Másfél millió járna az elhunyt képviselők után

Vágólapra másolva!
Egy törvényjavaslat szerint nagyjából másfél millió forint járna egy képviselő közvetlen hozzátartozóinak, ha a politikus mandátumának fennállása alatt meghal. A hathavi képviselői fizetésnek megfelelő kegyeleti juttatás a javaslatot kezdeményező mentelmi bizottság szerint azért is indokolt, mert az elmúlt tizenöt év a politikai szereplők számára nagy testi-lelki-szellemi megterheléssel járt.
Vágólapra másolva!

Csak "kegyeleti módosításként" emlegetik a parlament mentelmi bizottságában azt az általuk kezdeményezett törvényjavaslatot, amellyel megváltoztatnák az országgyűlési képviselők díjazásáról szóló jogszabályt - mondta az [origo]-nak a bizottság elnöke, Géczi József Alajos. A javaslat szerint, ha egy országgyűlési képviselő meghal, akkor hathavi fizetésének megfelelő összeget kapna a családja kegyeleti juttatásként.

A mentelmi bizottság javaslata szerint a pénz visszamenőleg, a 2002. évi országgyűlési választások után elhunyt képviselők hozzátartozójának is járna, kivéve, ha olyan képviselőről van szó, aki nem adta le idejében a vagyonnyilatkozatát. Az előző ciklusban négy képviselő hunyt el - köztük súlyos betegségben Puszta Gyula, majd Urbán Árpád egy vadászbalesetben -, míg már ennek a ciklusnak a kezdete után halt meg Horváth Balázs fideszes képviselő.

A pénzt az elhunyt képviselő házastársa vagy élettársa kapná, ha ilyen nincs, akkor pedig a kiskorú gyermeke. A családtagnak járó összeg a képviselő hat hónapra járó alapdíjának és pótdíjának felelne meg, egészen pontosan a halálát megelőző féléves időszak átlaga alapján, ami azt jelenti, hogy nagyjából 1,2-1,5 millió forintról van szó.

A törvényjavaslat indoklásában hivatkoznak arra is, hogy az állami vezetők és a polgármesterek halála esetén is jár hasonló kegyeleti juttatás a családtagnak. Ennek bevezetése az Országgyűlés tagjainál is indokolt, hiszen "a rendszerváltás első tizenöt éve különösen nagy testi-lelki-szellemi megterhelést jelentett a politikai szereplők, így az országgyűlési képviselők számára" - áll a javaslatban, amelyet mindegyik parlamenti párt támogatott a bizottságban, így elfogadása borítékolható.

A munkavállalóknál nem írja elő törvény

"Tudom, hogy ezzel a választópolgárokat nem fogom megríkatni, de az európai országok közül a 25. helyen állunk az országgyűlési képviselőknek járó javadalmazás nagysága alapján, még a román képviselők is megelőznek bennünket" - mondta a bizottság elnöke. Közlése szerint ezért évek óta tervezik, hogy a magyar képviselők jogállását és fizetését az uniós tagállamokban járó javadalmazáshoz közelítsék.

A kegyeleti juttatás csak olyan képviselőknek járna, akiknek a mandátuma fennáll a halál időpontjában, hiszen a négyéves ciklus végén azoknak az országgyűlési képviselőknek, akik nem indulnak újra vagy nem kerülnek be a parlamentbe, szintén hathavi díjuknak megfelelő végkielégítés jár. Géczi József Alajos szerint "méltatlan helyzet, hogy ha meghal egy mandátummal rendelkező képviselő, akkor nem jár semmi a családjának ebben a drámai helyzetben". A politikus azt mondta, ilyen támogatás nemcsak más állami vezetők, polgármesterek elhalálozása esetén, de más munkahelyeken is szokás.

"Nincs jogszabályban előírt kötelezettsége a munkáltatónak, hogy a munkavállaló halála esetén anyagilag segítse a családtagokat, erre csak lehetősége van" - válaszolta az [origo]-nak a Szociális és Munkaügyi Minisztérium jogi főosztályvezető-helyettese. Dr. Burik Mária elmondta, hogy a szakszervezettel kötött kollektív szerződés, saját belső szabályzata vagy esetleg egyedi döntése alapján persze adhat pénzbeli juttatást a munkáltató az elhunyt alkalmazottja családjának, de ez "önként vállalt" dolog. A munkaügyi tárcának nincs olyan kimutatása, amiből kiderülne, hogy ez a gyakorlatban mennyire elterjedt szokás - tette hozzá a főosztályvezető-helyettes.

Gergely Zsófia