Vágólapra másolva!
A magyar futballpályák talajának állapotát meglehetősen sokszor szokták ócsárolni, és való igaz, a legtöbb nyugat-európai stadionban biliárdasztal simaságú a gyepszőnyeg. Nem mindenhol van azonban így, bár az ellenpéldáért azért az alacsonyabb osztályokig kell lemenni, és ott sem az emberi hanyagság okozza a minőségromlást, hanem az állatvilág.

A skót másodosztályban szereplő Clyde FC-nek például néhány évvel ezelőtt a környék nyúlpopulációja okozott gondot, a derék tapsifülesek ugyanis állandóan feltúrták a csapat pályáját, a Broadwood Groundot. Úgy látszik, a nyusziknak nagyon tetszett a stadionban díszelgő fű, mert visszajáró vendégnek számítottak. A pályagondnok, Peter Edie aggódva mesélte, hogy sokáig képtelenség volt távol tartani a nyulakat a pályáról.

"Minden lehetséges módszert megpróbáltunk, kerítéseket emeltünk az összes szóba jövő bejárathoz, de ez sem segített. A nyulak még a három-négy láb magas kerítésen is átugrottak" - mondta kétségbeesetten Edie.

A holland Pubroek nevezetű falvacska futballpályáján más vadon élő állatok okoznak problémát, jelesül a vaddisznók. Az állatok ugyanis élelem után kutatva rendszeresen feltúrják a település csapatának egyetlen pályáját. A helyiek először meglehetősen brutális megoldást választottak a probléma orvoslására, jelesül szerették volna levadászni az állatokat, de az állatvédők tiltakozására ezt el kellett vetniük.

Szerencséjükre a helyi farmerek elárulták a disznók elleni védekezés ősi módját: emberi hajjal kell körbevenni a pályát. A földművesek évszázadok óta így űzik el a vaddisznókat a földjükről - a vadállatokat valószínűleg az emberi szag riasztja el. A klub elnöke mindenesetre örömmel fogadta a hírt, és rögtön el is ment a helyi fodrászhoz, hogy beszerezzen egy kis "védőanyagot".