Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Fényterápiával a szénanátha ellen

Vágólapra másolva!
A Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikáján a világon elsőként alkalmaztak fényterápiát a szénanátha kezelésére.
Vágólapra másolva!

A szénanátha a fejlett világ talán leggyakoribb allergiás megbetegedése, amely genetikus eredetű ugyan, de jellegzetes tüneteit külső hatások váltják ki. A különböző fák, füvek, virágok pollenje leggyakrabban a fiatal felnőtteket gyötri, bár már gyermekkorban jelentkezhetnek az első tünetek.

A szénanáthára jellemző tüsszögést, orrfolyást, orr-, szem- és garatviszketést a nyálkahártya allergiás reakciója okozza, amelyet a felszabaduló kémiai mediátorok, elsősorban a hisztamin vált ki. A mechanizmus nagyban hasonlít a bőrben lezajló allergiás folyamatokra.

Amikor felmerült a szénanátha fényterápiás kezelésének gondolata, a kutatók abból indultak ki, hogy ha a fényterápia jól alkalmazható az allergiás bőrbetegségek kezelésére, talán kedvező hatása lehet az orrnyálkahártyán kialakuló allergiás folyamatokra is - magyarázza dr. Kemény Lajos, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikájának professzora. E feltevésen alapult a szegedi kutatócsoport egyedülálló ötlete, amelyet a Nemzeti Kutatás-Fejlesztési Program keretében valósítottak meg.

Fényterápiás kezelést végző rendelőkhttp://www.rhinolight.hu/

Noha a fényterápia számos formáját alkalmazzák az allergiás bőrbetegségek kezelésénél, az orr nyálkahártyája esetében különleges fénysugárra van szükség. A szénanátha kezelésében leghatásosabbnak bizonyult nagyspektrumú fénysugarat a szegedi egyetem Optikai és kvantumelektronikai Tanszékén találták meg. Dr. Szabó Gábor fizikusprofesszornak jelentős szerepe volt a hatásos fényforrás kifejlesztésében. A fénysugár összetételét úgy kellet kialakítani, hogy a terápiás hatás maximális, a mellékhatások viszont minimálisak legyenek - mondta el Szabó Gábor.

A próbák során legjobban az a széles spektrumú fényforrás vált be, amely alig egy százalékban ibolyántúli sugarat, döntő többségében pedig a látható fény spektrumába eső sugarakat bocsát ki. Maga a kezelés rendkívül egyszerűnek tűnik. A betegeket - a tünetek súlyosságától függően - heti 2-4 alkalommal kezelik az orrlyukba helyezett, körkörösen mozgatott fénycsővel. A terápia veszélytelen, bár mellékhatásként néha orrszárazság léphet fel.

A világon eddig még sehol nem próbálkoztak a szénanátha kezelésében fényterápiával. A speciális lámpa is saját fejlesztés, szabadalmi oltalom védi szinte az egész világon. A kezelés Magyarországon már több rendelőben is elérhető. A felfedezés azért is jelentős, mert hiába végeznek csak Magyarországon évente egymillió allergiavizsgálatot a kiváltó okok pontos feltérképezésére, a jelenleg alkalmazott gyógyszeres kezeléssel nem érhető el teljes tünetmentesség.

Delta

augusztus 24, vasárnap, mtv1, 12:40

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről