Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

A kalandvágyóknak ajánlott az angliai idénymunka

Vágólapra másolva!
Aki a nyarat angliai munkával szeretné tölteni, már most el kell kezdenie a szervezőmunkát. Nyári munkalehetőségből a szigetországban nincs hiány. Önállóan és közvetítő ügynökségeken át is mehetünk. A kérdések csupán: kinek éri meg, mekkora befektetés és mivel jár?
Vágólapra másolva!

A vizsgaidőszak végén évente több száz magyar egyetemista, főiskolás csomagol össze és tölti a nyarat az EU-tagállamok valamelyikében. A nyári szezonális munkára vágyók körében a legnépszerűbb célország Anglia. Ennek több oka van: a fiatalok többsége angolul tanul, a szigetországba bárki kijuthat, a munkavállaláshoz ugyanis nem kell engedély, és munka is van bőven. Angliában köztudottan nagy a kereslet a vendéglátós, fizikai munkaerő iránt.

Első hallásra furcsa, de a kinti idénymunkához pénz kell. Az induláshoz nem elegendő egy megtömött hátizsák. Legalább 230-260 ezer forintnyi fontnak is kell lennie a zsebben vagy a bankkártyán. Számításaink szerint ennyi pénz kell ahhoz, hogy a fiatalok kijussanak és az első hónapot gond nélkül átvészeljék Londonban.

Megélhetési költségek

A kétszázezer forint feletti összeg első hallásra túlzónak tűnhet. Pedig Londonban valóban ilyen magasak a megélhetési költségek - tudtuk meg a szeptember óta kint élő Kovács Adéltól. "Londonban mind a lakásbérlés, mint az utazás igen drága. A lakásbérlés hetente 65-80 font (23-28 ezer forint), és a bérbeadók általában két havi kauciót is kérnek. Az utazás havi 50-80 fontba (18-28 ezer forint) kerül bérlettől függően. Az étkezés pedig havonta 100 font (35 ezer forint), de csak abban az esetben, ha otthon főz az illető, és a hozzávalókat különböző hipermarketben vásárolja meg" - tájékoztatott a szeptember óta Angliában élő Kovács Adél.

Akinek zsebében a 200 ezer forintnyi font, nyugodtan nekivághat az útnak, emellett választhat: önállóan vagy munkaközvetítők segítségével keres állást. "A bátrak és kalandvágyók nyugodtan belevághatnak egyedül. Bár tény, hogy angliai ismerősök nélkül nem lesz egyszerű dolguk. Én egyébként nekik mindenképp azt ajánlanám, hogy csak azután utazzanak ki, miután már szereztek munkát, illetve szállást. A kiutazás utáni munkakeresés ugyanis könnyen kudarcba fulladhat. Gyakorlat hiányában várhatóan csak egy-két héten belül talál majd állást. A kinti Job centerek ugyanis főleg angliai munkatapasztalattal rendelkezőknek tudnak munkát kínálni. Aki pedig csak nyárra jön ki, annak ez az egy-két hét elég nagy kiesést jelent" - véli Kovács Adél.

Kovács Adél úgy látja, a szállásszervezésben segítségként jól használható az iwiw közösségi portál, ahol több olyan fórum létezik, ahol segítséget kérhetünk az Angliában élő magyaroktól.
Az önálló kimenetelhez a talpraesettség mellett jó angoltudás vagy helyi, magyarul tudó ismerős is kell. A hivatalos munkavállaláshoz ugyanis regisztráció, biztosítási azonosítószám és még néhány nyomtatvány kitöltése szükséges. A helyi munkaügyi hivatalban -a már említett Job Centerben - elintézhető, ám magyarul valószínűleg nem tudnak az ügyintézők...

350 ezer forint megtakarítható 10 hét alatt

Hogy ennyi szervezés után pénzben mi érhető el? A dolgozók fizetésként a legtöbb esetben az angol minimálbért kapják, ami 5,35 font óránként. Napi 8 órás, heti 6 napos munkával a nyári időszakban - 10 hét alatt - tehát 2 570 fontot (910 ezer forintot) kereshetnek meg.
A közel egymillió forintos fizetés ugyanakkor senkit ne tévesszen meg. Ha nem feketén, hanem hivatalosan fizetnek, akkor adózunk is belőle, még az alacsony szigetországi adósávok után is körülbelül 15 százalékkal kevesebb marad.
Ha az adózott összegből levonjuk a repülőjegy árát, a szállást (átlagosan 250 ezer forint) illetve az angliai utazási (átlagosan 60 ezer forint), étkezési költségeket (90 ezer forint), akkor mintegy 300-350 ezer forint marad.

A közvetítőknél hasonló a kereset

Hasonló keresetre számíthatnak a közvetítőhöz fordulók. Bár nekik regisztrációs díjat kell fizetniük, a közvetítők által biztosított olcsó szállásoknak köszönhetően végül gyakorlatilag ugyanannyi pénzt takaríthatnak meg, mint akik önállóan kerestek állást.

Az EU-Work jelenleg is keres nyári, tíz hetes vendéglátó-ipari munkákra (recepciós, szakács, felszolgáló, konyhai kisegítő, mosogató) fiatalokat különböző bárokba, éttermekbe. "Emellett jelenleg a Healthrow-i reptéren lévő éttermekbe, boltokba is keresünk eladókat, pultosokat, kisegítőket a nyári időszakra" - tájékoztatott Tanay Marcell, a cég vezetője.

Az EU-Workhoz fordulóknak a következő költségekkel kell számolniuk: a munkaszerzésben segítségükre lévő kinti ügynökség díja 100 font (35 000 forint). Szállásuk pedig - amit a cég biztosít - heti 50 font (18 ezer forint). Ők tíz hét alatt az önálló álláskeresőkhöz hasonlóan 910 ezer forintot kereshetnek, a költségek levonása után összesen 300-350 ezer forintjuk marad.
Persze ahhoz össze kell húznia az embernek a nadrágszíjat. Ha a hétvégéken be akar ülni egy pubba, megnéz néhány múzeumot és időnként étteremben vacsorázik, könnyen elolvadhat a 300 ezer forint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről