Májusban nőttek az ipari termelői árak

Vágólapra másolva!
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint idén májusban 7 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az egy évvel korábbi adatokhoz képest, ugyanakkor áprilishoz viszonyítva 0,7 százalékos volt a csökkenés mértéke. Áprilisban még 8,9 százalékos növekedést regisztráltak éves összevetésben. Az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedtek a kőolajfeldolgozó-ipar, valamint az élelmiszer-, ital-, és dohánygyártás árai.
Vágólapra másolva!

Az ipari termelői árak májusban 0,7 százalékkal csökkentek az egy hónappal korábbihoz képest és 7 százalékkal voltak magasabbak mint egy évvel korábban - hozta nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal pénteken.

Áprilisban a megelőző hónaphoz képest 0,2 százalékkal nőttek az ipari termelői árak. Egy év alatt pedig 8,9 százalékkal emelkedtek. A májusi az idén az eddig legkedvezőbb adat. Tavaly májusban az ipari termelői árak 12,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

A belföldi értékesítési árak az idén az ötödik hónapban 0,3 százalékkal nőttek, az egy évvel korábbit 11,9 százalékkal haladták meg. Tovább mérséklődött az exportértékesítések árszintje, ez 1,5 százalékkal maradt el az áprilisitól és 2,6 százalékkal haladta meg a tavaly azonos időszakit. A KSH leszögezi: az ipari kivitel forintban kifejezett árainak mérséklődése elsősorban a forint felértékelődésének köszönhető.

A belföldi értékesítési árak májusi alakulását meghatározó feldolgozóipari ágazatok átlagos árnövekedése májusban 0,4 százalékot tett ki, ami fele az előző havi rátának. Az áremelkedés mögött továbbra is az átlagos bővülési ütemet többszörösen meghaladó kőolajfeldolgozó-ipari árnövekedés áll, ezek 2,9 százalékkal haladták meg az áprilisit.

Ugyancsak átlag feletti árnövekedés következett be az élelmiszer-, ital-, dohánygyártás ágazatban. Az előző hónaphoz képest ezen a területen az árak 0,6 százalékkal nőttek, az egy évvel korábbit pedig 20,5 százalékkal haladták meg. Az áremelkedést elsősorban a húsfeldolgozás és a dohánytermékek termelői árának növekedése váltotta ki.

Az ipari termékek exportértékesítési árai ugyan csökkentek, ám az élelmiszeripari kivitel árak 0,5 százalékkal, a kőolaj-feldolgozás termékeinek exportárai pedig 4,1 százalékkal haladták meg az áprilisit. A többi feldolgozóipari ágazat forintban mért árszínvonala alacsonyabb volt az előző havinál.

Az ipar termelői árai az első öt hónapban 8,7 százalékkal haladták meg a tavaly azonos időszakit. Ebben az összehasonlításban a belföldi árak 12,4 százalékkal, míg az exportárak 5,4 százalékkal voltak magasabbak a tavaly első öt hónapinál.

A januártól májusig tartó időszakot tekintve legjelentősebben az energiatermelő ágazatok belföldi árai nőttek, egy év alatt 14,5 százalékkal. Ezt követi a fogyasztási cikkek 13,5 százalékos növekedése, míg az első öt hónapban az egy évvel korábbihoz képest legkevésbé a beruházási javakat gyártó ágazatok növelték áraikat 4,9 százalékkal.

Az első öt hónapban az ágazatok közül az élelmiszer-, ital- és dohánygyártás árai nőttek 22,7 százalékkal meghaladva a tavalyi első öt hónapi adatot.

(MTI)

Ajánlat:

Központi Statisztikai Hivatal