Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Parasense: Past, Present, Future

Vágólapra másolva!
A Parasense a 2003 elején megjelentetett, Avangaro című lemeze után úgy gondolta, uszkve egy év múlva megörvendezteti rajongóit egy másik lemezmegjelenéssel is. Ilyen gyors egymásutánban általában csak akkor kerül a polcokra egy előadótól két lemez, ha az egyik a kettő közül mondjuk remixlemez.
Vágólapra másolva!

Nem így a Past, Present, Future című kiadvány, amelyen csupa eddig kiadatlan szám található, igaz, több közülük nem most született. Címéből nem túl nehéz kitalálni, hogy a moszkvai srácok valamiféle összegzésnek, számvetésnek szánták ezt a lemezt. Végighallgatva rá is szolgál a címére.

Míg az Avangaro egy teljesen homogén fullon-termés, addig ez a lemez nagyon változatos, furcsa forrásokból építkező. Az első szám (All Drum Possible) címe árulkodik a lemez egész hangulatáról, de akár ki is lehetne terjeszteni. Nem csak minden dob, de általában: minden lehetséges.

A második szám (Live Form Vodka FX) már megjelent az Acidance Records Ritual Dance című válogatásán is, itt egy brazíliai élőfelvétel hallható. Az Insomnia igazi fullon-ropogás, ébren álmodás a gumikalapács alatt, a finom bújtatott dallam mellett a puha, pattogó basszus.

A Love To Hate, mondhatni, kifejezetten nekünk magyaroknak készült. Az elején egy magyar bemondónő által olvasott hírrészletet hallunk a szlovák és magyar gazdák határmenti együttműködéséről, ami tiszavirág-életűnek bizonyult, mert beleszólt a pénzügyminisztérium.

Forrás: [origo]Aztán jön az Amazon, reszelgetős, erős basszusvonalával a hagyományosabbak közül, amit a Vesna követ. Ez egyáltalán nem fullon-szám a maga tangóharmonikás játékával, a vele párhuzamosan futó orosz szöveggel, illetve progresszív, lágy vonalvezetésével.

A New Year Rabbit aztán visszaránt mindent a szokott kerékvágásba, a régi Parasense-re emlékeztető acidesebb hangzásával. A Nuddle Doodle pánsípjátéka megint csak nem a psy-berkeken belül megszületett dallamot emeli a berkeken belülre. A befejező darabban (Linda) pedig egy orosz népdal uralkodik.

Összességében egy eklektikus, ugyanakkor teljesen kiforrott lemezt vehetünk a kezünkbe. Hogy mi lesz a folytatás, talán egy éven belül eldől, bár szerintem nyugodtan hátradőlhetnek egy kicsit, hagy dolgozza fel a világ ezt a legutóbbi sokkot.

Greksa László

Crystal Matrix Records, 2003

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről