Tudta, hogy Keira Knightley is benne volt a Star Warsban?

Terence Stamp (Valorum főkancellár – Star Wars I. rész: Baljós árnyak)
Az angol színész a hatvanas években élte a fénykorát, akkoriban a világ legszebb színésznőivel járt (Brigitte Bardot, Monica Vitti, Julie Christie), és a legszebb élő férfinak nevezték. Legtöbben Zod generálisként ismerhetik a régi Superman-filmekből, de hatvan felett is kőkemény figurát hozott az Amerikai vérbosszú-ban.
A Star Wars első epizódját az ügynöke ösztökélésére vállalta el, és abban a tudatban, hogy együtt játszhat Natalie Portmannel. Azóta sokszorosan megbánta, hogy igent mondott a szerepre: a színészekkel alig törődő George Lucasszal nem jött ki, illetve a fél világot átrepülte a közös munka reményében, de a forgatás napján Portman helyett egy papírlaphoz kellett beszélnie.
Szerepe parányi ugyan, de a jelentősége a történések alakulásában annál nagyobb. A nagy hatalmú, ámde népszerűtlen Valorum főkancellárt alakította, akinek a leváltását – Palpatine szenátor sugalmazására – Amidala királynő kezdeményezte a szenátusban. Ez után választották meg Palpatine-t a Köztársaság új főkancellárjává. Ez a pár mondat egyébként tökéletesen visszaadja, mi volt az egyik fő probléma a Baljós árnyak-kal. A Star Wars ne hasonlítson egy parlamenti közvetítésre, ne politikai csatározásokról és ne egy kereskedelmi blokádról szóljon.
- - -
Keira Knightley (Sabé – Star Wars I. rész: Baljós árnyak)
Knightley a Baljós árnyak 1997-es forgatásakor csak tizenkét éves volt, egy világ választotta el a mostani sztárstátuszától. 2002-ben aratta első komoly sikerét a Csavard be, mint Beckham című filmjével, világszerte ismert pedig a 2003-as A Karib-tenger kalózai után lett. Knightley-t azért választották ki a szerepre, mert nagyon hasonlított a nála négy évvel idősebb Natalie Portmanre. A hasonlóság akkora volt, hogy még a két színésznő édesanyja is összekeverte a forgatáson, hogy melyik valójában az ő gyereke.
Knightley nem kapta meg a forgatókönyvet biztonsági okokból, nem igazán tudta a forgatáson, hogy kit is játszik, csak azt érzékelte, hogy néha ugyanúgy öltöztetik fel, mint a mellette álló színésznőt. Amidala királynő egyik szolgálólányát alakította, Sabét, aki több alkalommal a királynő helyére lépett, mivel Amidala élete veszélyben forgott.
- - -
Sofia Coppola (Saché – Star Wars I. rész: Baljós árnyak)
Francis Ford Coppola lánya most már a rendezéseiről híres, ő jegyezte az időközben kultikus remekművé érett Elveszett jelentés-t a Japánban tébláboló Scarlett Johanssonnal és Bill Murray-vel, illetve a Lopom a sztárom-at Emma Watsonnal. A nyolcvanas és kilencvenes években azonban még inkább a kamera másik oldalán tűnt fel, főleg az édesapja filmjeiben. Legjelentősebb és sokat kritizált alakítását a Keresztapa 3-ban nyújtotta.
A Baljós árnyak-ban egy parányi cameót vállalt el, Keira Knightley-hoz hasonlóan ő is Amidala egyik szolgálólányát alakította, ő azonban nem helyettesítette a királynőt, végig belesimult a háttérbe. Francis Ford Coppola és George Lucas régi barátok, Sofiának olyan volt Lucas, mintha a nagybácsija lenne, gyerekként még Star Wars-játékokat is kaptak tőle a testvérével. Sofia arra kérte csak Lucast, hogy hadd mehessen ki a forgatásra, de a rendező ezen felül Saché szerepét is felajánlotta neki.
- - -
Richard Armitage (Naboo pilóta – Star Wars I. rész: Baljós árnyak)
Az angol színészt A hobbit-trilógia tette híressé, ő játszotta a törpök vezérét, Tölgypajzsos Thorint, akinek a kapzsiság felemészti a józan eszét. Ezenkívül volt egy emlékezetes mellékszerepe az Amerika Kapitány első részében: egy náci ügynököt alakított, aki próbál meglógni az ellopott szérummal New York utcáin, de a szuperhős végül kiszedi őt a mini-tengeralattjárójából. Richard Armitage tizennyolc évesen Budapesten is megfordult, hat hónapig a cirkuszban dolgozott, megtanult hátraszaltózni, és az alvóhelye nem volt messze az elefántoktól.
