Orvosi protézisek és fémallergia

Vágólapra másolva!
A fémérzékenység, fémallergia veszélyéről korábban is írtunk a testékszerek, piercingek kapcsán. A fémallergia kérdése azonban nem csupán a szépészeti, hanem az egészségügyi beavatkozásokkal kapcsolatban is felmerül. A fémprotézisek beültetését megelőzően elvégzett allergiavizsgálat segíthet elkerülni a műtétet követő allergiás ekcéma kialakulását - mutattak rá japán kutatók.
Vágólapra másolva!

Az orvosi implantátumok, protézisek beültetésének egyik súlyos és nem kívánt következménye lehet a fémérzékenység miatt kialakuló ekcéma. Japán kutatók arra kerestek választ, vajon mennyire lehet a műtétet megelőző allergiateszt segítségével előre jelezni és elkerülni a fémallergia kialakulását.

A tokiói Keio Egyetem szakemberei 92 olyan beteget vizsgáltak, akiknél térdprotézis-műtét hajtottak végre. Az operációt megelőzően a megfigyelteken allergiatesztet végeztek nikkel-, kobalt-, króm- és vasérzékenységre. Kiderült, hogy a 92 beteg közül 24-en (26%) legalább egy fémre érzékenyek voltak. A protézis beültetését követően öt betegnél (5,4%) alakult ki ekcéma. Mind az öt beteg esetében a műtétet megelőző allergiateszt pozitív volt, leggyakrabban a krómra. A krómérzékenység és a műtétet követő ekcéma kialakulása közötti összefüggés fordított irányban is fennáll. Azon betegek körében, akiknél az operációt megelőző allergiateszt során krómérzékenységet mutattak ki, gyakrabban alakult ki ekcéma, mint más fémekre való allergia esetén.

A térdprotézis műtétet megelőző allergiavizsgálat alapján megállapítható, hogy az orvosi imlantátumok, protézisek beültetése előtt rutinszerűen érdemes lenne elvégezni a fémallergia tesztelést, elsősorban a króm irányában.

Budai Allergiaközpont