Ha lecsúszik a határidőről, nem kap kárenyhítést a fagyok után

fagykár, bor, Túri László gazda mutatja az elfagyott szőlőt egy kiskertben Nagykanizsán, a kiskanizsai városrészben
Vágólapra másolva!
A 2017. évi kárenyhítési évre vonatkozóan a törvényi előírásoknak megfelelően a fagykár bejelentése április 15-ig tehető meg. Amennyiben a kárenyhítési feltételeket teljesítő termelő a 2017. évi hozamértékének legalább 50 százalékára releváns biztosítással rendelkezik, akkor a hozamérték csökkenésének 80 százalékát kaphatja meg kárenyhítésként.
Vágólapra másolva!

Ha elmulasztja a határidőt, akkor a bejelentés utána már nem pótolható. Mint a kárenyhítési rendszer többi kártípusánál, úgy

a téli fagykár bejelentésénél is szükséges helyesen megadni a károsodás napját, azt a dátumot, amikor a mínusz 15 Celsius-fok, vagy annál alacsonyabb hideget mértek

a területen, azaz azt az időpontot, amikorra a károsodás valószínűsíthetően visszavezethető.

A téli fagykárok bejelentése a Magyar Államkincstár Mezőgazdasági Kockázatkezelési Rendszer (MKR) felületén tehető meg. Az MKR elektronikus felület lehetőséget ad a 2017. évi Egységes Kérelem felület megnyílása előtti időszakban arra is, hogy az őszi vetésű kultúrákra vonatkozóan a gazdálkodó a parcelláin rajzolással, illetve adatmegadással jelentse be a téli fagykárt.

Megtehető a kárbejelentés akkor is, ha még nem tagja a Kárenyhítési Rendszernek a károsult gazdálkodó,

hiszen az önkéntes csatlakozását kérheti majd a 2017. évi Egységes Kérelem áprilisban megnyíló felületén.

Elfagyott szőlő Nagykanizsán Forrás: MTI/Varga György

Amennyiben a kárenyhítési feltételeket teljesítő termelő a 2017. évi hozamértékének legalább 50 százalékára releváns biztosítással rendelkezik, akkor a hozamérték csökkenésének 80 százalékát, annak hiányában 40 százalékát kaphatja meg kárenyhítésként. A 2017-ik évi növénybiztosítások május 31-ig folyamatosan köthetők, amelyek díjához az idén is 4 milliárd forintos keretösszegű támogatás áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Programból.