Tavalyi szintre esett vissza a tej termelői ára

tej
Vágólapra másolva!
Olcsóbb lett a nyers tej, az árcsökkenés mértéke azonban a termelőtől a fogyasztó felé haladva kis mértékű volt. De júliusban már élesedett az árfigyelő rendszer, ez sokat segíthet az átadási árak kiskereskedelmi megjelenésében is.
Vágólapra másolva!

A májusi 172,41 forintról 161,96 forintra csökkent júniusban a nyers tej egy kilogrammra vetített termelői ára. Az előző havihoz képest a fehérjetartalom 0,1, a zsírtartalom pedig 0,05 százalékponttal romlott, míg az alapár 4 százalékkal csökkent, így alakult ki a nyers tej átlagárának havi alapon mért 6 százalékos mérséklődése. Ezzel a tej felvásárlási ára gyakorlatilag visszatért az egy évvel ezelőtti szintre, miután csupán 1 százalékkal haladta meg a tavaly júniusi átlagárat – közölte az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).

tej Forrás: --

A nyers tej árának egy hónap alatt végbement csökkenése a termékpálya további fázisaiban is megmutatkozott. A trappista sajt feldolgozói átadási ára 4 százalékkal csökkent egy hónap alatt, míg ugyanebben az összehasonlításban a gyümölcsös joghurté és a tejfölé 5-5, az adagolt vajé 6, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos friss tejé 7, az 1,5 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé 9, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos tartós tejé pedig 11 százalékkal. Ugyanakkor ez a fogyasztói árakban ennél mérsékeltebben jelentkezett, például a gyümölcsös joghurt fogyasztói ára nem változott.

A 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos UHT-tej 1 százalékkal, a 12 és a 20 százalék zsírtartalmú tejföl, valamint az 1,5 százalék zsírtartalmú pasztőrözött ESL-tej egyaránt 3-3, a trappista tömbsajt 5 százalékkal lett olcsóbb. Az utóbbin látszik, hogy már jó ideje a kiskereskedelmi láncok árversenyének emblematikus terméke, ennél ugyanis a fogyasztói ár csökkenésének mértéke meghaladta a feldolgozói árét.

Tekintettel arra, hogy a tej és tejtermékek szerepelnek a GVH és a Gazdaságfejlesztési Minisztérium árfigyelő adatbázisának termékkörében, várhatóan a kiskereskedelemben is megjelenik a termelői árak csökkenésének mértéke. Mint ismeretes, az árfigyelő július elsején indult el és már az első két hétben 7 százalékos árcsökkenést hozott a rendszerben szereplő 62 termékkategóriában. Vagyis a kereskedők ezekre a termékekre külön odafigyelnek. Júniusban még nem volt éles az árfigyelő, így a júliusi termelői tejárak várhatóan már sokkal nagyobb arányban szerepelnek majd a kiskerárakban.