Vágólapra másolva!
Január 23-án, vasárnap, Tunéziában kezdetét veszi a XIX. férfikézilabda-világbajnokság. Afrikai ország utoljára 1999-ben rendezett vébét, akkor Egyiptom volt a házigazda. A két esemény között magyar szempontból csak egy, de jelentős különbséget kell vonni: hat éve még ott volt a magyar együttes a legjobbak között.

Afrika nem sok szerencsét hozott eddig a magyar férfikézilabda-válogatottnak. Hat esztendővel ezelőtt a csapat úgy lett 11. Egyiptomban, hogy a legjobb tizenhat között, hogy az utolsó másodpercekben, Szatmári János kapus helyett mezőnyjátékost szerepeltetve még egyenlített 23-23-ra, ám ahelyett, hogy megakadályozták volna a gyors középkezdést, a franciák félpályáról lőttek az üresen tátongó kapuba, s jutottak tovább a negyeddöntőbe.

De legalább ott volt az együttes, amit idén nem mondhat el. A 2003-as portugáliai esemény után (amelyen olimpiai kvalifikációt szerzett Skaliczki László együttese) jogos volt az elvárás, hogy a csapat igenis kiharcolja a tunéziai szereplést, ám Norvégia ellen semmi sem jött össze. Pedig a bukott kvalifikációt követő sikeres athéni negyedik hely szép reményekre jogosította volna fel Nagy Lászlóékat.

Kis elfogultsággal azt is mondhatnánk: a vébé 24-es mezőnyét végignézve a nyolc közé kerülés sem okozna problémát a legjobb felállásban játszó magyar együttesnek...

Sajnos más az álom, és a más a valóság. Vasárnap négy helyszínen, négy mérkőzéssel egyaránt 17 órai kezdettel nyit a XIX. világbajnokság - sajnos nélkülünk. Meglepetésre a szervezők a fővárost, Tuniszt teljesen kihagyták az esemény rendezéséből, a csoportmeccseknek Rades, El Menzah, Sfax és Sousse ad otthont, a középdöntőre Naberul és Rades marad a helyszín, míg a helyosztókat utóbbi városban bonyolítják le.

Az esélyekről még korai lenne beszélni, de a papírforma természetesen európai fölényt vetít előre. Talán nem túlzás azt mondani, Ázsia és Pán-Amerika még távol van az elittől, a házigazda Tunézia és Egyiptom már veszélyesebb lehet, az igazi favoritnak azonban a horvát, francia, dán, szerb, orosz, német, szlovén, svéd nyolcas számít.

Az A csoportban Dánia és Franciaország emelkedik ki, előbbi a női sikersportág mellé szép fokozatosan felzárkózott, Torben Winther együttesében már olyan nagy nevek játszanak, mint a Spanyolországban légióskodó Hvidt, Jörgensen (mindkettő Portland), Jakobsen (Ciudad Real) vagy Jeppesen (Barcelona), illetve a Bundesligában, pontosabban Flensburgban edződő Christiansen és Stryger.

A franciáknál is bombaerős a válogatott, Claude Onesta kapitány olyan klasszisokra számíthat még mindig, mint Omeyer kapus (Montpellier), Fernandez (Barcelona), Dinart (Ciudad Real), Guillaume Gille (Hamburg), Kervadec (Créteil), Daniel Narcisse (Gummersbach), Kempé (Toulouse), Richardson (Portland), Abati (Magdeburg) vagy Anquetil (Montpellier)

A B csoport kiszámíthatatlan, talán Szlovénia és Oroszország kimagaslik, Izland és Csehország képes a meglepetésre, Algéria és Kuvait erősségét pedig megtippelni is nehéz lenne. Ami biztos: a Herczeg Péter, Südi Péter játékvezető-kettős ebben a hatosban tevékenykedik majd az ukrán Vakula, Ljudovik, a lengyel Baum, Goralczyk és a svéd Hansson, Olsson kettőssel egyetemben

Érdekes csoport a C jelű is, amelyben Japán és Ausztrália maximum azért lehet versenyben, hogy a csoportnegyedik helyért megszorongassa Argentínát. A favorit természetesen az olimpiai és világbajnok Horvátország, a nemzetközi szövetség honlapján található szavazás alapján a szurkolók Lino Cervar tanítványait a dobogó tetejére várják. Ehhez azonban még lesz egy-két szava a megfiatalított svéd és spanyol csapatnak is.

A D-t tartjuk a legkiegyenlítettebb csoportnak, itt talán Katar és Brazília gyengébb, az Egyiptom, Norvégia, Szerbia-Montenegró, Németország kvartett viszont esélyes a jó szereplésre. Még akkor is, ha a németeknél a generációváltás és a sérülések miatt ezúttal jóval gyengébb a keret, s a szerbek sem lehetnek túl egységesek, ha Nikola Eklemovic öt nappal a vébé-nyitány előtt csak úgy faképnél hagyta a plávikat...

A vasárnapi nyitány érdekessége, hogy a címvédő horvátok ugyanúgy Argentína ellen kezdenek, mint két esztendeje. Akkor a végső győztes hatalmas meglepetésre 30-29-es vereséget szenvedett úgy, hogy a félidőben még öttel, sőt, a lefújás előtt egy perccel is eggyel vezetett, végül mégis elbukott.