Márciustól a választásokig nem hoz fontosabb döntést a kormány

Vágólapra másolva!
A választások előtti 4-6 hétben már nem hoz fontosabb, a személyi ügyekkel, az állami vagyon átruházásával, illetve a támogatási szerződésekkel kapcsolatos döntéseket a kormány - döntött a kabinet a szerdai ülésén.
Vágólapra másolva!

Szollár Domokos szóvivő a kormányülést követő sajtótájékoztatón elmondta: Bajnai Gordon miniszterelnök azért kezdeményezte a döntési moratórium bevezetését, mert bárki alakítson is új kormányt, annak nem akarják szűkíteni a mozgásterét. A kormányszóvivő a személyi döntések tilalmáról szólva leszögezte: 2010. március elsejét követően az új kormány minisztereinek kinevezéséig nem lehet új vezetőket kinevezni sem a minisztériumoknál, sem a központi államigazgatási, sem azok helyi szerveinél.

"Március elseje után már nem adományozható a minisztériumokban szakmai tanácsadói és főtanácsadói cím, illetve nem adható célfeladat a köztisztviselőknek, akik az idei év első két hónapjára kaphatnak csak céljuttatást" - emelte ki Szollár Domokos. A hosszabb távú kötelezettségvállalások, közbeszerzések, szerződések kapcsán a szóvivő azt mondta: a központi államigazgatási szervek, a költségvetési szervek és a vagyonkezelésükbe tartozó gazdasági társaságok mostantól egészen a választásokig csak olyan közbeszerzési eljárást írhatnak ki, amelynek eredményéről a következő kormány megalakulását követően döntenek.

"Ez alól kivételes esetben, halaszthatatlan beszerzések esetén lehet felmentést kérni" - szögezte le, hozzátéve, hogy a kormány döntése nem érinti a már futó közbeszerzéseket. Szollár Domokos kijelentette, hogy a minisztériumokban, a központi költségvetési szerveknél 2010. április elsejét követően csak a közfeladatok zavartalan ellátásához szükséges kötelezettségvállalásokról születhet döntés; ezt a kormány kérésére a kincstárnokok ellenőrzik majd.

"Április elsejétől nem köthető egyedi támogatási szerződés közhasznú és kiemelten közhasznú társaságokkal. A központi államigazgatási szervek, a költségvetési szervek és a vagyonkezelésükbe tartozó gazdasági társaságok április elseje után 10 millió forintnál nagyobb értékű vagyon átruházásáról, illetve hasznosításáról csak abban az esetben hozhatnak döntést, ha ehhez a kormány nyilvánosan megjelenő határozatban hozzájárulását adja" - ismertette a kabinet szerdai döntését a szóvivő.

Kitért arra is, hogy április elsejétől az új kormány kinevezéséig az uniós pályázatok bírálóbizottságai nem tesznek javaslatot projektek támogatására, és hangsúlyozta, hogy megbízási szerződést sem lehet meghosszabbítani, ha az lejár a követő kormány hivatalba lépéséig. "A döntési tilalom példaértékű, európai lépése a Bajnai-kormányak, a magyar demokrácia történetében még nem fordult elő, hogy a választás évében a hivatalban lévő kormány a következő kabinet mozgásterére tekintettel legyen" - hangsúlyozta a szóvivő.

Szollár Domokos egy kérdésre válaszolva leszögezte: a döntés nem azt jelenti, hogy márciustól ügyvezetőként dolgozna a kabinet. "A kormány működik majd és döntéseket hoz, de kötelezettségvállalás, kinevezések, "bebetonozás" nem történik március elseje után" - fogalmazott. Arra a felvetésre, hogy miért nem lehetett előbbre hozni a határidőket, a kormányszóvivő azt mondta: olyan értelmes határt húzott a kormány, amely nem veszélyezteti az ország működőképességét, mégis megteremti a következő kabinet mozgásterét. Szollár emlékeztetett arra, hogy 2002-ben a két választási forduló között, a második forduló után a leköszönő kormány kötelezettségvállalásai megkötötték utódja "kezét".

A Horváth Csaba kormánybiztos "KRESZ-módosítási jogosultságát" firtató kérdésre Szollár Domokos azt válaszolta: kedden este döntött úgy a kormány, fel kell szabadítani a buszsávokat, hogy a BKV-sztrájk miatt ezzel is segítsék a főváros közlekedését, e javaslat megvalósítását azonban a rendőrségre bízták. A cafeteriarendszert érintő kérdésről a kormányszóvivő azt hangsúlyozta, hogy eddig is volt béren kívüli juttatás a minisztériumokban a köztisztviselőknek, és 2010-ben is "megy tovább a rendszer". Kitért arra, hogy néhány tárcánál a cafeteria bruttó összege emelkedett, de "nettó értékben" az érintettek a cafeteria megadóztatása miatt kevesebbet kapnak. Szollár Domokos megjegyezte: bár a köztisztviselőknek megmaradt a béren kívüli juttatás, jövedelmük 2010-ben jelentősen, 16 százalékkal csökkent.

Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője közleményében "ócska trükknek" nevezte a kormány döntését. "Nyolc év alatt már minden pénzt elköltöttek, elloptak, már minden mozdíthatót eladtak, minden közösségi tulajdont elherdáltak, minden fontos posztra bebetonozták az MSZP-s haverokat. Most az utolsó hónapra van képük moratóriumot hirdetni? A Gyurcsány-korszakot le kell majd lezárnia a következő kormánynak, mégpedig úgy, hogy - moratórium ide vagy oda - a szocialisták minden egyes döntését kivizsgáljuk, és indokolt esetben az elszámoltatás sem fog elmaradni" - olvasható a közleményben.