Ezekre a bankokra figyelj!

Vágólapra másolva!
Két, pénzügyi szektorban működő amerikai nagyvállalat részvényeire is érdemes lehet figyelni a következő napokban. A Wells Fargo piacán most kedvező hozam-kockázat arány mellett lovagolhatunk meg egy esetleges emelkedő hullámot, és a Morgan Stanley piacán is kedvező beszállási pontot azonosíthatunk
Vágólapra másolva!

Wells Fargo: Célba veheti a történelmi csúcsot
(NYSE)

A Wells Fargo évek óta egy emelkedő középtávú trendvonal mentén halad, melyhez egyre közelebb ér az árfolyam. A mostani szinteken ráadásul egy támasz is húzódik, vagyis egy beszálló esetén a közelben tudunk stop losst elhelyezni, relatíve kis veszteséget kockáztatva a pozícióba lépéssel.

Az RSI partnere lehet az árfolyamnak egy komolyabb emelkedés elérésében, hiszen az jelenleg is túladottságot jelző szintek közelében mozog. Egyedül az MACD eladási jelzése vethet kisebb árnyékot a papírra.

Egy emelkedő ciklus esetén akár a korábbi lokális csúcsok is elérhetővé válhatnak 53 dollárnál, addig persze meg kell még küzdenie az árfolyamnak az 50 napos mozgóátlaggal, illetve a korábbi rövidebb távú emelkedő trendvonallal.

A Wells Fargo napi grafikonja (NYSE) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Morgan Stanley: csúcsot támadhat?
(NYSE)

Jól fest a Morgan Stanley heti grafikonja is. A bankpapír egy rövid távú emelkedő trendvonalhoz érkezett, ami támaszt adhat az árfolyamnak, ahogy a nem sokkal lejjebb húzódó 50 hetes mozgóátlag is. Ezek alatt a stop losst szintén szűkre tudjuk venni, és még az emelkedő háromszögszerű formációból való felfele kitörés lehetőségét is meg tudjuk lovagolni.

A korábbi lokális csúcsok egyelőre erős ellenállásként funkcionálnak, ha viszont ezeket a szinteket sikerült letudni, úgy további tér nyílhat meg felfele az árfolyam előtt. A rossz hír, hogy az indikátorok egyelőre semleges jelzéseket küldenek, ez tehát nem jelent fogódzót a kereskedésünkhöz.

A Morgan Stanley napi grafikonja (NYSE) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Citigroup: Egyelőre nem mutat irányt
(NYSE)

A Citigroup árfolyama 2013 tavaszától kezdve nagyjából a 46 és 53 dolláros szintek képezte sávban mozog. Jelenleg a sáv aljához van közelebb, bár az idén jellemző minisávnak még így is csak a közepén vagyunk. Kereskedési szempontból tehát a sáv széleit kell figyelni, az aljához közelebb inkább a vételi, a tetejénél pedig az eladási pontokat érdemes keresni.

Az indikátorok az árfolyam támogatására lehetnek, amennyiben az MACD felkanyarodik a negatív tartományból és keresztezi a szignálvonalat, úgy kisebb emelkedésre kerülhet sor a papír piacán. Ráadásul az RSI számára is előkészített a terep egy huzamosabb emelkedésre.

A Citigroup napi grafikonja (NYSE) Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.