1,1 milliárd ember él nyomorban

Vágólapra másolva!
A fejlődő világban 1981-től 2001-ig csaknem a felével, 21 százalékra csökkent a nyomorgók aránya az összlakosságon belül, ám még így is több mint egymilliárd ember tengődik kevesebb, mint napi 1 dollárból - írja a Napi Gazdaság.
Vágólapra másolva!

A fejlődő országokban a nyomorban (azaz a kevesebb mint napi 1 dollárból) élők száma 1981 és 2001 között 1,5 milliárdról 1,1 milliárdra csökkent - derül ki a Világbank legfrissebb jelentéséből. Az arányt tekintve jobb a helyzet, hiszen míg 1981-ben a fejlődő országok népessége 39,5 százalékának jutott napi 1 dollárnál kevesebb, addig 2001-ben a ráta már csak 21,3 százalékos volt.

A változások azonban időben és geográfiailag is nagyon eltérők. A négyszázmilliós csökkenésből 280 millió az 1990-ig tartó időszakra esett, azóta lassult a folyamat. A legdrámaibb változás Kínában ment végbe, ahol a vizsgált időszakban (amikor az egy főre jutó GDP az ötszörösére emelkedett), a szegények száma közel a kétharmadával, 212 millióra csökkent - írja a Napi Gazdaság.

Ellenkező folyamat játszódott le Kelet-Európában és Közép-Ázsiában. Itt a szocialista tervgazdaságok bukásáig szinte nem létezett szélsőséges szegénység, ám 1999-ben már 30 millió ember, az összlakosság 6,2 százaléka élt a küszöb alatt. Lényegesen többen vannak ugyanebben a régióban azok, akik naponta kevesebb, mint 2 dollárból kénytelenek élni: 1981-ben 8 millióan tartoztak ebbe a kategóriába, 2001-ben már 93 millióan, ami az összlakosságon belül 1,9, illetve 19,7 százalékos arányt jelent.

A fejlődő országok fokozott támogatását sürgeti a Világbank és az IMF

A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap közös jelentése szerint a jelenlegi tendenciákat elemezve, nem fognak teljesülni az ENSZ által megfogalmazott Milleniumi Fejlesztési Célok. Ebben a tagállamok vállalták, hogy 2015-re világszerte a felére csökkentik a súlyos szegénységben élők számát, minden gyermek számára biztosítják az alapfokú oktatást, csökkentik a gyermek- és az anyák halandóságát - írja a Világgazdaság.

A hétvégi washingtoni miniszteri találkozón megvitatandó jelentés sürgős cselekvésre szólítja fel a gazdagabb országokat, hogy vállaljanak nagyobb szerepet, és a szegénységet kiváltó okokkal foglalkozzanak.

James Wolfensohn, a Világbank elnöke felszólította a kormányokat, hogy változtassanak szemléletükön, és költsenek többet segélyezésre. Mint elmondta, jelenleg 900 milliárd dollárt védelmi kiadásokra, 300-350 milliárdot mezőgazdaságra, és csak 50-60 milliárd dollárt költenek a kormányok segélyekre.

A fő célok közül egy - a súlyos szegénységben élők számának felére csökkentése - mégis teljesülhet 2015-re. Ennek azonban Kína és India, a világ két legnépesebb országának robusztus gazdasági teljesítménye az oka. Afrika helyzete viszont rosszabbodik.