Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Felmentették a gyilkos apát

Vágólapra másolva!
Felmentette az emberölés vádja alól jogos önvédelem miatt a Debreceni Törvényszék azt a 75 éves férfit, aki 2010 februárjában egy fanyéllel agyonverte rátámadó fiát.
Vágólapra másolva!

Id. Sz. E. egy Hajdú-Bihar megyei kistelepülésen élt egy házban alkoholista, agresszív fiával. A kötekedő férfi italozással múlatta a napjait, ilyenkor rendszeresek voltak az összetűzések. A férfi többször idős szülei halálát kívánta, és azzal fenyegetőzött, megöli őket, ha nem adnak neki pénzt italra.

Az eset napján is több alkalommal vett a szüleitől kért pénzből egy-egy liter bort, és estére igen ittas állapotba került. A vita azon pattant ki, hogy az idős édesapa kora este televíziózni szeretett volna, ez azonban zavarta a fiát. Id. Sz. E. végül kikapcsolta a tévét, a fia nem sokkal később mégis belekötött. A sértett szembe köpte az édesapját, szájba vágta és hasba rúgta. Összeverekedtek, kölcsönösen ütötték egymást, amikor a fiatalabb férfi a fürdőszobából egy fanyelű eszközzel rohant elő, és azzal próbálta megütni idős apját. Az apa azonban kivédte az ütést, és valahogy kicsavarta fia kezéből a fanyelet. Ütlegelni kezdte a fiát, és annyira feldühödött, hogy ezt akkor sem hagyta abba, amikor a sértett már az ágyra esett.
Amikor a verést befejezte, észrevette, hogy a fia nagyon vérzik és hörög, de csak akkor gondolt rosszra, amikor fél óra múlva a sértett a földre esett, és megszűnt a hörgése. Az akkor 72 éves vádlott az éjszaka közepén biciklire ült és orvosért rohant, a kiérkező ügyeletes azonban már csak a férfi halálát tudta megállapítani.

A Debreceni Törvényszék Lányi Csaba vezette büntetőtanácsa úgy ítélte meg, hogy a támadó az idős édesapa testi épségét veszélyeztette, aki hiába próbálta elhárítani fia kirohanását. A bíró szerint az, hogy a férfi egy ölésre is alkalmas eszközt használt, illetve, hogy azt kiabálta: "Te vén piszok, agyonütlek mindjárt!", azt igazolják, hogy az idős ember alappal tarthatott a további támadástól, és jogosan védekezett. Az elhárítás mértékét pedig ijedtségből és menthető felindulásból lépte túl.

Az elsőfokú felmentő ítéletet az ügyész és a vádlott is tudomásul vette, így a határozat jogerős.

A jogos védelem intézményét az új Btk. léptette életbe 2013. július 1-jétől. Lényege, hogy közvetlenül fenyegető támadás elhárításakor a megtámadottnak joga van védekezni, és nem büntethető, aki ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl a védekezés szükséges mértékét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről