Gyors ütemben épül az első kísérleti atomreaktor

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Szabad Nép

A 44. számú Állami Építőipari Vállalat dolgozói gyors ütemben építik az első hazai kísérleti atomreaktort.


Az építők most a laboratórium falait húzzák, és úgy tervezik, hogy október végéig elérik az épület második emeleti tetőszintjét. A laboratóriumhoz csatlakozó csarnok vasszerkezetét a Fémmunkás Épületlakatosipari Vállalat készíti. A vállalat a tervek szerint november 15-én megkezdi a vasszerkezet készítését, hogy az épület még a tél beállta előtt tető alá kerüljön, s a hideg időben is zavartalanul építhessék a reaktort.


Az atomreaktor építői ez ideig nem kapták meg az Ózdi Kohászati Üzemektől sem az U-, sem az I-vasakat, amelyekből a mű vasablakai, illetve a vasszerkezet gerendái készülnek. A Lőrinci Hengerműtől pedig 60 tonna durva lemezt várnak, ugyancsak az atomreaktor építéséhez. A vasanyagok hiánya hamarosan érezteti hatását, ezért az építők gyors intézkedést kérnek a KGM illetékes szerveitől.

Magyarországon az első reaktor csak 1959-ben épült meg a KFKI-ban. A Budapest Reaktor 2 MW hőteljesítményű kutatóreaktor volt, és fizikai kutatások céljaira szolgált. A reaktort kétszer átépítették, névleges teljesítménye jelenleg 10 MW, de ezt sem használják villamosenergia-termelésre. Az itt folyó kutatások tárgya nem maga a reaktor, hanem izotópgyártás, szilárdtestfizikai, kémiai és magfizikai kutatások. 1971-ben helyezték üzembe a Budapesti Műszaki Egyetem oktatóreaktorát, amely jelenleg is működik. Hőteljesítménye 100 kW. Az oktatóreaktorban az oktatás mellett nukleáris technikai, radiokémiai, régészeti és orvosi kutatások is folynak. A reaktorfizikai kutatások az 1961-ben épült ZR-1 jelű kritikus rendszeren indultak, amelyet öt további kritikus rendszer építése követett. Közülük az utolsó, a ZR-6 jelű rendszer 18 évig (1972-1990) volt üzemben, és rajta folytak a paksi atomerőmű reaktortípusának fizikáját megalapozó mérések. A ZR-6 mérési program a reaktorfizika történetének világszinten is egyik legnagyobb léptékű kísérleti vállalkozása volt. Magyarországon 1982 és 1987 között Pakson négy darab VVER-440/213 típusú reaktor kezdte meg működését.