Ez volt az első filmszerepe, nagy várakozásokkal ült be a moziba, de aztán nem találta meg magát A baljós árnyak-ban. Egy interjúban azt találgatta, hogy hiába egy pilóta szerepére vették fel, lehet, hogy végül droidot csináltak belőle. Egy mondata volt Ewan McGregorhoz, amit három héten át gyakorolt: "Senki nincs a fedélzeten, uram." Mások megtalálták őt a filmben, Amidala királynő kíséretében bújik meg leghátul.
- - -
Dominic West (palotaőr – Star Wars I. rész: Baljós árnyak)
Westet a legtöbb ember a Drót című sorozatból ismeri, melyben Jimmy McNulty rendőrnyomozót alakította. Filmekben is többször felbukkant, a 300-ban például egy korrupt, titkon a perzsák által pénzelt spártai politikus volt, A kilencedik légió-ban római hadvezérként láthattuk, de játszott a John Carter-ben, a Hannibál ébredésé-ben vagy a legutóbbi Megtorló-filmben ő volt Fűrész.
West mindent megtett, hogy találkozhasson George Lucasszal. Két szerepet is eljátszott ezért, de ebből csak a kisebbik, a palotaőr került be a kész filmbe. Sosem fogjuk már megtudni, milyen volt West Amidala egyik tisztjeként, ugyanis őt egy CGI-vel létrehozott szereplővel helyettesítették végül. A palotaőr a kis Anakint igazította útba Amidalához.
A forgatásról így nyilatkozott West: "A díszletek csodálatosak voltak, de csak háromméteres magasságig építették meg, a többit számítógéppel adták hozzá később. [...] Ez nem egy színészközpontú film. Kellemes élmény volt egy napig, de tovább már nem lett volna az. Képet kaptam arról, milyen lehet főszereplőnek lenni egy ilyen típusú filmben: rendkívül türelmesnek kell lenni."
- - -
Joel Edgerton (Owen Lars – Star Wars II. rész: A klónok támadása, Star Wars III. rész: A Sith-ek bosszúja)
A második és a harmadik részt Ausztráliában forgatták, így több mellékszerepre is helyi színészeket kértek fel. Edgertonról most már senkinek sem a Star Wars jut az eszébe, hiszen azóta több nagyszerű filmben is szerepelt. Ausztráliai karrierjének az Animal Kingdom című bűnfilm a csúcspontja, ő játszotta Tom Hardy testvérét a Warrior – A végső menet című sportdrámában, illetve A nagy Gatsby legújabb feldolgozásában is szerepelt. Ebben az évben érkezik a mozikba a Jane Got a Gun című western, amiben két régi színésztárssal találkozott újra a Star Wars-ból: Natalie Portmannel és Ewan McGregorral.
Edgerton Anakin Skywalker mostohatestvérét, Owen Larst alakította, a harmadik rész zárójelenetében rá és feleségére bízza rá az újszülött Luke Skywalkert Obi-Wan Kenobi. Edgerton szívesen részt venne egy újabb Star Wars-produkcióban: pletykaszinten felmerült egy önálló film Kenobiról, amely a harmadik és a negyedik rész között játszódna. Ebben a filmben helye lenne Larsnak, mivel A Sith-ek bosszúja után a Luke-ot nevelő párafarmer valamiért megharagudott Kenobira. Legalábbis bolond vénemberként jellemzi Lars a negyedik részben a rejtőzködő jedit.
- - -
Rose Byrne (Dormé – Star Wars II. rész: A klónok támadása)
Az ausztrál Rose Byrne-nek egy aprócska szerep jutott A klónok támadásá-ban, és azóta már befutott színésznő lett Hollywoodban, egy 2012-es interjúban mégis arról beszélt, hogy a neki írt rajongói levelek kilencven százaléka még mindig Star Wars-rajongóktól származik. Pedig akkor már túl volt a Koszorúslányok című kasszarobbantó vígjátékon és a X-Men: Az elsők című szuperhősfilmen. Az utóbbiban Moria MacTaggert CIA-ügynököt alakította. Idén nyáron a Budapesten forgatott A kém-ben láthatjuk, ebben egy orosz gonosztevőt alakít.
