Vágólapra másolva!
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa versenyfelügyeleti eljárást indít a magyar cementipart kezében tartó svájci Holderbank és a német Heidelberger cégcsoportok ellen - közölte a vizsgálatot kezdeményező Horváth László fideszes országgyűlési képviselő sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.
Vágólapra másolva!

A kérelemben a múlt év szeptemberében bezárt Bélapátfalvi Cementgyár (Bécem) két külföldi tulajdonosának versenyhivatali engedély nélküli közös irányításszerzése, illetve a magyar cementiparban kialakult esetleges erőfölényükkel való visszaélés kivizsgálását kérte.

Horváth László ismertette a versenytanács döntésének indoklását. Eszerint a GVH a beszerzett adatok alapján nem tartja kizártnak, hogy a svájci és német cégcsoport Bécem Rt.-ben 1998-ban megtörtént közös irányításszerzése engedélykérési kötelezettség alá tartozott. Ezen kívül a GVH önálló versenyfelügyeleti eljárásban tartja szükségesnek a magyar cementipari vállalkozások piaci magatartásának vizsgálatát, az összehangolt piacfelosztás, a közös ármegállapítás, illetve az esetleges erőfölénnyel való visszaélés bizonyítékainak részletes feltárására.

A fideszes honatya szerint az induló versenyfelügyeleti eljárás precedens értékű, mivel a GVH tíz éves fennállása alatt még nem volt ilyen, egy teljes ágazatot átfogó vizsgálat. Emlékeztetett arra, hogy a privatizáció során az öt magyar cementgyár teljes egészében a már említett két külföldi konszern tulajdonába került.

A váci és a beremendi a német Heidelberger, a hejőcsabai és a lábatlani a svájci Holderbank, míg a bezárt bélapátfalvi gyár a két külföldi cégcsoport fele-fele arányú tulajdonában van. A Bécem Rt. részvényein 1990 és 1994 között 53 százalékban az Állami Vagyonügynökség 22 százalékban a Holderbank, 23 százalékban a Heidelberger-csoport osztozott, míg 2 százalék egyéb tulajdonban volt. Az ÁVÜ 1994-ben eladta részvényeinek 43 százalékát, amelyen egy Holderbank-érdekeltségű cég, valamint egy erre a célra létrejött magyar kft. osztozott.

A Konzultáns Kft. maximálisan kihasználta a csak magyar vállalkozásokat megillető kedvezményeket, támogatásokat, így az E-hitelt, valamint a kárpótlási jeggyel történő részvényvásárlást, majd tulajdonrészét átadta a két külföldi cégcsoportnak. Horváth László szerint a német és a svájci cég így mintegy 4,3 milliárd forint értékű állami vagyonhoz jutott, mindössze az érték 10 százalékát kitevő készpénzért.

Horváth László szerint a Bécem bezárása mögött a két külföldi társaság gazdasági erőfölényt érvényesíteni akaró monopol törekvései állnak. A két említett külföldi cég ellenőrzi a kelet-közép-európai térség cementiparának egészét és a nyugat-európai piac jelentős részét. Horváth László elmondta: a német és a svájci cégcsoport piackorlátozó magatartását korábban már elmarasztalta az Európai Bizottság és a német versenyhivatal is, amely 1999-ben 250 millió márka bírságot szabott ki rájuk. A fideszes képviselő elmondta azt is, hogy kérésére az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ellenőrzési albizottsága is megvizsgálja a magyar cementipar privatizációját.

(MTI)

Ajánlat:

Gazdasági Versenyhivatal