséhez szükséges felszerelésekkel - például sátrakkal, faanyaggal - megrakott konténereket küldenek ki a magyar katonák leendő táborhelyére.

A szálláscsinálók között vannak orvosok, logisztikusok, gépkocsivezetők, felcserek, szakácsok. Korábban a kaposvári logisztikai ezrednél, illetve az egri felderítőknél szolgáltak hivatásos katonaként. A pénteken elindult első csoport a személyes felszerelés mellett a többi között hűtőgépet, mentőkocsit, földmunkagépet és targoncát visz magával, továbbá fagyasztott formában az esetleges kígyómarás, skorpiócsípés elleni vakcinákat.

Szarvas László elmondta: a Taszáron bepakolt orosz szállító repülőgép, mielőtt elhagyná Magyarországot, előbb minden alkalommal Ferihegyen tankol, s csak utána indul el Kuvaitba. A magyar békefenntartók előtt álló feladatokról szólva közölte: a szálláscsinálóknak a tervek szerint augusztus második felére kell előkészíteniük a tábort.

A főerők 240 fős csoportja és a további felszerelések előreláthatóan augusztus 5-én indulnak, s 18 napos hajóút után érkeznek az iraki állomáshelyükre. A szálláscsinálóknak addig mintegy 200 sátort kell felépíteniük, biztosítaniuk kell az áramellátást és mindegy egyéb berendezést, felszerelést, amire a zászlóaljnak szüksége lesz - tette hozzá az alezredes.

A magyar békefenntartók a lengyel irányítás alatt álló nemzetközi hadosztályban 20 nemzet több mint 12 ezer katonájával együtt látják majd el feladataikat egy hozzávetőleg Magyarország méretű területen - mondta el Kiss Dezső az MTI-nek.

A Magyar Honvédség kommunikációs tisztje közölte továbbá, hogy ismeretei szerint a Bagdadtól délre eső szállás-, illetve szolgálati hely, katonai szempontból nyugodt területnek számít, "az egyik legbiztonságosabb körzet". Elmondása szerint a nemzetközi hadosztályon belüli szállítási feladatokat ellátó magyar békefenntartók számára a golyóálló mellény viselése mindenkinek és mindenkor kötelező.

A két szállító- és egy biztosítószázadból álló magyar zászlóalj tagjai közül nyolcan - köztük Kiss Dezső őrnagy - Babilonban, az úgynevezett magasabb szintű parancsnokságon teljesítenek szolgálatot. "A nemzetközi törzs logisztikai tisztje is magyar lesz" - fűzte hozzá.