Tilos kivinni a szavazólapot a szavazókörből

Vágólapra másolva!
Nem lehet kivinni a szavazólapot a szavazókörből - mondta ki csütörtök esti ülésén az Országos Választási Bizottság. Az ellenőrzésre és a szankcionálásra azonban törvényi felhatalmazás híján nincs mód. Az OVB kimondta, hogy a szavazatszámláló bizottság tagjai nem használhatnak mobiltelefont.
Vágólapra másolva!

A szavazás időtartama alatt a szavazatszámláló bizottság tagjai sem a szavazók számáról, sem arányáról, sem a szavazás menetének egyéb kérdéseiről nem szolgáltathatnak információt, mert azzal a választás tisztaságát sértik - így foglalt állást az Országos Választási Bizottság (OVB) csütörtöki, éjszakába nyúló ülésén. Az OVB-hez az MSZP fordult "egyes pártokról megjelent hírekre" hivatkozva, de nyilvánvalóan a Fideszre célozva. A szocialisták szerint ugyanis a Fidesz azt tervezte, hogy a szavazóköri delegáltjaiktól kétóránként kérnek részvételi adatokat sms-ben.

A szocialisták arra is választ vártak, hogy a szavazás napján közvélemény-kutatás csak a szavazóhelyiségek előtt, a távozók megkérdezésével történhet-e, vagy máshogy is. Csak a szavazóhelyiségből kilépőket kérdezhetik az exit pollt készítők, de más módszerrel végezhető közvélemény-kutatás, ha az eredményt a voksolás lezárása után hozzák nyilvánosságra - ez az OVB véleménye.

A tíz országos listát állító párt tanácskozásán született, a láncszavazás megakadályozásáról szóló beadványról az OVB úgy foglalt állást, hogy sérti a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét az, ha a választópolgár a sajátjaként kezeli és a szavazóhelyiségből kiviszi a szavazólapot. Ez alkalmat adhat akár választási csalás elkövetésére is, valamint sértheti a választások titkosságának alkotmányos követelményét - döntött az OVB. A bizottság tagjai azonban hangsúlyozták: az állásfoglalás ajánló jellegű, a jogszabály értelmezését jelenti, szankciót nem írhatnak elő. Választási csalás esetén a Büntető törvénykönyv előírásai az irányadóak. Ebben a témában egy felhívást is megfogalmaztak: ebben jogkövető magatartásra szólítja fel az OVB a szavazópolgárokat, valamint a pártokat. A vita során a bizottsági tagok egyetértettek abban, hogy az üres szavazócédula kivitelét, illetve később a kitöltött lap visszahozását a törvények alapján nem lehet ellenőrizni.

A másik két kérdésben, miszerint a láncszavazás megakadályozása érdekében kötelezhető-e a választó arra, hogy a szavazólapot a választási bizottság előtt tegye bele a borítékba, illetve hogy mindkét oldalán bélyegezzék le a szavazócédulát, nem fogadtak el állásfoglalást. Ryttkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője arra hívta fel a bizottsági tagok figyelmét, hogy 2005-ben kezdődött a több ezer jegyző és területi választói irodai munkatárs oktatása, s összességében több tízezren vesznek részt a szavazás lebonyolításában. Minden állásfoglalás félreértéseket, konfliktusokat és zavart okoz a szavazatok számlálásánál, mert már nincs idő a tájékoztatásra - figyelmeztetett az OVI vezetője. Hozzátette: ez veszélyeztetné a választás normális, szakszerű lebonyolítását. Így az eddigi rend szerint járnak majd el: a szokásoknak megfelelően a kitöltendő oldalra bélyegeznek, és a választó a zárt borítékot dobja az urnába a lapot a bizottság előtt. A "kicsempészett" szavazócédulák esetleges hamisításáról szólva Ryttkó Emília azt mondta: olyan biztonsági elemek vannak a lapokon, amelyek megakadályozzák a fénymásolásos hamisítást.

A csaknem hatórás tanácskozáson az OVB Fidesz, MSZP és SZDSZ által delegált tagja is azon a véleményen volt, hogy a parlament rendkívüli ülésének összehívása és a választási törvény megváltoztatása alkotmányos aggályokat vetne fel, mert a voksolás külföldön már a hét végén megkezdődik.

Nagy Szilvia