Tízszeresére növelné az országon áthaladó utasok számát az olajkirályság

Szaúd-Arábia, Riyadh
Saudi Arabia, Riyadh, traffic on the King Fahad road
Vágólapra másolva!
Szaúd-Arábia az évtized végére tízszeresére növelné a királyságon átutazó nemzetközi légi utasok számát. A nagyszabású terv része annak a projektnek, melynek keretében az ország globális közlekedési és logisztikai csomóponttá kíván válni.
Vágólapra másolva!

Szaúd-Arábia 2030-ra tízszeresére növelné az országon átutazó nemzetközi légi utasok számát, és a kormány az éves utasforgalom megháromszorozására törekszik – írja a Reuters szaúdi állami források alapján.

A királyság még tavaly közölte a tervét, miszerint 2030-ra globális közlekedési és logisztikai csomóponttá kíván válni, a célja pedig az évi 330 milliós utasforgalom.

Mindazonáltal a terv részleteiről egyelőre még kevés részlet jelent meg.

A stratégia 500 milliárd riálnyi (133,32 milliárd dollár) beruházást igényel, és része annak a szélesebb körű projektnek, melynek keretében Szaúd-Arábia igyekszik folyamatosan leépíteni a gazdasága olajexport-függőségét.

A terv ráadásul az Egyesült Arab Emírségeket is kedvezően érinti, mivel a szomszédos országban működő Emirates légitársaság fő üzleti modellje ép a tranzitforgalom.

Szaúd-Arábia a turizmus élénkítésével is igyekszik csökkenteni az olajexport-függőségét Forrás: AFP/Giuseppe Cacace

A királyság emellett növelné az országot érintő közvetlen nemzetközi járatok számát is, részben a turizmus fellendítésével, részben a kereskedelem erősítésével.

A tízszeres növekedés egyébként azt jelentené, hogy a nemzetközi tranzitforgalom a 2019-es mintegy 3 millióról 2030-ra 30 millióra ugrana. Ez Szaúd-Arábia éves utasforgalmának 10 százalékát jelentené, szemben a korábbi 3 százalékkal.

Mindeközben Szaúd-Arábia másik célja, hogy 2030-ra 4,5 millió tonnára növelje az éves légi áruforgalmát, a 2019-es 900 ezer tonnáról.

A projekt keretében Szaúd-Arábia egy új légitársaságot is létrehoz, melynek székhelye a fővárosban, Rijádban lesz. A 77 éves állami Saudia légitársaság pedig a Vörös-tengernél található Dzsiddából fog működni, ahogy az állami közlekedési stratégia két csomópont létrehozását írja elő.

Bár az egyelőre nem világos, hogy ez az új légitársaság mikor kezdi majd meg a működését, a Reuters forrásai szerint az Egyesült Arab Emírségek és Katar légitársaságaival fog versenyezni.