Legalább ennyit tegyünk magunkért 40 évesen

Vágólapra másolva!
Negyven éves kor körül olyan folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek évek, esetleg évtizedek múlva súlyos problémákat is okozhatnak. Összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni a negyvenedik születésnap környékén.
Vágólapra másolva!

A negyvenedik születésnap sokak számára lelkileg komoly mérföldkő, nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy ilyenkor testünkben is fontos változások kezdődnek. Ez az a kor, amikor az ember jellemzően reggeltől estig lót-fut, igyekszik megfelelni a munkahelyi elvárásoknak, neveli a gyerekeit, gondoskodik idősödő szüleiről, és a fárasztó napok után egyáltalán nem gondol saját egészségére - pedig kellene. A szakemberek szerint azonban legkésőbb ebben az életkorban mindenképpen érdemes egy teljes körű szűrővizsgálaton részt venni, így elejét lehet venni későbbi betegségeknek.

Látás, vérnyomás, vércukor, koleszterin

A látás negyven éves kor körül romlani kezd, így mindenképpen érdemes felkeresni egy szemész szakorvost és ellenőriztetni látásunkat. Az erős UV-sugárzás növelheti a szürkehályog kialakulásának kockázatát, ezért célszerű erős napsütésben UV-A és UV-B sugárzás ellen is védő napszemüveget hordani. Az ásványi anyagokban, vitaminokban és antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök, főként a likopinban gazdag vörös fajták lassíthatják a látásromlást és az időskori makula-degeneráció kialakulását, ezért ezeket lehetőleg naponta többször is fogyasszuk.

Negyven évesen mindenképpen ellenőriztessük vérnyomásunkat, vércukor- és koleszterinszintünket - legjobb egy átfogó laborvizsgálat keretében, de ilyen jellegű méréseket a legtöbb patikában vagy egészségnapokon is végeznek.

A pajzsmirigyet sem szabad kihagyni: negyvenen túl kiemelt kockázatot jelenthet e szerv nem megfelelő működése, pedig a problémát gyógyszerekkel vagy egyéb módszerrel viszonylag egyszerűen orvosolni lehet. A vizsgálatok eredményei támpontot adnak az orvosnak a rejtett rizikófaktorok feltárásához.

Kórtörténet, izomnövelés, életmódváltás

Negyvenen túl érdemes megismerkedni a családi kórtörténettel: a daganatok vagy szívbetegségek kialakulásának kockázatát jelentősen befolyásolja a genetikai háttér is. Ha valakinek a családjában előfordult már például vastagbélrák, annak az egyébként 50 évesen ajánlott vastagbéltükrözést (kolonoszkópia) célszerű már 40 éves korban elvégeztetni. Ugyanez igaz a szívbetegségek kiszűrésére is.

Negyven év felett csökken az izmok rugalmassága, és évente körülbelül egy százalékot veszítünk izomtömegünkből is. Érdemes ezért rendszeresen izomerősítő gyakorlatokat végezni és a rugalmasság, mozgáskoordináció és egyensúly javításának érdekében.

Életmódot váltani sosem késő, de negyven körül kifejezetten ajánlott: nem szabad tovább halogatni a dohányzásról való végleges leszokást, amellyel jelentősen csökkenthető a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kockázata. A rendszeres testmozgás, megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, az ideális testsúly elérése és megtartása, valamint a vitaminban és rostokban gazdag táplálkozás ellensúlyozni tudja a lassuló anyagcsere-folyamatokat, és javítja az agy, a szív és az érrendszer egészségét.

Milyen szűrővizsgálatokat ajánlott elvégeztetni 40 éves kor felett?

Évente:
- Szív- és érrendszeri betegségek szűrése vérnyomásméréssel, fizikális vizsgálattal és vérvizsgálattal
- Nőgyógyászati rákszűrés
- Cukorbetegség-szűrés vizeletvizsgálattal
- Tüdőszűrés mellkasröntgennel
- Bőrrákszűrés
- Fogorvosi vizsgálat

Kétévente:
- A veseműködés, húgyúti fertőzések szűrése általános vizeletvizsgálattal
- Prosztatarák-szűrés
- Mellrákszűrés az emlő röntgenvizsgálatával (mammográfiával)
- Gyomor-bélrendszeri eredetű vérzés szűrése székletvizsgálattal
- Szemészeti vizsgálat
- Hallásvizsgálat