A régió legmodernebb adatközpontja épülhet hazánkban?

Vágólapra másolva!
Mintegy 5 milliárd forintos zöldmezős beruházással adatközpontot hoz létre a Synergon Magyarországon, a kivitelezés várhatóan 2013 közepén indulhat. A központ energiaigényét alternatív forrásokból kívánja a cég biztosítani, melyről máris aláírt egy együttműködési megállapodást a PannErgy-vel.
Vágólapra másolva!

Az IT cég a beruházást részben pályázati forrásokból, részben banki finanszírozásból, másrészt saját erőből kívánja fedezni. A hír természetesen mindkét tőzsdén jegyzett cég szempontjából kedvező, de a beruházásról egyelőre túl kevés részlet látott napvilágot ahhoz, hogy az árfolyamokra a jelenlegi negatív környezetben érdemi pozitív hatást gyakorolhasson.

A Synergon vezetése áttekintette a jelenlegi adatközponti piaci lehetőségeket, amely alapján arra a következtetésre jutott, hogy a jövőben az adatközponti szolgáltatások az infokommunikációs piac egyik meghatározó színtere lesz. Az elemzés megállapította, hogy a meglevő hazai és regionális kapacitások mellett létjogosultsága van mind energetikai, mind pedig elhelyezési és üzemeltetési szempontból fejlettebb parkok kialakításának.

A piacon ismert problémák megoldása érdekében a Synergon első körben egy 2 000 négyzetméteres, majd a későbbiek során akár 5 000 négyzetméterig bővíthető szolgáltató-semleges létesítmény létrehozását célzó projekt előkészületeit tette meg.

A menedzsment előterjesztése alapján a Synergon Igazgatótanácsa úgy döntött, hogy a vizsgált adatparki megoldások közül egy a zöldmezős beruházásra épülő projekt mellett teszi le a voksát. A testület tárgyalta a már meglévő és üzemelő adatközpontok valamelyikének megvásárlását is, azonban az elemzések azt mutatták, hogy mind a bővíthetőségi szempontok, mind pedig az energia ellátási alternatívák tekintetében kedvezőbb lehetőség nyílik a társaság számra, ha egy új, a korábbi kötöttségektől mentes, a mai kor követelményeinek és a jövőbeni energetikai szempontoknak is megfelelő beruházás mellett dönt. A Tier 3-as besorolású szerverközpont energiaellátását, illetve hűtését a zöld-technológia elveknek megfelelően, megújuló energia hasznosítása révén valósítaná meg a társaság, melyre a PannErgy mérnökei dolgoznak ki alternatívákat a két társaság megállapodása alapján.

A tervek szerint a 2013. második vagy harmadik negyedévében induló zöldmezős beruházás értéke elérheti a 18 millió eurót is, melynek finanszírozását a Synergon részben pályázati forrásokból, részben banki finanszírozásból, másrészt saját erőből kívánja fedezni. A projekt megtérülését nagyban segítheti a Synergon meglévő ügyfélkörének kiszolgálása az új beruházás keretében.

A Synergon közleménye szerint a cégcsoport az elmúlt években azokat a kitörési pontokat kereste az informatikai beruházások és fejlesztések terén, amelyek nem csak a magyar, hanem a kelet-közép európai térségben is hasznosíthatóak. A társaság ügyfelei, és más nagyobb szolgáltatók is aktuálisan azzal a kihívással szembesülnek, hogy jelentős összegeket kellene költeniük a saját szerver központ megoldásaik áttervezésére és felújítására, esetleg olyan új, modern adatközpont kialakítására, ahol a legmagasabb szintű szolgáltatások ésszerű díjakkal párosulnának.

Az adatközpont létrehozásának tervezése, és a létesítmény helyének kijelölése során a Synergon figyelembe veszi a Magyarországon meglévő nemzetközi száloptikai hálózatokat, illetve azokat a szinergiákat is, amelyek energiatermelő lehetőségek során keletkezhetnek. A szóba jöhető helyszínek körét a társaság már jelentősen szűkítette, hamarosan dönthet az Igazgatótanács a végső tranzakcióról is.

"Több ügyfelünk jelezte az elmúlt egy év során, hogy saját szerverszobáját, vagy a meglévő bérelt adatparki tárolóhelyét másikra cserélné, amennyiben olcsóbbat és biztonságosabbat kínálnának számára. Az igények jelentkezését követve megvizsgáltuk a Tier 3-as besorolású adatparkokat Európában, és azt tapasztaltuk, hogy jelenleg hiány mutatkozik a távközlési szolgáltató-semleges (carrier neutral) adatközponti tárolóhelyek terén. A vizsgálatokat követve arra az elhatározásra jutott a Társaság Igazgatótanácsa, hogy a hazai és nemzetközi igények kielégítése érdekében zöldmezős beruházással, több fázisban, közel 5 000 négyzetméteres adatközpontot hozunk létre. Megállapítást nyert, hogy Magyarország az egyik legkedvezőbb hely egy új létesítmény megépítésére, mert ésszerű költségszint mellett kiválóan képzett műszaki személyzet áll rendelkezésre, és az infrastruktúra is megfelelő szintű. Fontos érv még, hogy az ország Európa térképén központi elhelyezkedésű, így szolgáltatásunkkal kaput nyithatunk kelet felé is - nyilatkozta Rácz Imre a Synergon Integrator Kft. ügyvezető igazgatója.