Vágólapra másolva!
Az állami vállalatok mindegyikének rendelkezniük kell egy úgynevezett esélyegyenlőségi tervvel. A dokumentum meglétét az Egyenlő Bánásmód Hatóság ellenőrzi. Akár hatmillió forintra is büntethető, aki nem készítette el.
Vágólapra másolva!

2003 óta az 50-nél több munkavállalót foglalkoztató állami vagy többségi állami tulajdonú munkáltatóknak törvényben meghatározott kötelessége elkészíteniük egy úgynevezett esélyegyenlőségi tervet.

Amit tartalmaznia kell

A törvényi előírás (Munka törvénykönyve 70/A. § (2) bekezdés) szerint az esélyegyenlőségi tervnek tartalmaznia kell a munkáltatóval munkaviszonyban álló, hátrányos helyzetű munkavállalók, így különösen a nők, a negyven évnél idősebb munkavállalók, a romák, a fogyatékos személyek, valamint a két vagy több tíz éven aluli gyermeket nevelő munkavállalók vagy tíz éven aluli gyermeket nevelő egyedülálló munkavállalók foglalkoztatási helyzetének elemzését.

A tervben rögzíteni kell emellett, hogy a munkaerő-felvétel során nem diszkriminálják sem faji, sem vallási, sem nemi, sem etnikai, sem egyéb alapon a pályázókat, és a foglalkoztatás során sem tesznek különbséget közöttük. A nőknek például azonos bért és munkakörülményeket biztosítanak, mint a férfiaknak.

Gyakorlati példák: célok és eszközök

"A dokumentum második részében kell meghatározni a célokat, illetve hogy azokat hogyan, milyen eszközök segítségével kívánják elérni. Célként tűzhetik ki például a 40 év feletti dolgozók felzárkóztatását. Ennek eszközeként pedig a képzést jelölhetik meg. Cél lehet a fogyatékkal élők felzárkóztatása is. Eszköz pedig a megfelelő munkakörnyezet kialakítása" - mondott példát Lévai Zoltán, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium Humánpolitikai volt főosztályvezetője, aki már több terv készítésében is részt vett.

Minden évben meg kell újítani

A célok száma egyébként nincs meghatározva. Tehát az is elegendő, ha egyetlen célt tűznek ki a munkáltatók. A tervet egyébként minden évben meg kell újítani. A célok teljesítését a vállalatvezetés és az érdekképviseletek-szakszervezetek ellenőrzik. A terv meglétét pedig az Egyenlő Bánásmód Hatóság.

Két alkalommal ellenőriztek

Mint megtudtuk, eddig két alkalommal történt ilyen jellegű ellenőrzés. Mindkét esetben rendelkezett a vállalat a tervvel, így bírságolásra egyik esetben sem került sor. Az EBH egyébként az ellenőrzés során a dokumentum tartalmát részletesen nem vizsgálja.

Hatmilliós bírság a felső határ

A büntetés összegével kapcsolatban Gregor Katalin, az EBH jogtanácsosa elmondta: a terv elkészítésének elmulasztása ugyanazokat a szankciókat vonja maga után, mintha diszkriminációt követne el a cég. "Először csak figyelmeztetjük a szervezetet: állítsa össze a dokumentumot. Viszont ha ezután sem készítik el, akkor 50 ezer - 6 millió forintig terjedő pénzbírságra számíthatnak" - tájékoztatott.
Igaz, állami cégeket büntetnek...

Oroszi Babett