Kéktorkú arák keltek ki a Szegedi Vadasparkban

Blue-throated Macaw, (Ara glaucogularis), 4 months old, flying in front of white background Mulhouse Zoological and Botanical Park, France Flap wings Fly (to) Studio Profile shot Cut out Immature Panoramic photography Critically Endangered (IUCN) CR CITES
Blue-throated Macaw, (Ara glaucogularis), 4 months old, flying in front of white background Mulhouse Zoological and Botanical Park, France. Biosphoto / Eric Isselee (Photo by Eric Isselee / Biosphoto / Biosphoto via AFP)
Vágólapra másolva!
Kéktorkú arák (Ara glaucogularis) keltek ki a Szegedi Vadasparkban, a rendkívül ritka dél-amerikai papagájfaj két fiókáját hamarosan a látogatók is megfigyelhetik - tájékoztatta Veprik Róbert igazgató az MTI-t.
Vágólapra másolva!

A Szegedi Vadasparkba 2014-ben érkezett egy pár az egyik leginkább veszélyeztetett madárfajból egy izraeli állatkertből. A közelmúltban kikelt két fióka, ám sajnos a szülők még nem nevelték első fészekaljukat, így közbe kellett avatkozni, és egy gondozó vette pártfogásába a madarakat, melyek szépen cseperednek.

A kéktorkú ara az egyik legveszélyeztetettebb madárfaj a Földön,

vadon legfeljebb háromszáz kifejlett egyede él a Természetvédelmi Világszövetség vörös listája szerint. Európa állatkertjei fajmentő tenyészprogram keretében próbálják megőrizni a kihalással fenyegetett papagájt, melyhez a hazai intézmények közül elsőként csatlakozott a Szegedi Vadaspark. A program sikerét mutatja, hogy immár csaknem 160 kéktorkú arát nevelnek a kontinens állatkertjeiben.

Bolívia északi részén él a viszonylag kisméretű - 85 centiméteres testhosszú, egyméteres szárnyfesztávú, egy kilogramm körüli tömegű - kéktorkú ara. Erdőkben, fás szavannákon, ültetvényeken fordul elő, többnyire víz közelében. Nappal aktív, leginkább pálmák termésével, magokkal, bogyókkal és gyümölcsökkel táplálkozik, időnként kiegészítve az étrendjét rovarokkal és lárvákkal.

A kéktorkú arák monogám párokban élnek, évente egyszer költenek egy-három tojást.

Az őszi hónapokban pálmafák üregeiben kotlanak, a fiókák négy hét alatt kelnek ki.

A múlt században még leginkább az illegális vadbefogás és állatcsempészet veszélyeztette, jelenleg az élőhelyének pusztulása, többek között az élelemre és költésre alkalmas fák kivágása jelenti a fő problémát, mivel az egyre csökkenő területen felerősödik a hasonló fészkelési helyre igényt tartó fajok versenye.