Byrne Amidala egyik szolgálólányát alakította a második részben, a feladata nagyrészt abból állt, hogy komolyan nézzen előre a királynő háta mögül. A forgatáson nagy örömmel viselte a díszes ruhákat, elmondása szerint megkönnyítették a dolgát, hogy ne egy huszonkét éves ausztrál lányként, hanem egy úrnője biztonságáért aggódó szolgálólányként viselkedjen.
- - -
Marton Csokas (Kisebb Poggle – Star Wars II. rész: A klónok támadása)
A magyar származású új-zélandi színészt a legtöbben A Gyűrűk Ura-trilógia Celeborn nevű tünde hercegeként ismerhetik, de ő játszotta a Vin Diesel főszereplésével készült XxX című akciófilm főgonoszát, szerepelt A mennyei királyság-ban, és részben Magyarországon forgatta Az adósság című thrillert Jessica Chastain és Sam Worthington társaságában. Legutóbb A védelmező című filmben láthattuk a mozikban. Interjúnkban elmesélte, hogy életében először tizenhét évesen lépett ősei földjére, és hogy mekkora élményt jelentett neki a lovaglás a Hortobágyon.
Ne keressük az arcát a második, illetve a harmadik részben, ugyanis egy ember nagyságú rovarszerű lényt, Kisebb Poggle-t játszotta el az ausztráliai forgatáson. Poggle Dooku gróffal együtt ármánykodott a Köztársaság ellen, a Geonosis bolygó főhercegeként halálra ítélte Obi-Wan Kenobit, Anakint és Amidalát. A harmadik részben aztán maga Darth Vader ölte meg. Több helyen tévesen úgy jelölik, hogy a hangját is Csokas adta a karakternek, valójában Ernie Foselius mondta fel a CGI-vel megalkotott lény szövegeit.
Terence Stamphez hasonlóan Csokas sem élvezte a Star Wars-film forgatását: "Felküldtek egy ötven méter magas toronyba, és úgy mondtam végig a szövegemet, hogy azt sem tudtam, ki ez a Poggle nevű karakter, akit játszom" – nyilatkozta a Blikknek. George Lucas egyszer sem szólt hozzá a forgatáson.
- - -
Keisha Castle-Hughes (Apailana királynő – Star Wars III. rész: A Sith-ek bosszúja)
Az új-zélandi színésznő már tizenhárom évesen a csúcsra ért, ugyanis Oscarra jelölték A bálnalovas című film főszerepéért. 2014-ben a Walking Dead című sorozatban tűnt fel, idén pedig eljátszotta azt a szerepet, amiért most a legtöbb olvasónak ismerős lehet a színésznő arca. Ő alakítja a Trónok harca ötödik évadának egyik új karakterét, a lándzsával remekül bánó Obara Sandet.
Castle-Hughes tizenöt éves volt, amikor a harmadik rész mozikba került. A Naboo bolygó királynőjét, Apailanát játszotta, és Padmé Amidala temetésekor látható. Hét órán keresztül készült a sminkje, aztán a nap maradék részében felvették a nyúlfarknyi jelenetét.
- - -
Bai Ling (Bana Breemu szenátor – Star Wars III. rész: A Sith-ek bosszúja)
A kínai színésznőnek A holló volt az első amerikai filmje, melyben a főgonosz barátnőjét alakította. Játszott a Taxi 3-ban, az Anna és a király-ban és A káosz birodalmá-ban is, de a legemlékezetesebb szerepe a Crank 2-höz kötődik. Jason Statham megmenti az életét, ezért a férfi mellé szegődik az általa játszott, teljesen őrült nő. Biciklivel ütlegeli egy szerencsétlen alak lába közét, illetve Statham filmbeli barátnőjével, Amy Smarttal is összeveszik.
Bana Breemu szenátort játszotta volna a harmadik részben, de a vele felvett részek a vágóasztalon végezték. A kivágott jelenetet később felrakták extraként a film DVD-jére. A kínai színésznő azzal vádolta meg Lucast, hogy a Playboyban megjelent pucér képei miatt távolította el őt a filmből. Ling egy fénykarddal pózolt az újság Star Wars-különszámként reklámozott májusi szám címlapján. A rendező csattanós választ adott a színésznőnek: "Egy évvel ezelőtt vágtuk ki őt a filmből. A lányom is szerepelt abban a jelenetben, és ő is ki lett vágva.”