Állásbörzét rendeztek Dunaújvárosban az elbocsátott varrónőknek

Vágólapra másolva!
Még soha sem bocsátottak el Dunaújvárosban egyszerre annyi embert, mint most, a Berwin Ruhagyár Rt. bezárásakor. A 261 utcára kerülő dolgozó számára a közelmúltban állásbörzét tartottak a városházán - írja a Népszabadság online.
Vágólapra másolva!

Az egykori Vörös Október Ruhagyár több mint ötvenéves dunaújvárosi üzeme a Berwin Rt. tulajdonában van. Az összesen több mint ezer főt foglalkoztató cégnek Várpalotán, Vásárosnaményben, Nyíregyházán, valamint Budapesten is működik telephelye. Szeptemberben az angol főtulajdonos, Simon Berwin egy munkásgyűlésen saját maga jelentette be a dolgozóknak a dunaújvárosi üzem bezárását, amelynek legfőbb indoka, hogy a cég megrendelésállománya folyamatosan csökkent, 2006-ban pedig további 30 százalékos visszaesés várható. Decemberben mind a 261 dolgozó megkapta a felmondólevelét, a termelés leállt.

A helyi önkormányzat a munkaügyi központnak és a ruhagyár vezetőinek a bevonásával egy koordinációs bizottságot hozott létre Dunaújváros eddigi legnagyobb létszámleépítésének kezelésére. A városházán megtartott állásbörzét is ez a bizottság szervezte.

Közel 500 állásajánlat

- Összesen 468 állást ajánlottak fel a börzén megjelent cégek, ami mennyiségben jóval több, mint ahány embert a ruhagyárból elbocsátottak - mondta a lapnak Majorné Angyal Erzsébet, a Fejér Megyei Munkaügyi Központ dunaújvárosi kirendeltségének vezetője. - Ugyanakkor az itt kínált munkahelyeknek csak a fele varrónői-szabászi állás, a többi általában más jellegű betanított munka. A cégek jórészt karbantartókat, alkatrész-összeszerelőket, gépkezelőket, lakatosokat keresnek.

A lap által megkérdezett, állásukat vesztett varrónők közül a legtöbben azt mondták: egyáltalán nem ragaszkodnak a ruhaiparhoz. A legtöbben úgy fogalmaztak, bárhova elmennek, ha legalább annyit megkereshetnek, mint a ruhagyárban.

Bruttó 85-120 ezer forint havi bér

A börzén megjelent cégek egyébként nagyjából hasonló fizetéseket - bruttó 85-120 ezer forint közötti jövedelmet - ígértek a leendő munkavállalóknak.

Majorné Angyal Erzsébet szerint a 261 elbocsátott ruhagyári munkás kétharmada már a következő egy-két hónapban újra munkába állhat, azt pedig csak április környékén, a felmentési idők lejárta után, a munkaügyi központban történő regisztrálást követően lehet majd megmondani, hányan válnak közülük ténylegesen munkanélkülivé. A kirendeltségvezető szerint elképzelhető, hogy addigra mindanynyian el tudnak majd helyezkedni.