Vádaskodik a Jobbik, de nincsenek bizonyítékaik

nyúl, Vona Gábor, Jobbik
Vágólapra másolva!
A Jobbik egyetlen dokumentumot sem tudott benyújtani, ami igazolná plakátkampánya jogszerűségét - állapította meg az Állami Számvevőszék. Időközben kiderült, újabb trükkön bukhatnak el Vonáék.
Vágólapra másolva!

Közleményt adott ki az Állami Számvevőszék, melyben azt írják, ismételten felszólítják a Jobbik elnökét, hogy az ÁSZ folyamatos rágalmazása, és a közvélemény félrevezetése helyett,

hozza nyilvánosságra a párt 2015-2016. évekre vonatkozó gazdálkodására, valamint a 2017. évi plakátkampányára vonatkozó dokumentumokat,

amelyeket a hatályos jogszabály ellenére nem adott át a számvevőszéknek. Bizonyítékokkal támassza alá, hogy a párt nem fogadott el tiltott vagyoni hozzájárulást.

Nincs semmi bizonyítéka a Jobbiknak

Felidézik, hogy csütörtökön vették át a Jobbik Magyarországért Mozgalom ellenőrzéséről szóló észrevételeket, amelyeket mihamarabb megválaszolnak. Továbbá várják a további hat ellenőrzés alatt álló párt észrevételeit is. A közvélemény félrevezetése és az ÁSZ politikai indíttatású támadása helyett, vessék össze a saját gazdálkodási gyakorlatukat a hatályos jogszabályi előírásokkal, és ez alapján reagáljanak az ÁSZ ellenőrzési bizonyítékokon alapuló megállapításaira – fogalmaznak.

Vona Gábor pártelnök Forrás: Facebook

Megjegyzik, hogy a Jobbik észrevétele sem tartalmaz semmilyen az ÁSZ ellenőrzési jogkörébe tartozó ellenőrzési bizonyítékot, sem a 2010-es kampányelszámolásokkal, sem pedig a saját 2017. első félévi plakátkampányával kapcsolatban. Az Állami Számvevőszék kizárólag a pártok elszámolására vonatkozó dokumentumok, adatok tekintetében rendelkezik ellenőrzési jogosultsággal. Ismét kihangsúlyozták, hogy

a Jobbik ellenőrzése esetében mindenben a hatályos törvényi előírások szerint, alkotmányos kötelezettségeinek megfelelően jártak és járnak el.

Az Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László nemrég azt mondta az Origónak, hogy "a Jobbik a mostani ellenőrzése során – teszem hozzá szinte példátlan módon – nem volt együttműködő, bűncselekményre utaló helyzet alakult ki". A teljes interjú itt olvasható.

2014 januárjától tilos

Emlékeztetnek, hogy 2014. január 1-jével módosult a párttörvény tiltott támogatásokra vonatkozó szabályozása. A módosítást megelőzően a pártok szabályozott módon szinte „bárkitől" fogadhattak el vagyoni hozzájárulást, így a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságoktól és magánszemélyektől is. A módosítás következtében azonban 2014. január 1-től tilos a jogi személyektől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, más államtól, külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személyektől származó vagyoni hozzájárulás elfogadása.

A törvény arról is rendelkezik, ha a párt részére a vagyoni hozzájárulást nem pénzben nyújtották, köteles annak értékeléséről (értékének meghatározásáról) gondoskodni. Ha a párt a vonatkozó rendelkezéseket megsértve tiltott, nem pénzbeli hozzájárulást fogadott el, annak értékét az Állami Számvevőszék állapítja meg. Így került kiszámításra a Jobbik által rekordbírságként emlegetett 330 millió forintos összeg.

Négy másik pártnál is problémák voltak

Kijelentik, hogy az ÁSZ a magyar jogállamiság egyik legfontosabb garanciális intézménye, így a minden alapot nélkülöző, de az ÁSZ-szal szembeni közbizalom aláásására alkalmas kijelentések, az ÁSZ jó hírnevét sértő politikai nyilatkozatok és valótlanságokat tartalmazó közlések a magyar demokratikus jogállam alapjait veszélyeztetik.

A Jobbik után ellenőrzései sorában az ÁSZ további négy párt esetében állapított meg tiltott pártfinanszírozást.

Az LMP, az Együtt, a Párbeszéd, és a DK esetében 5-10 millió forint között állapították meg az ilyen módon elfogadott, így visszatérítendő támogatás összegét.

Még nagyobb bírság jöhet

Az Állami Számvevőszék két év múlva soron következő vizsgálata valószínűleg újabb, a tavaszinál is nagyobb mértékű tiltott pártfinanszírozást állapított volna meg a Jobbiknál, ezért a párt gyorsan megszabadult a szeptemberben trükkösen vásárolt plakáthelyektől – írta a Magyar Idők. Úgy tudják, a december 15-ig tartó időszakban az 1019 plakáthelyre vonatkozó meglévő szerződések, illetve hivatalos árak alapján átlagolt, 215 ezer 900 forinttal számolva

több mint 598 millió forint értékű hirdetési felülethez jutott a Jobbik.