Új-Rangun néven indították útjára azt a hatalmas projektet, amelynek keretében egy kínai nagyvállalat felhúz egy komplett várost Mianmar számára a Rangun folyónál, a mostani Rangun várossal szemben, az azonos nevű régióban. Rangun Mianmar legnépesebb városa, közel 5 és fél millióan lakják, és mint megannyi ázsiai település, túlnépesedési és infrastrukturális gondokkal küzd.
A regionális kormányzat még tavaly állapodott meg a hongkongi székhelyű, kínai tulajdonú China Communications Construction Company (CCCC) nevű vállalattal a gigantikus beruházás megvalósításáról - írja az Asia Times.
A 8000 hektárra tervezett Új-Rangun kétszer akkora területen fog elterülni, mint Szingapúr, a teljes fejlesztési terület nagysága pedig eléri a 20.000 hektárt. Ráadásul ez csak az egyike a kínai Selyemút építése kapcsán megvalósuló mianmari projekteknek. Kína mintegy ezermilliárd dollárt fordít a több országot is érintő fejlesztésekre.
Az új települést alapvető infrastrukturális fejlesztésekkel alapozzák meg.
Ez az első fázis mintegy 1,5 milliárd dollárba, azaz mintegy 420 milliárd forintba kerül.
A tervek szerint 2020-ban már lesz is mit felavatni, hiszen az alapvető területrendezési munkák után hidak, útvonalak és energiaszolgáltató létesítmények telepítését is megkezdik.
A mianmari illetékesek szerint a hatalmas projekt mintegy
2 millió új munkalehetőséget teremt majd, az építkezéseknél közvetlenül, illetve a beruházás kiszolgálásához kapcsolódóan.
A tavaly aláírt keretmegállapodást az árnyékolta be, hogy sok független elemző kétségbe vonta a beruházás átláthatóságát.
A napokban pedig egy helyi online lap szellőztette meg, hogy a kivitelező CCCC számos gyanús üggyel a háta mögött kapta meg a nem hétköznapi megbízást.
Kiderítették, hogy a vállalatot legalább 10 országban vádolták különböző szabálytalanságokkal, például Bangladesben, Srí Lankán, Malajziában, Kenyában, Tanzániában és a Fülöp-szigeteken is. A Világbank pedig szankciókkal sújtotta a vállalatot, 2009 januárjától 2017 januárjáig, azt állítva, hogy szabálytalan pénzügyi machinációk, illetve csalás gyanúját felvető ügyek köthetők a céghez.
Úgy tűnik, mindez nem vette el a mianmari illetékesek lelkesedését. Rangun régió minisztere azt mondta, az új város építése rengeteg munkahelyet teremt, és megerősíti Mianmar és Kína barátságát.
A beruházásért felelős helyi vállalat március elején a ranguni városházán tartott rendezvényt, ahová a vállalkozásban érdekelt cégeket és az újságírókat hívták meg, hogy tájékoztassák őket a projekt aktuális helyzetéről, "annak tényeiről". Február végén pedig egy közleményt jelentettek meg a fejlesztés weboldalán, melyben azt állították, hogy a CCCC nem kapta meg a teljes szárazföldi beruházás előkészítését (kikötők és kapcsolódó infrastruktúra nélkül), hanem a cég a terület egy részén végezheti el az első munkálatokat, egy vegyesvállalat tagjaként.