Bécs ősszel

Vágólapra másolva!
Budapestről alig három óra alatt el lehet érni, alig van nála patinásabb város Európában, kulturális élete pedig múzeumaitól koncerttermeiig pezseg. Az osztrák főváros egész évben szolgál egy hétvégényi vagy egy teljes hétre való eseménnyel és látnivalóval, ez alól az idei ősz sem kivétel.
Vágólapra másolva!

Bécs az egykori birodalom fővárosaként ezer szállal kötődik a Habsburg császári családhoz. A város felvirágoztatása, és így jeles épületei közül a legtöbb a Habsburgok alatt épült, akárcsak Budapesten - a két város hasonlóságát nehéz is lenne letagadni. Bécs belvárosának ütőere a Ring, amely leginkább a budapesti Kiskörút megfelelője, közvetlen közelében található a város számos nevezetessége és múzeuma.

Bécs leghíresebb temploma a közel 140 méter magas toronnyal büszkélkedő, csillogó cserepekkel fedett Stephansdom. A gótikus stílusban épült katedrális számtalan felújításon esett át, ma ismét régi fényében tündököl, kívül és belül egyaránt. A belváros fölé nyújtózó toronyba érdemes felmászni a csodálatos kilátásért, a több száz lépcsőfok azonban sokakat elijeszthet a tornagyakorlattól. Amennyiben nyitva van, különleges élményt jelent a templom alatt húzódó katakombák felkeresése. A túlvilági hangulatú pincerendszerben nyugszanak többek közt külön urnákban az egykori császári család tagjainak belső szervei is...

A Habsburgok palotája, a Hofburg Bécs valamennyi látogatója számára kötelező állomáshely. Az osztrák császárok 650 éven át irányították innét birodalmukat, így bőven volt idejük lakóhelyüket pompás épületekkel és fényűző berendezéssel otthonosabbá tenni. A hatalmas komplexum meghatározó stílusa a barokk, az erre jellemző olykor túlzott csillogás azonban kívülről alig látszik. Bent azonban már más a helyzet, elsősorban az egykori császári lakosztályban. Az itt található berendezési tárgyak többségét maga Ferenc József és felesége, Sissy is használta, és ennek megfelelően fényűzőek is. A szomszédos Silberkammer ezüst- és porcelángyűjteményét pedig mai szemmel akár már giccsesnek is lehet nevezni - bár az is lehet, hogy ennek a nézetnek a képviselői egyszerűen irigyek.

A Stephansdom és a Hofburg között terül el Bécs belvárosának legszebb része. A Graben és a Kartnrestrasse együtt alkotják az osztrák Váci utcát, a budapestinél exkluzívabb boltokkal és ennek megfelelően magasabb árakkal. A kirakatok mögötti kis utcácskákban azonban nem nehéz megtalálni az egykori császárváros hangulatát, az eltévedésre talán az egykori zsidónegyed központjának, a Judenplatznak környéke a legalkalmasabb.

A belvároson kívül található a Habsburgok egykori nyári palotája, a Schönbrunn. A leginkább Mária Terézia nevéhez köthető palotakomplexum talán még a Hofburgnál is fényűzőbb. A rokokó divatjához passzoló freskók és aranyozott díszek végeláthatatlan sorát csak ritkán szakítja meg egy kínai- vagy perzsa-mintára berendezett szoba. Az épületben található kocsi- és hintó-gyűjtemény sem panaszkodhat nemesfém-hiányra, itt tekinthetőek meg a Habsburgok egykori kedvenc közlekedési eszközei is. A luxusba belefáradt látogató megpihenhet a Schönbrunnt körülvevő, gyönyörűen rendben tartott parkban, esetleg a szintén itt található, és a "világ legrégibbje" címmel büszkélkedő állatkertben.

A XX. század második felének legfontosabb bécsi építésze Friedensreich Hundertwasser volt. A meglehetősen különc művész munkái egészen egyedülálló hangulatot árasztanak, elsősorban annak köszönhetően, hogy a mester ki nem állhatta az egyenes vonalakat, viszont rajongott a tarka, élénk színekért. Két legjellegzetesebb épülete a KunstHausWien és a közelében található Hundertwasserhaus, amelyek egyaránt vidám, játékos hangulatot sugároznak.