Ígéretes vérteszt a petefészekrák korai kimutatására

Vágólapra másolva!
A petefészekrákok mintegy 70%-a előrehaladott stádiumban kerül felismerésre, és jelenleg nem létezik tömegméretekben alkalmazható szűrővizsgálati módszer. Ebben jelenthet nagy áttörést amerikai kutatók felfedezése.
Vágólapra másolva!

A petefészekrákok a nőkben előforduló rákféleségek 5%-át teszik ki. Petefészekrák ugyan bármely életkorban előfordulhat, gyakorisága azonban az életkorral jelentősen nő, és a 6. életévtizedben a leggyakoribb. Nem szült nőkben, valamint olyanoknál, akiknek vérszerinti családtagjai körében petefészekrák előfordult, magasabb a petefészekrák kialakulásának kockázata.

A petefészekrák okát nem ismerjük, így megelőzése érdekében nem sokat tehetünk. A petefészekrák fejlődésének korai szakában nemigen okoz tüneteket, ezért a petefészekrákok többsége - mintegy 70%-a - előrehaladott stádiumban kerül felismerésre. Bár nem specifikus, de mégis gyanút keltő tünetek: alhasi teltségérzés, alhasi fájdalom, esetleges székelési- és vizelési zavarok, a has körfogatának gyors növekedése. Ilyen tünetek észlelése esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni.

A petefészekrák korai szakban történő felderítésére tömegméretekben alkalmazható szűrővizsgálati módszerrel nem rendelkezünk, de amerikai kutatók felfedezése nyomán ez a helyzet néhány év alatt gyökeresen megváltozhat.

A Nemzeti Rák Intézet (National Cancer Institute) kutatói egy olyan kísérleti tesztről számolnak be a hormonrendszer és a daganatok közötti összefüggésekre koncentráló Endocrine-Related Cancer c. szaklapban, amely korai formájában mutatja ki a petefészekrákot, méghozzá 100%-os hatékonysággal.

Az új eljárás egy vérteszt, amely a vérben lévő fehérjetermészetű markerek (daganatos folyamat jelenlétére utaló anyagok) tulajdonságait vizsgálja. Dr. Tim Veenstra és kollégái egy speciális eljárással (ún. nagy felbontású tömegspektrometria) képesek megmérni a tömegkülönbséget egy normális és egy kóros fehérje között, ez alapján pedig meg lehet állapítani, vannak-e rákos elváltozást mutató sejtek a petefészkekben - írja a BBC.

A módszer az eddigi kipróbálások során 100%-ban képes volt különbséget tenni a petefészek-daganatos és az egészséges nők vérmintái között. Minden elváltozást jelzett, és nem voltak fals pozitív esetek sem. Megbízhatóan kimutatta az igen korai eseteket is.

A kutatók szerint a jelenleg még további fejlesztés alatt álló módszer néhány éven belül alkalmas lehet arra, hogy rutinszerűen alkalmazzák a petefészekrák korai diagnosztizálására, amikor még hatékonyan lehet kezelni a betegséget.