Magyarországra tavaly 4,167 milliárd dollár tőke áramlott

Vágólapra másolva!
A tavalyi évben 4 167 milliárd dollárnyi működő tőke áramlott Magyarországra. Az összes EU-ba érkezett tőke 9 százalékát kapta a közép-európai régió. A külföldi befektetések döntő többsége azonban Ázsiába irányult.
Vágólapra másolva!

Magyarországra tavaly 4,167 milliárd dollár közvetlen külföldi befektetés (FDI) áramlott be, ami 2 milliárddal haladja meg a 2003. évit, és ezzel a térségben Lengyelország, és Csehország mögött a harmadik legfontosabb célország volt - mondta Simai Mihály, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének kutatóprofesszora, pénteken Budapesten.

Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája által készített, külföldi tőkebefektetésekről szóló jelentés bemutatóján a professzor közölte: az új közép- és kelet-európai EU tagországokba 2004-ben mintegy 19 milliárd dollárnyi új külföldi befektetés érkezett, 50 százalékkal több, mint 2003-ban. Ezen országokba érkezett az unióba áramló összes tőke 9 százaléka.

Utalt arra, hogy három évig tartó folyamatos csökkenés után 2004-ben a trend megfordult, és világszerte ismét nőttek - bárcsak 2 százalékkal - az új külföldi befektetések. Értékük elérte 648 milliárd dollárt. Az EU-ban tavaly csupán 216,4 milliárd dollár értékű közvetlen külföldi tőkebefektetést hajtottak végre, ami 40 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.

A jelentés szerint a világméretű növekedés döntően 3 tényezővel magyarázható. A nemzetközi társaságok részt kívánnak venni a gyorsan fejlődő ázsiai térségből realizálható lehetőségekből, és haszonból. A nyersanyagárak emelkedése növelte a multik érdekeltségét abban, hogy emeljék befektetéseiket ebben a szektorban. Harmadrészt a fejlett világban nemzetközi verseny élénkülése nyomán ismét gyorsult a fúziók és akvizíciók folyamata.

A külföldi befektetések növekményének jelentős része a fejlődő országokba irányult, az összes FDI 40 százaléka, 233 milliárd dollár érkezett ezekbe az országokba. Ennek fő haszonélvezője Kína volt, ahova világméretekben az USA és Anglia után a harmadik legnagyobb volumenű, 61 milliárd dolláros tőke áramlott tavaly.

Simai Mihály kiemelte, hogy a közép-kelet-európai új uniós tagországok FDI növekedésében jelentős szerepet játszott néhány országban a gyorsuló privatizáció, és a továbbra is viszonylag alacsony bérszínvonal, ami Szlovákia esetében az EU 15 átlagának 18 százalékát, Lengyelország esetében a 29 százalékát, míg Magyarország vonatkozásában a 31 százalékát tették ki.