Lázadnak a művészek az Operaházban

Vágólapra másolva!
Ötvenkét előadást húzna ki a következő évadra tervezett műsorrendből az Operaház főigazgatója, hogy ezzel is csökkentse a hatalmas adóssággal küzdő intézmény kiadásait. A társulat tagjai ezt elfogadhatatlannak tartják, szerintük ezzel a lépéssel az Operaház elveszítheti a legjobb táncosait és énekeseit. Bozóki András kulturális miniszter az [origo]-nak nyilatkozva kiállt a főigazgató tervei mellett.
Vágólapra másolva!

"Minél több előadást hagyunk el, annál kevesebb embert kell elküldeni" - összegezte az előadások számának csökkentését és az elbocsátásokat érintő kérdéseket csütörtöki sajtótájékoztatón Hegyi Árpád Jutocsa, az Operaház főigazgatója. A tervek szerint a jövő évadra tervezett 315 előadásból csak 263-at tartanának meg az Operaházban.

A főigazgató számításai szerint a kieső napokon nem csak megspórolnák az előadás költségét, hanem bevételre tehetnének szert azzal, hogy napi 10 millió forintért kiadnák az épületet magáncégeknek. A társulat felszabadult tagjait pedig külföldi turnéra küldenék, amiből a színháznak szintén bevétele származna -, hogy ebből mennyi folyna be, abban a főigazgató nem volt biztos, először napi 10, később 5 millió forintot említett.

Az Operaház tagsága ugyanakkor az előadások számának csökkentését tartja a lehető legrosszabb takarékossági intézkedésnek. "Egy-egy világklasszis táncos szakmailag nem engedheti meg magának, hogy ritkábban táncoljon, ha ilyen helyzetbe kényszerítik, egyszerűen elszerződik egy másik színházhoz" - mondta az [origo]-nak Keveházi Gábor, az Operaház balettigazgatója. Az intézkedést szerinte a nézőszám sem indokolja, márciusban például átlagosan 87 százalékos volt az előadások látogatottsága.

Az Operaház kiadásainak visszafogását célzó intézkedéseknek csak egyike az előadások számának csökkentése. A főigazgató úgy látja, hogy az ezer dolgozó egy részétől - nagyjából minden tizedik embertől - meg kell válnia. Egyelőre nem tudni, hogy kik számíthatnak elbocsátásra. A főigazgató neveket is tartalmazó listákról beszélt, melyeket állítása szerint egyeztetett operaházi vezetőkkel. A dolgozókat képviselő szakszervezet és a közalkalmazotti tanács vezetője ugyanakkor az egyeztetés teljes hiányát rótta fel a főigazgatónak.

Fotó: Fábián Évi
Még nem lehet bérletet kapni a következő évadra

A főigazgató tervei között több olyan is szerepel, amelyek találkoznak az őt támadó vezetők elképzeléseivel. Ezek közé tartozik az úgynevezett házi színpad kialakítása, ahol egyrészt próbákat lehetne tartani, másrészt ez a színpad otthont adhatna kortárs és kísérleti daraboknak is. Korszerűsítenék a jegyeladási és az informatikai rendszert, valamint energiatakarékosra cserélnék az összes világítóeszközt. A főigazgató modernizációs tervét az intézmény fenntartója, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma jóváhagyta, az egész megvalósítására 2 milliárd forintra lesz szükség, ennek első, időarányos részét már át is utalták az Operaháznak.

Bozóki András kulturális miniszter az [origo]-nak nyilatkozva kiállt a főigazgató tervei mellett. "Azt szeretnénk, hogy az intézmény ne termeljen ennyi adósságot, a jó művészeket pedig emelt pénzért tudjuk alkalmazni" - mondta Bozóki, aki azt is hozzátette, hogy szerinte bárki is lenne most az Operaház igazgatója, nehéz helyzetben lenne.

Az évek óta anyagi gondokkal küzdő Operaházban tervezett változtatásokra múlt hét pénteken hívta fel a figyelmet Keveházi Gábor balettigazgató, aki lemondásra szólította fel a főigazgatót. Keveházi szerint Hegyi Árpád Jutocsa hozzá nem értő módon csökkentette a bemutatók és balettek számát. Hétfőn pedig Kesselyák Gergely főzeneigazgató jelezte, hogy ő is elfogadhatatlannak tartja a jövő szezon tervezetét.

A tiltakozáshoz csatlakozott a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezetének operaházi alapszervezete és a Magyar Állami Operaház Közalkalmazotti Tanácsa is. Utóbbi szervezet tagjai Hegyi Árpád Jutocsa főigazgató és az általa kinevezett vezetői gárda visszahívását kezdeményezték Bozóki András kulturális miniszternek írt levelükben. Bozóki András ezzel kapcsolatban csütörtökön az [origo]-nak azt mondta, hogy nem áll szándékában visszahívni a főigazgatót.

Bozóki András korábban úgy nyilatkozott, hogy a kulturális minisztérium vezetése nem kíván beavatkozni a Magyar Állami Operaház vezetőinek szakmai kompetenciájába. Keveházi Gábor balettigazgató szerint, ha a kulturális minisztertől nem kapnak segítséget, következő lépésként a miniszterelnökhöz fordulnak. Végső megoldásként pedig nem zárják ki a sztrájk lehetőségét sem.

Tiefenthaler Eszter

Fotó: Fábián Évi